Helsinki Biennaali 2027 kutsuu tutkimaan Tuntemattomuuksia
25.8.2026 10:00:00 EEST | HAM Helsingin taidemuseo | Tiedote
Mami Kataokan ja Arja Millerin kuratoima Helsinki Biennaali 2027 kokoaa yhteen visionäärisiä taiteilijoita Suomesta ja ympäri maailmaa. Biennaalin teema on Tuntemattomuudet, ja sen ensimmäinen 12 taiteilijan joukko on nyt julkistettu.

Helsinki Biennaali 2027 järjestetään Vallisaaressa, Esplanadin puistossa ja HAM Helsingin taidemuseossa 6.6.–19.9.2027. Biennaali tarjoaa mahdollisuuden kohdata nykytaidetta sekä merellisen luonnon keskellä että urbaanissa ympäristössä.
Maailmassa, jota leimaavat poliittinen kuohunta, ympäristön mullistukset ja syvenevä epävarmuus, neljäs Helsinki Biennaali tutkii tuntemattomuutta uteliaana, ei pelokkaana. Tuntemattomuudet on vuoden 2027 biennaalin kuratoriaalinen teema. Sen kautta tarkastellaan mielikuvituksen ja taiteellisen ajattelun keinon sitä, mikä jää ymmärryksen ulkopuolelle. Biennaali viipyy ratkaisemattoman ja piilossa olevan äärellä. Siinä epävarmuus itsessään voi avautua ihmettelyn, oivallusten ja uusien ajattelutapojen tilana.

Ensimmäiset taiteilijat julkistettu
Helsinki Biennaali 2027 esittelee noin 45 taiteilijaa ja taiteilijaryhmää. Ensimmäiset julkistetut osallistujat ovat: Ari Bayuaji (Indonesia/Kanada), Tara Donovan (Yhdysvallat), Laurent Grasso (Ranska), Marguerite Humeau (Ranska/ Yhdistynyt kuningaskunta), Matias Karsikas (Suomi), Britta Marakatt-Labba (Sápmi/Ruotsi), Ragnhild May (Tanska), Yoshitomo Nara (Japani), Josefina Nelimarkka (Suomi), Tawatchai Puntusawasdi (Thaimaa) Anna Retulainen (Suomi) ja Jakob Kudsk Steensen (Tanska).
Valitut taiteilijat edustavat monipuolisia työskentelytapoja ja näkökulmia, ja käsittelevät teoksissaan epävarmuutta, mielikuvitusta ja avoimia kysymyksiä. Osa teoksista on Helsinki Biennaalia varten tuotettuja uusia tilausteoksia, jotka jättävät pysyvän jäljen kaupunkiin.

Kuratoriaalinen konsepti: kohti tuntematonta
Helsinki Biennaali 2027 pääkuraattorit Mami Kataoka ja Arja Miller lähestyvät tuntematonta monista näkökulmista – muun muassa luonnontieteiden, tähtitieteen, geologian, henkisyyden, mytologian ja abstraktion kautta.
Tässä kontekstissa mielikuvitus ja uteliaisuus nousevat aktiivisiksi tavoiksi kohdata maailma. Biennaali luo tilan ihmettelylle ja yhteiselle pohdinnalle: yleisöä kutsutaan kuvittelemaan sekä näkyvien että näkymättömien maailmojen rakenteita niiden monissa ulottuvuuksissa sekä pohtimaan yhdessä, millaisia tuntemattomia tulevaisuuksia ne voivat pitää sisällään.
”Olemme kutsuneet Tuntemattomuuksien äärelle taiteilijoita, jotka laajentavat käsitystämme siitä, mitä luulemme tietävämme. Samalla he tekevät taiteensa kautta näkyväksi sen, miten me kaikki elävät olennot olemme toisistamme riippuvaisia. Odotamme innolla näiden vielä tuntemattomien teosten kohtaamista ja sitä, miten biennaali vähitellen rakentuu. Luotamme vahvasti taiteen iloon ja uudistavaan voimaan – ja kykyyn kuvitella tulevaisuuksia”, Helsinki Biennaali 2027 pääkuraattorit Mami Kataoka ja Arja Miller toteavat.

Biennaali koko kaupungille
Helsinki Biennaali 2027 levittäytyy jälleen laajasti eri puolille kaupunkia ja tarjoaa monia tapoja kokea nykytaidetta sekä luonnon että kaupunkiympäristön keskellä. Vallisaaren saaristoluonnosta Esplanadin puiston julkiseen tilaan ja HAM Helsingin taidemuseon näyttelyihin ulottuva kokonaisuus kutsuu viipymään taiteen parissa omassa tahdissa.
Saavutettavuuteen ja kävijäkokemukseen panostava Helsinki Biennaali on suunniteltu laajalle yleisölle - paikallisista asukkaista kansainvälisiin vieraisiin ja taidealan ammattilaisiin.
Kansainvälinen tapahtuma ammentaa yhteistyöstä
Helsinki Biennaali on kansainvälinen nykytaidetapahtuma, jota kehitetään tiiviissä yhteistyössä suomalaisen taidekentän ja kasvavan kansainvälisen kumppaniverkoston kanssa. Biennaali vahvistaa suomalaisten taiteilijoiden ja instituutioiden näkyvyyttä sekä tuo uusia kansainvälisiä näkökulmia Helsinkiin.
Aiempiin biennaaleihin nojaten Helsinki Biennaali 2027 jatkaa pitkäjänteisen perintönsä rakentamista tilausteosten, kumppanuuksien ja vastuullisten tuotantotapojen kautta.
Lisää julkistuksia tulossa
Kaikki taiteilijat, koko ohjelma ja tarkemmat tiedot teoksista ja tapahtumista julkistetaan vuoden 2027 alussa.
Helsinki Biennaali 2027
6.6.–19.9.2027
Vallisaari, Esplanadin puisto ja HAM Helsingin taidemuseo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maarit KivistöMarkkinointiviestintäpäällikkö
Puh:+358 40 485 5687maarit.kivisto@hamhelsinki.fiKuvat

















Linkit
Helsinki Biennaali on kahden vuoden välein toteutuva kansainvälinen nykytaidetapahtuma, joka järjestetään neljättä kertaa 6.6.–19.9.2027. Biennaalin kuratoinnista ja tuotannosta vastaa HAM Helsingin taidemuseo.
Helsinki Biennaalin vuosien 2025–2027 merkittävin tukija on Jane ja Aatos Erkon Säätiö. Vuoden 2027 Helsinki Biennaalin tuotantoa tukee lisäksi Tiftö Foundation. Helsinki Biennaali tekee tiivistä yhteistyötä Helsingin kaupungin ja Metsähallituksen kanssa. Helsinki Biennaalin Preview-ohjelma toteutetaan yhteistyössä Frame Contemporary Art Finlandin ja pääkaupunkiseudun kuvataidetoimijoiden kanssa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HAM Helsingin taidemuseo
Antti Tolvis nyaste verk vibrerar i besökarens kropp8.9.2026 09:13:00 EEST | Pressmeddelande
Den andra utställningen i HAM Helsingfors konstmuseums Rum för ny konst upplevs liggande. Antti Tolvis För orgel och paus är en installation och en tre månader lång föreställning. Helheten av ljud, ljus och lågfrekvent vibrerande sängar uppmanar besökaren att reflektera över tid och lyssnande. Utställningen är öppen på HAM 25.9.2026–10.1.2027.
Antti Tolvin uusin teos värähtelee kokijan kehossa8.9.2026 09:13:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon Uuden taiteen tilan toinen näyttely koetaan makuuasennossa. Antti Tolvin Sävellys uruille ja tauolle on installaatio ja kolme kuukautta kestävä esitys. Äänen, valon ja matalataajuudella värähtelevien sänkyjen muodostama kokonaisuus herättelee kävijää pohtimaan aikaa ja kuuntelemista. Näyttely on avoinna HAMissa 25.9.2026–10.1.2027.
Antti Tolvi’s new work is an immersive sensory experience8.9.2026 09:13:00 EEST | Press release
The second exhibition presented in HAM Helsinki Art Museum’s Space for New Art is best experienced lying down. Antti Tolvi’s For Organ and Pause is both an installation and a long-duration performance. Combining sound, light, and beds that vibrate at a low frequency, the work invites visitors to pause and reflect on time, listening, and holistic sensation. The exhibition runs from 25 September 2026 to 10 January 2027.
Lek, lärande och stadens natur syns i nya offentliga konstverk vid Helsingfors läroanstalter17.6.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
HAM Helsingfors konstmuseum har kuraterat de nya konstverken som placerats i ett daghem och en skola där de på ett konkret sätt möter sin publik mitt i vardagen. Konstverken handlar om barndom, lek och stadsnaturens mångfald. De inbjuder till observationer och gemensamt lärande samt ger fantasin spelrum.
Leikki, oppiminen ja kaupunkiluonto näkyvät uusissa julkisissa teoksissa Helsingin oppilaitoksissa17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
HAM Helsingin taidemuseon kuratoimat uudet teokset sijoittuvat päiväkotiin ja kouluun, joissa ne kohtaavat yleisönsä suoraan arjen keskellä. Teokset käsittelevät lapsuutta, leikkiä ja kaupunkiluonnon monimuotoisuutta sekä avaavat tilaa havainnoinnille, mielikuvitukselle ja yhdessä oppimiselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
