Syksyn 2026 influenssa- ja koronarokotukset alkavat Oma Hämeessä viikolla 44
24.8.2026 10:48:53 EEST | Oma Häme | Tiedote
Kanta-Hämeen hyvinvointialueella eli Oma Hämeessä kausirokotukset käynnistetään viikolla 44. Digitaalinen ajanvaraus ja puhelinajanvaraus avautuvat viikolla 43.

Kenelle rokotus annetaan?
Koronan tehosterokotus
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) suosittelee rokotetta
- hoivakodeissa asuville ja säännöllisessä kotihoidossa oleville iäkkäille sekä omaishoidettaville iäkkäille henkilöille
- kaikille 75 vuotta täyttäneille
- kaikenikäisille voimakkaasti immuunipuutteisille
- 18 vuotta täyttäneille henkilöille, joilla on vähintään kaksi vakavan koronataudin riskiä lisäävää sairautta.
Influenssarokotus
Maksuttomaan influenssarokotukseen ovat oikeutettuja
- 65 vuotta täyttäneet
- alle 7-vuotiaat lapset
- raskaana olevat
- sairauden tai hoidon vuoksi riskiryhmiin kuuluvat
- varusmiespalveluksensa aloittavat
- laitosmaisissa olosuhteissa asuvat
- sosiaali- ja terveydenhuollon sekä lääkehuollon asiakastyötä tekevä henkilöstö
- vakavalle influenssalle erityisen alttiiden lähipiiri
- lintuinfluenssalle altistumisriskissä olevat ammattilaiset.
Entä jos asiakas ei ole oikeutettu maksuttomaan rokotukseen?
Jos asiakas ei ole oikeutettu maksuttomaan rokotukseen, hän voi hankkia rokotteen omakustanteisesti. Rokotuksia on saatavilla esimerkiksi apteekeista ja yksityisiltä lääkäriasemilta. Tarvittaessa rokotteen voi saada myös pyytämällä reseptin ja rokotusajan omalta terveysasemalta. Tällöin asiakas maksaa rokotteen itse.
Missä asiakkaat rokotetaan?
- Perhekeskuksen asiakkaat saavat rokotteet omalta terveydenhoitajaltaan neuvolasta tai koulu- tai opiskeluterveydenhuollosta.
- Kotihoidon asiakkaiden rokottamisesta voi kysyä omasta hoitavasta yksiköstä ja työntekijöiltä. Kanta-Hämeen hyvinvointialue tekee yhteistyötä yksityisten palveluntuottajien kanssa asukkaiden ja asiakkaiden rokottamiseksi.
- Ikäihmisten ympärivuorokautisen palveluasumisen asiakkaat rokotetaan asumisyksiköissä. Rokottamisesta voi tarvittaessa kysyä asiakkaan hoitavasta yksiköstä ja työntekijöiltä. Kanta-Hämeen hyvinvointialue tekee yhteistyötä yksityisten palveluntuottajien kanssa asiakkaiden rokottamiseksi.
- Vammaispalveluiden asumispalveluiden asiakkaiden rokottamisesta voi kysyä asiakkaan omasta asumisyksiköstä.
- Muut ikääntyneet ja riskiryhmiin kuuluvat aikuiset rokotetaan terveysasemalla.
Lue lisää:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Auli Anttilapalvelupäällikkö
Puh:040 330 5815auli.anttila@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Valtakunnallinen muutos viranomaispostissa näkyy terveyspalveluissa – Suomi.fi-viesteihin saapuneita ajanvarauksia ja ohjeita on jäänyt huomaamatta9.9.2026 12:15:12 EEST | Uutinen
Oma Hämeen terveyspalveluissa on havaittu tilanteita, joissa Suomi.fi-viesteihin saapunut ajanvarauskirje tai siihen liittyvät valmistautumisohjeet ovat jääneet asiakkaalta huomaamatta.
Hoitotarvikkeiden toimitukset pakettiautomaatteihin laajenevat Forssan seudulle 7.9. alkaen4.9.2026 13:19:16 EEST | Uutinen
Forssan seudun asiakkaat voivat nyt tilata hoitotarvikkeita Postin pakettiautomaatteihin alkaen 7.9.2026. Uusi toimitusmalli, joka on jo käytössä Riihimäellä, lyhentää toimitusaikaa ja sujuvoittaa palvelua. Laajennus kattaa Forssan, Humppilan, Tammelan, Jokioisten ja Ypäjän. Lisää tietoa Oma Hämeen verkkosivuilla.
Viipurintien sote-keskuksen palvelut laajenevat syksyllä – Idänpään ja Ojoisten terveysasemat muuttavat Viipurintielle syyskuussa3.9.2026 14:39:30 EEST | Uutinen
Myös Hauhon hammashoitola muuttaa syyskuussa remontoituun G-taloon.
Nuorten imppaus on lisääntynyt Kanta-Hämeessä nopeasti3.9.2026 11:43:49 EEST | Tiedote
Kanta-Hämeessä nuorten imppaus on kasvanut huolestuttavasti aiheuttaen terveysvaaroja. Oma Häme kehottaa vanhempia ja ammattilaisia keskustelemaan imppauksen riskeistä nuorten kanssa. Imppaus voi aiheuttaa vakavia terveyshaittoja, joten ilmiöön on puututtava varhain. Hakeutukaa terveydenhuollon ammattilaisten puoleen, jos olette huolissanne.
Lihavuus yleistyy Kanta-Hämeessä – kehitykseen halutaan puuttua nykyistä varhemmin2.9.2026 08:02:36 EEST | Tiedote
Lihavuus yleistyy nopeasti Kanta-Hämeessä, ja arvioiden mukaan vuonna 2040 lihavia on 40 % väestöstä. Oma Häme pyrkii puuttumaan tilanteeseen varhain strategisesti, tarjoamalla tukea elintapamuutoksiin ja painonhallintaan. Tavoitteena on vähentää terveysriskejä ja kustannuksia sekä parantaa asukkaiden hyvinvointia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme