Kankarintie poikki Kihniössä siltatyön vuoksi 1.–3.9.2026
20.8.2026 09:34:38 EEST | Sisä-Suomen elinvoimakeskus | Tiedote
Uusimme Kihniössä Kankarintien (maantie 13341) alittavan Tavinojan putkisillan. Työn vuoksi tie katkaistaan ja ajoneuvoliikenne ohjataan kiertoreitille. Sillan vaihtotyö tehdään 1.–3.9. välisenä aikana.

Tavinojan silta on vuonna 1984 rakennettu teräsputkisilta. Silta on luokiteltu erittäin huonokuntoiseksi ja on käyttöikänsä päässä.
Tie on sillan kohdalla suljettuna tiistaina 1.9. klo 08.00 – torstaina 3.9. klo 20.00 välisen ajan. Työkohde sijaitsee Kankarintiellä, noin 1,1 km Kihniöntien liittymästä itään.
Töiden ajan ajoneuvoliikenteen käytössä on kiertoreitti Pyhäniementien (mt 13347) – Järvisuomentie (mt 23) – Kihniöntien (mt 2790) – Kankarintie (mt 13341).
Työstä aiheutuu merkittävää haittaa liikenteelle.
Työt ovat osa Sisä-Suomen putkisilta- ja rumpu-urakkaa 2026, jossa elinvoimakeskus uusii useita kohteita eri puolilla Pirkanmaata ja Kanta-Hämettä.
Urakoitsijana toimii Ylöjärven Kiviset Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Urakoitsijan edustaja työmaapäällikkö Henna Patinen, Kiviset Oy, p. 050 537 0401
Projektipäällikkö Veli-Pekka Pelttari, Lounais-Suomen elinvoimakeskus, p. 029 5022 821
Siltainsinööri Jyrki Toivonen Sisä-Suomen elinvoimakeskus, p. 029 503 6097
Tilaajan valvontakonsultti Markus Toivanen, Welado Oy, p. 040 511 6677
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Uusi Sisä-Suomen elinvoimakeskus palvelee Kanta-Hämeen ja Pirkanmaan asukkaita, yrityksiä ja organisaatioita monipuolisissa alueen elinvoimaa edistävissä tehtävissä – yhdessä ja lähellä.
Sisä-Suomen elinvoimakeskus hoitaa mm. elinkeinoihin, osaamiseen, maahanmuuttoon, kotoutumiseen, maatalouteen, maaseudun kehittämiseen, liikenteeseen ja tienpitoon, alueidenkäyttöön ja luonnon monimuotoisuuteen liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sisä-Suomen elinvoimakeskus
Kohta kymmenvuotiaassa Tampereen rantatunnelissa tehdään huoltotöitä syyskuussa2.9.2026 09:17:38 EEST | Tiedote
Huoltotyöt tehdään viikoilla 38 ja 39. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä arkiyönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Valtatie 3:n Hämeenlinnan tunneli suljetaan kahtena yönä tunnelin pesun vuoksi1.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Valtatie 3 Helsinki–Tampere suljetaan tilapäisesti liikenteeltä Hämeenlinnan tunnelin kohdalla kahtena yönä 14.–16.9.2026. Sulkujen aikana tehdään tunnelin rakenteiden pesua.
Päällystystyöt viikolla 36 Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä31.8.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Päällystystöitä tehdään viikolla 36 Tampereella, Akaassa, Ylöjärvellä, Sastamalassa, Hämeenlinnassa ja Lopella. Valmistelevia töitä tehdään Jokioisilla, Sastamalassa, Ylöjärvellä, Lopella ja Hämeenlinnassa. Tienkäyttäjiltä pyydetään erityistä varovaisuutta työmaiden läheisyydessä ja varaamaan hieman lisää aikaa matkantekoon. Tietyömaiden sijainnin voi tarkistaa etukäteen Fintrafficin Liikennetilanne -palvelusta.
Kehrontie poikki Urjalassa siltatyön vuoksi 9.–10.9.202628.8.2026 13:12:47 EEST | Tiedote
Uusimme Urjalassa Kehrontien (maantie 13719) alittavan Rusthollin putkisillan. Työn vuoksi tie katkaistaan ja ajoneuvoliikenne ohjataan kiertoreitille. Sillan vaihtotyö tehdään 9.–10.9. välisenä aikana.
Välkkiläntie poikki Urjalassa siltatyön vuoksi 7.–9.9.202628.8.2026 13:03:03 EEST | Tiedote
Uusimme Urjalassa Välkkiläntien (maantie 13681) alittavan Särkilahden putkisillan. Työn vuoksi tie katkaistaan ja ajoneuvoliikenne ohjataan kiertoreitille. Sillan vaihtotyö tehdään 7.–9.9. välisenä aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

