Vihreiden Hanna Holopainen: Hallitus leikkaa kohtaamisen välineet puhevammaisilta
25.8.2026 09:37:11 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Hallituksen elokuussa hyväksymässä asetuksessa STEA-avustusten painopisteeksi on kirjattu konkreettinen, kohtaava asiakastyö. Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen huomauttaa, että ensimmäiset konkreettiset seuraukset ovat päinvastaisia kuin sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman (ps) on luvannut. Hallituksen linjaus lakkauttaisi Kehitysvammaliiton yleisavustuksen lähes kokonaan, ja mukana katoaisivat välineet, joiden varassa puhevammaiset ihmiset ylipäätään kohtaavat toisiaan.

Holopaisen mukaan Kehitysvammaliiton tilanne on ensimmäinen konkreettinen näyttö siitä, mitä uudet avustuskriteerit käytännössä tarkoittavat. Liitto kertoo saaneensa STEAlta ennakkotiedon, jonka mukaan sen yleisavustuksesta leikataan noin miljoona euroa ja yleiskuluihin jää arviolta 200 000 euroa. Liitto on käynnistänyt koko henkilöstöä koskevat muutosneuvottelut. Vaarassa ovat Papunet, Tikoteekki ja Selkokeskus, joita vastaavia palveluita ei Suomessa ole muualla.
— Hallitus leikkaa kohtaamisen välineet niiltä, jotka eivät puhu. Papunetin kuvat ovat monelle lapselle ainoa tapa kertoa, mitä hän tuntee ja tarvitsee, sanoo Holopainen.
Kyse ei ole Holopaisen mukaan sosiaalipolitiikasta vaan perusoikeuksista. Selkokeskuksen arvion mukaan yleiskielen ymmärtäminen on vaikeaa yli 800 000 suomalaiselle. Ilman selkokielistä tietoa moni heistä jää ilman sitä tietoa, jonka varassa omia asioita hoidetaan, opiskellaan ja seurataan yhteiskunnallista keskustelua. Kehitysvammaliitto arvioi leikkausten heikentävän Suomen mahdollisuuksia toteuttaa YK:n vammaissopimuksen velvoitteita.
— Oikeus tulla ymmärretyksi ja kuulluksi on perusoikeus, ei lisäpalvelu, josta voi tiukassa taloustilanteessa säästää, sanoo Holopainen.
Vihreät on vaatinut Rydmanilta näyttöä siitä, etteivät leikkaukset osu ihmisten mahdollisuuteen saada apua. Holopainen huomauttaa, että näyttöä kertyy nyt järjestöiltä itseltään, ja että aikataulu tekee korjaamisesta koko ajan vaikeampaa. STEAn mukaan järjestökentältä on katoamassa noin 2000 henkilötyövuotta vuoden 2024 tasoon verrattuna, ja muutosneuvottelut käynnistyvät monessa järjestössä lähiviikkoina. Irtisanomisajan palkat pakottavat järjestöjä sopeuttamaan sokkona.
— Osaaminen katoaa nopeammin kuin sen ehtii rakentaa takaisin. Kun ihmiset on irtisanottu joulukuun päätöksillä ei enää korjata mitään, sanoo Holopainen.
Hallitus kokoontuu budjettiriiheen ensi viikolla. Holopainen vaatii, että leikkauksia kohtuullistetaan ja että avustuskriteerien tulkinta korjataan: toiminnan yleisiä edellytyksiä, kuten tiloja, tietoturvaa ja työnantajan lakisääteisiä velvoitteita, ei voida laskea vaikuttamis- tai hallintotyöksi, jota kriteerit rajaavat rahoituksen ulkopuolelle.
— Ilman kattoa pään päällä ja työterveyshuoltoa ei tehdä kohtaavaa työtä eikä mitään muutakaan työtä. Ministeri voi vielä korjata tämän budjettiriihessä. Jos hän ei korjaa, hän tuhoaa itse sen kohtaavan työn, jota lupasi suojella, sanoo Holopainen.
Holopainen arvostelee myös tapaa, jolla järjestöistä ja niiden työntekijöistä on puhuttu leikkauskeskustelun aikana. Järjestötyöntekijöitä on julkisessa keskustelussa nimitetty muun muassa pullasorsiksi ja paperinpyörittäjiksi, ja järjestöjen työpaikkoja on kuvattu suojatyöpaikoiksi. Holopaisen mukaan vastaavaa väheksyntää ei sallittaisi mistään muusta ammattiryhmästä, ja se kohdistuu alaan, jonka palkkataso jää yleistä ansiotasoa matalammaksi.
— Järjestöissä tehdään työtä suurella sydämellä, kuormittuneina ja pienellä palkalla. Kun maan päättäjät puhuvat siitä työstä halveksuvasti, se satuttaa ihmisiä ja haavoittaa koko järjestökenttää pysyvästi. Minä puolustan järjestöjen työntekijöitä, sanoo Holopainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hopsu kiittää ulkoministeriä siirtokuntarajoituksien ajamisesta, mutta pelkää Suomen toimien jäävän auttamattoman riittämättömiksi9.9.2026 17:00:33 EEST | Tiedote
Suomi on eilen liittynyt 12 maan joukkoon, jotka ovat vahvistaneet aikovansa asettaa kansallisia pakotteita tai tukevansa Euroopan kaupparajoituksia Länsirannan siirtokunnista tuleville tuotteille. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu sanoo tämän olevan tervetullut, mutta täysin riittämätön toimi, ja penää miten Suomi aikoo konkreettisesti asiaa edistää.
Vihreiden Tynkkynen: Googlen investointi osoittaa vihreän siirtymän vetovoiman9.9.2026 13:08:15 EEST | Tiedote
Googlen jätti-investointi on rohkaiseva uutinen Suomen taloudelle ja työllisyydelle. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa kuitenkin, että datakeskuksia on moneen lähtöön – ja Suomeen sijoittuvien hankkeiden pitää olla kestäviä.
Vihreiden Hanna Holopainen: Tyttöjen potentiaali luonnontieteellisillä aloilla on tunnistettava8.9.2026 15:54:43 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Tällä kertaa PISA:n painotuksena oli luonnontieteelliset aineet. Vihreiden Hanna Holopainen esittää peiliin katsomista ja korjaavia toimia nuorten luonnontieteellisen osaamisen vahvistamiseksi.
Virta: 3 ratkaisua PISA-luisun pysäyttämiseen8.9.2026 11:52:57 EEST | Tiedote
Tänään julkaistuissa PISA-tuloksissa Suomen oppimistulokset olivat jälleen heikentyneet. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esittää kolmea periaatetta, jolla lasten ja nuorten oppimistuloksia voidaan parantaa.
Vihreiden Holopainen ja Hopsu: PISA:n hälytyskellot ovat soineet jo pitkään – esittävät työrauhaa luokkahuoneeseen ja jokaiselle oppilaalle sopivasti haastetta8.9.2026 11:38:17 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Lukutaidon heikkeneminen on erityisen huolestuttavaa. Vihreiden kansanedustajat Inka Hopsu ja Mari Holopainen esittävät erityisluokkien lisäämistä, luokkahuoneiden työrauhan turvaamista riittävällä henkilöstöllä ja paluuta kirjojen äärelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme