Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Marttinen: Lindtmanin verolista olisi karkeaa soraa talouskasvun rattaisiin

14.8.2026 14:13:26 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Jaa

Kokoomuksen kansanedustaja ja työministeri Matias Marttinen pitää kammottavana, että SDP esittää miljardien veronkiristyksiä yrittämisen ja kasvun edellytyksiin juuri kun talous on kääntynyt kasvuun.

Kuvaaja: Henri Korpi

— Taloudesta on saatu viime aikoina rohkaisevia uutisia: investoinnit, vienti ja teollisuus ovat lähteneet kasvuun. Myös työttömyyden odotetaan lähtevän vihdoin laskuun. Tässä tilanteessa SDP on valmis iskemään suomalaisyrityksiä miljardien veromoukarilla ja keräämään pois kaiken sen, millä kasvu ja työpaikat luodaan. Kun viimein talous on lähtenyt kasvuun, SDP olisi valmis heittämään karkeaa soraa sen rattaisiin, Marttinen tylyttää.

SDP peruisi yhteisöveron kevennyksen, kiristäisi osinkoverotusta ja iskisi uusia veroja yritysten rahoituksensaannille.

— Puheet yhteisöveron kevennyksen perumisesta ovat viesti suomalaisille ja ulkomaisille yrityksille: älkää investoiko Suomeen, älkää hakeko uutta kasvua, älkää myykö, älkää palkatko. Tätäkö SDP haluaa? Yhteisöveron rasitus valuu tutkitusti myös työntekijöille ja hidastaa heidän palkkakehitystään. Totta kai näin käy, jos yritys ei pysty tekemään uusia investointeja, Marttinen toteaa.

Myös osinkoverotuksen kiristäminen olisi Marttisen mukaan myrkkyä suomalaisille yrittäjille.

— On perusteltua, että kun yrittäjä sitoo omaa rahaansa yritykseen ja ottaa henkilökohtaisen riskin sen menestymisestä, hän silloin saa myös pitää suuremman siivun tuloksesta, jos sellaista syntyy. SDP veisi siis suomalaisyrittäjältä viimeisen kannusteen ottaa riskin ja perustaa yritys, palkata ja investoida, Marttinen hämmästelee.

SDP:n esittämien veronkorotusten mittakaava on valtava.

— Olen erittäin huolissani siitä, kuinka suuri lasku suomalaisille yrittäjille ja työntekijöille tästä lopulta lankeaa. Jos SDP todella hoitaisi puolet ensi kauden 8-11 miljardin sopeutusurakasta veronkorotuksilla, se tarkoittaisi noin 4-6 miljardin veromoukaria , Marttinen sanoo.

— Suomessa on jo valmiiksi yksi maailman korkeimmista kokonaisveroasteista. Samalla Suomen julkiset menot ovat maailman kärkiluokkaa. Se on varmaa, että jos välttämätöntä sopeutusta lähdetään tekemään veronkorotukset edellä, lopputulos on ruma. Veronkiristykset tappavat tehokkaasti talouskasvun ja ilman talouskasvua hyvinvointiyhteiskuntaa ei voida pelastaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kauma: Velkajarrusta lipsuminen tulisi suomalaisille kalliiksi16.9.2026 18:05:04 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, ettei velkajarrussa ole kyse vain puolueiden välisestä sopimuksesta. Suomen kyky saada velkaantuminen hallintaan vaikuttaa myös siihen, miten sijoittajat ja luottoluokittajat arvioivat Suomen taloutta ja millä hinnalla valtio saa tulevaisuudessa lainaa. Kauman mukaan velkajarrusta lipsuminen olisi vaarallista etenkin nyt, kun Suomen julkinen talous on luottoluokittajien tarkassa seurannassa.

Kokoomuksen Jukkola oppositiolle: Älkää vetäkö mattoa pk-yritysten jalkojen alta16.9.2026 15:25:14 EEST | Tiedote

Pk-yritysten näkymät ovat kääntyneet selvästi parempaan, mutta investointihalukkuus on yhä heikkoa. Kokoomuksen talous- ja elinkeinopolitiikan verkoston puheenjohtaja, kansanedustaja Janne Jukkola haastaa oppositiopuolueita kertomaan suoraan, kiristäisivätkö ne yritysten verotusta ja peruisivatko yhteisöveron kevennyksen. Jukkolan mukaan yritykset tarvitsevat nyt ennen kaikkea ennakoitavuutta ja kasvurauhaa, eivät epävarmuutta tulevan vaalikauden veroratkaisuista.

Kokoomuksen Kinnari: Maatalouden kannattavuuden parantaminen vaatii toimivat markkinat, ei jatkuvia kriisipaketteja16.9.2026 14:29:04 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja, maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Teemu Kinnari korostaa, maatalouden kannattavuuteen liittyvässä välikysymyskeskustelussa, että maatalouden vaikeuksiin on vastattava sekä välittömällä avulla että tuottajan asemaa vahvistavilla uudistuksilla. Hallitus on turvannut ruoantuotannon rahoitusta ja edistänyt alan kannattavuuden edellytyksiä vaikeasta taloustilanteesta huolimatta.

Kokoomuksen Koulumies: Suomeen muuttavan sosiaaliturva sidotaan jatkossa vahvemmin kotoutumiseen15.9.2026 17:56:25 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja Terhi Koulumies pitää hallituksen esittämää uutta kotoutumistukea merkittävänä muutoksena Suomen sosiaaliturvaan. Jatkossa hiljattain Suomeen muuttanut työtön, joka ei ole vielä täyttänyt työssäoloehtoa, saisi yleistuen sijaan kotoutumistukea. Riittävän suomen tai ruotsin kielen taidon osoittamalla voisi päästä yleistuen piiriin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye