Pirkanmaan hyvinvointialue

Osavuosikatsaus: Hyvinvointialueen palvelut pystytty järjestämään pääosin hyvin – taloudessa riskejä

19.8.2026 15:49:28 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut on pystytty ​järjestämään kuluvana vuonna pääosin hyvin, selviää Pirkanmaan hyvinvointialueen tammi-kesäkuun osavuosikatsauksesta.​ Talouden ylijäämäennuste oli kesäkuussa kuitenkin hiukan talousarviota pienempi. Henkilöstön tyytyväisyys on kasvanut edelleen.​ Aluehallitus käsittelee osavuosikatsausta maanantaina 24.8. Aluehallituksessa käsitellään myös psykiatrian avohoidon poliklinikoiden keskittämistä ja liikkuvan yksikön laajentamista koko Pirkanmaalle.

Asiakkaiden palvelut on pystytty järjestämään pääosin hyvin lakisääteisten ja hyvinvointialueen omien tavoitteiden mukaisesti. Perusterveydenhuollossa 0-22 vuotiaista 89 % pääsi hoitoon hoitotakuun mukaisesti kahdessa viikossa ja kaikki yli 23-vuotiaat pääsivät hoitoon kolmessa kuukaudessa. Suun terveydenhuollossa 84 prosenttia 0-22-vuotiaista pääsi hoitoon kolmessa kuukaudessa ja yli 23-vuotiaista 97 % puolessa vuodessa. Erikoissairaanhoidossa 96 % potilaista hoidettiin hoitotakuun sisällä.

Ikäihmisten ympärivuorokautisessa asumispalveluissa 89 % asiakkaista otti paikan vastaan alle kolmessa kuukaudessa.

Kesäkuussa aluevaltuusto hyväksyi lasten, nuorten ja perheiden palvelujen pitkän aikajänteen kehittämisohjelman. Sosiaali- ja terveysministeriö puolestaan myönsi hyvinvointialueelle 2,9 miljoonan euron valtionavustuksen hoidon jatkuvuusmallin (omalääkärimalli) kehittämiseen.

Pelastustoiminnan koko aluetta koskevat toimintavalmiusaikatavoitteet saavutettiin alkuvuonna, mutta Tampereen kaupunkiseudulla on alueellisia puutteita.​ Ensihoidon saavuttamisaikojen mediaanit jäivät tavoitteista kaikilla muu taajama- ja haja-asutusalueilla. Saavuttamisen aikatavoite, joka toteutuu 90 % tehtävistä, täyttyi kaikissa riskiluokissa.

Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen yhteishanke on saanut rahoitusta sisäisen turvallisuuden rahastolta rauniopelastuksen kehittämiseen.

Kesäkuussa toteutetussa henkilöstön Fiilismittari-kyselyssä henkilöstön suositteluhalukkuus parani edellisen kyselyn tuloksista +3:sta +7:ään. Tämä oli hyvinvointialueen tähän mennessä paras tulos. Sairauspoissaolot ovat pysyneet lähes samalla tasalla edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden.

Ylijäämäennuste pienentynyt

Ensimmäisen puolen vuoden aikana hyvinvointialueelle kertyi 67 miljoonaa euroa ylijäämää. Katettavaa alijäämää on yhteensä 68 miljoonaa euroa. Tilinpäätöksen toteumaksi ennustetaan hieman talousarviota pienempää eli 82,7 miljoonan euron ylijäämää.

Hyvinvointialueen taloustilanne sisältää edelleen riskejä. Talousarviota pienemmän ylijäämäennusteen on aiheuttanut poistojen ennakoitua suurempi ennuste sekä ostopalvelujen kasvu sosiaali- ja terveyspalveluissa. Lisäksi loppuvuoden talouteen vaikuttaa palkkojen 2,27 % yleiskorotus. Myös muutos kalliiden lääkkeiden korvauksissa ja kustannusvastuun siirto Kelalta hyvinvointialueille aiheuttaa paineita kuluvan vuoden talousarviossa pysymiselle.

Psykiatrian avohoidon keskittämistä suunnitellaan, liikkuva tiimi tueksi

Aluehallitukselle esitetään 24.8. myös, että psykiatrian avohoidon palvelut keskitettäisiin Tampereella sijaitseville erikoistuneille poliklinikoille. Suunnitelman toteutuessa kaikkien pirkanmaalaisten käytössä olisivat samat yhdenvertaiset tutkimus-, hoito- ja terapiapalvelut. Hoidon sisältö määräytyisi jatkossa potilaan tarpeen eikä kotikunnan perusteella.

Avohoidon osana toimisi myös koko Pirkanmaan kattava liikkuva tiimi, jonka avulla voitaisiin tarjota apua niille, jotka eivät voi asioida vastaanotolla tai käyttää etäpalveluja. Myös psykiatrian etäyhteydellä toimivia palveluja kehitetään hoidon joustavuuden ja saatavuuden lisäämiseksi.

Aluehallituksen esitykseen sisältyy myös suunnitelma, jonka mukaan Sastamalan ja Valkeakosken psykiatrian poliklinikoiden henkilöstö siirtyisi Tampereelle. Tätä valmisteltaisiin yhteistoiminnassa henkilöstön kanssa.

Katso aluehallituksen esityslista 24.8.2026 verkossa

Yhteyshenkilöt

Pirkanmaan hyvinvointialue

Me hoidamme – tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000,  ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö. 

Lisätietoja pirha.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue

Uusi syöpähoito käyttöön Taysissa – tavoitteena, että yhä useampi peräsuolisyöpäpotilas välttää leikkauksen ja avanteen11.9.2026 12:00:00 EEST | Tiedote

Tampereen yliopistollisessa sairaalassa (Tays) on otettu ensimmäisenä Suomessa käyttöön uusi peräsuolisyövän sädehoitomenetelmä. Hoitoa kutsutaan Tampereella tyköhoidoksi, sillä siinä voimakas sädeannos viedään peräsuolen kautta aivan kasvaimen viereen. Tavoitteena on hävittää kasvain niin, että yhä useampi potilas voi välttää suuren leikkauksen ja mahdollisen pysyvän avanteen.

Ikäihmisten palvelujen kysyntä ja tarjonta kasvaneet alkuvuonna – sairaalasta pääsee nyt nopeammin asumispalveluihin7.9.2026 11:09:38 EEST | Tiedote

Asiakkaiden määrä ikäihmisten palveluissa on alkuvuonna kasvanut. Palveluja on vastaavasti lisätty ja monipuolistettu. Sairaalassa ympärivuorokautiseen palveluasumiseen jonottavien määrä on vähentynyt vuodessa 16 prosenttia, selviää aluehallituksen käsittelemistä alkuvuoden seurantatiedoista. Aluehallitus käynnisti maanantaina myös kuntoutuspalvelujen liikkeenluovutuksen valmistelun Tammenlehvä Oy:n kanssa.

Pirkanmaan hyvinvointialueella halutaan puuttua nikotiinin haittoihin7.9.2026 10:42:37 EEST | Tiedote

Vaikka tupakointi on Suomessa saatu laskusuuntaan, nikotiiniriippuvuus ei ole vähentynyt, koska markkinoille on tullut uusia nikotiinituotteita. Nikotiinipussien käyttö on lähes kaksinkertaistunut nuorten keskuudessa kahdessa vuodessa, ja nikotiinin aiheuttamat haitat ovat kasvussa. Pirkanmaan hyvinvointialueella tarjotaan nyt uudenlaista tukea sähkösavukkeiden ja nikotiinituotteiden käyttäjille.

Pitkäniemen sairaala-alueen myynti käynnistymässä3.9.2026 17:41:22 EEST | Tiedote

Pirkanmaan hyvinvointialueen konserni- ja toimitilajaostolle esitetään 8.9. kokouksessa, että hyvinvointialue ryhtyy myymään Nokian Pitkäniemen sairaala-aluetta. Nokialla Pyhäjärven rannalla sijaitseva alue on valtakunnallisesti merkittävä rakennetun ympäristön kokonaisuus, ja osa rakennuksista on suojeltu. Alue esitetään myytäväksi kolmessa osassa: yhtenä isona kokonaisuutena ja kahtena yksittäisenä kohteena. Hyvinvointialueelle jää Pitkäniemeen vammaispalveluiden rakennuksia, jotka se omistaa myös jatkossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye