Varustelekan perustaja kertoo, kuinka haalia rahaa
25.8.2026 11:19:02 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Suomessa on 230 000 yksinyrittäjää, ja lukemattomia tulevia yrittäjiä. Menestys ei kuitenkaan synny sattumalta. Valtteri Lindholm jakaa parhaat oppinsa yrittäjyydestä, kasvusta ja johtamisesta, jotta yhä useampi suomalainen voisi muuttaa unelmansa kannattavaksi liiketoiminnaksi.

Kun Valtteri Lindholm perusti Varustelekan vuonna 2003, kyseessä oli yhden miehen yritys. Tänään Varusteleka on kansainvälisesti tunnettu brändi ja yksi suomalaisen yrittäjyyden menestystarinoista, josta muut ottavat mallia. Matka ei kuitenkaan ollut suoraviivainen: mukaan mahtui vuosia yksinyrittämistä, haastavia hetkiä ja kalliita virheitä. Jälkikäteen moni näistä olisi ollut vältettävissä, jos joku olisi kertonut, miten hommat kannattaa hoitaa.
Nyt Valtteri kertoo. Hänen käytännönläheinen uutuuskirjansa Yrittäjän kenttäopas on tarkoitettu kaikille, jotka haluavat massikeisariksi. Ja vaikka ei haluaisikaan, tämän kirjan luettuaan saa yrittäjänä parempaa tuntipalkkaa ja eläketurvaa sekä vähemmän stressiä.
Valtteri jakaa suorasukaiseen tyyliinsä neuvoja ja inspiraatiota yrittäjiksi haluaville ja sellaisena jo toimiville. Tiesitkö, että:
-
Raha tuo onnea. Urheiluautoon sijoitettuna ehkä ei, mutta rahalla voi myös ostaa aikaa, mikä auttaa vaikkapa ruuhkavuosina.
-
Kannattaa olla työnantaja. Yksinyrittäjät tienaavat vähemmän kuin vastaavissa palkkatöissä saisivat, mutta jos rekrytoi yhdenkin alaisen, tulotaso yleensä kasvaa.
-
Älä itke veroista. Koska verot joutuu ihan itse siirtämään verottajan tilille, on yrittäjän vaikea muistaa, että tästä järjestelystä itse asiassa hyötyy koko ajan, sillä koska veroja maksetaan viiveellä, se on nollakorkoista lainaa.
-
Yrittäjä on hyvä ihminen. Jos sinulla on yhtään mitään positiivisia arvoja, yrittäjyys antaa mainion tavan elää niiden mukaisesti
-
On ihan okei perustaa yritys ihan vain sillä tarkoituksella, että haluaa rikkaaksi. Yrittäjänä rikastuminen sataa suoraan myös valtion verokirstuun ja auttaa ylläpitämään natisevaa hyvinvointivaltiota.
Valtteri Lindholm (s. 1982) on sotilas- ja ulkoiluvarusteita myyvän Varustelekan perustaja, menestynyt yrittäjä, markkinoinnin mestari ja värikäs suupaltti.
Median edusajat ovat lämpimästi tervetulleita kirjan julkistamistilaisuuteen, joka pidetään torstaina 10.9. klo 17-19 Otavalla (Uudenmaankatu 10, Helsinki). Ilmoittautumiset: adele.couavoux@otava.fi
Yrittäjän kenttäopas – Haali rahaa, älä työtä ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä tekijän itsensä lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 10.9.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Sylvester Stallonen Portaat-elämäkerta avaa legendaarisen näyttelijän rankan matkan kohti kaikkien aikojen läpimurtoa15.9.2026 12:50:00 EEST | Tiedote
Suurimmatkin unelmat saavutetaan yksi askel kerrallaan, on Hollywood-ikoni Sylvester Stallonen Portaat-elämäkerran kantava viesti. Odotettu teos ilmestyy maailmanlaajuisesti 29.9.2026.
Marko Junkkarin uutuuskirja kertoo, miten kasvuyrityksiä rakennetaan14.9.2026 08:43:36 EEST | Tiedote
Marko Junkkarin Pääomasijoittajat -uutuuskirja tarjoaa kiehtovia kertomuksia alan historiasta ja nykypäivästä: rahasta, vallasta, visioista, intohimosta sekä menestyksistä ja epäonnistumisista. Perinteisesti kotimaiset pääomasijoittajat ovat karttaneet julkisuutta. Nyt heistä merkittävimmät kertovat avoimesti, mitä he oikeastaan tekevät ja miksi. Kirjassa kerrotaan myös ensimmäistä kertaa suurimpien suomalaisten pääomasijoitusrahastojen tuottolukuja, jotka ovat tähän asti olleet tarkoin varjeltu salaisuus.
Näihin kuviin, näihin tunnelmiin: Kauko Röyhkä kertoo Niilo22:n elämäntarinan10.9.2026 11:41:41 EEST | Tiedote
Yli satatuhatta suomalaista seuraa tiiviisti lempääläisen Niilo22:n elämää. Ja vaikkei seuraisikaan, hänen internetissä kiertäviltä "luikauksiltaan" ei ole voinut välttyä. Kauko Röyhkän uutuuskirja Niilo22:sta paljastaa, minkälainen poikkeuksellinen taival suosikkitubettajalla on takanaan.
Guinness World Records 2027 on täällä – suomalaiset rikkoivat jälleen hämmästyttäviä ennätyksiä10.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Maailma on pullollaan mitä ihmeellisimpiä ilmiöitä ja kykyjä, joista syntyy huikeita ennätyksiä. Guinness World Records 2027 esittelee yli kolmetuhatta vaikuttavaa ennätystä, joihin lukeutuu myös monta uutta suomalaistekijää. Mukana ovat esimerkiksi super sprint -triathlonisti, liitopuvulla lentäjä ja – Suomessa kun ollaan – pisin saunaviesti.
Miina Supisen Hopeapeili kuljettaa lukijan Karjalan luostareihin, Pietarin palatseihin ja Suomen vaiettuihin kohtalonvuosiin8.9.2026 14:57:03 EEST | Tiedote
Miina Supisen uusi romaani Hopeapeili kuvaa vallankumousten, sotien ja suurten aatteiden aikaa lasten, kiertolaisten ja tavallisten ihmisten näkökulmasta – Supiselle tyypilliseen tapaan huimasti ja hauskasti. Teos jatkaa Karelia-ehdokkaanakin olleen Kultainen peura -menestysromaanin hengessä karjalaisen mytologian, rakkaustarinoiden, kansanuskon ja tarkasti taustoitetun historian kerrontaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
