Vihreiden Harjanne tyrmistyi sähköautojen korjaamista vaikeuttavista viranomaisohjeista: “Kustannustehokkaan korjaamisen ja kiertotalouden este purettava”
31.8.2026 09:14:54 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Iltalehti uutisoi 29.8. Lupa- ja valvontaviraston heinäkuussa julkaisemasta ohjeistuksesta käytettyjen akkujen käsittelystä ja jätestatuksesta, joka on herättänyt laajaa huolta sähkö- ja hybridiautojen omistajissa ja korjaamoyrityksissä.

Heinäkuussa annetun ohjeistuksen mukaan käytetyn tai kolaroidun auton akku rinnastuu jätteeseen, jolloin tällaisia akkuja auton korjaamisessa hyödyntävä korjaamo tulkitaan ohjeistuksen mukaan uudelleenkäyttöön valmistajaksi, jota koskee laaja tuottajavastuu. Käytännössä korjaamo rinnastuu akkuvalmistajaan, mikä yksittäiselle korjaamolle tarkoittaa erittäin merkittäviä kustannuksia. Vihreiden kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Atte Harjanne vaatii asiaan muutosta.
- Vaikka tarkoitus on hyvä, heikentää päätön ohjeistus sähkö- ja hybridiautojen kustannustehokkaan korjaamisen edellytyksiä, korjauspalveluiden markkinan kasvamista ja käytettyjen autojen markkinaa. Pahimmillaan ohjeistus voi johtaa sähköauton omistavan kuluttajan kannalta kohtuuttomaan asemaan, Harjanne toteaa.
Harjanne peräänkuuluttaa autokannan sähköistymisen ja luonnonvarojen kestävää käytön edistämistä vaikeuttamisen sijaan.
- Autokannan sähköistyminen on Suomen ilmastotavoitteiden ja huoltovarmuuden kannalta välttämätöntä ja kauppataseelle edullista. On myös luonnonvarojen kestävän käytön kannalta ongelmallista, jos käyttökelpoisia akkumoduuleja ei käytetä tarkoituksenmukaisesti eivätkä kiertotalouden periaatteet toteudu, Harjanne linjaa.
- On huolehdittava, että sähkö- ja hybridiautojen korjaaminen on Suomessa mahdollisimman helppoa, tehokasta ja turvallista, ja että toiminnalle muodostuu toimiva, kilpailtu markkina. Sähköautojen teknologiahan ei itsessään ole este korjattavuudelle, vaan sähköistämisen myötä autojen teknisen eliniän voi odottaa pitenevän, sillä sähköautossa on vähemmän kuluvia osia kuin vastaavassa polttomoottoriautossa, Harjanne muistuttaa.
Harjanne on jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneKansanedustaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Alametsä: Itsemurhat on saatava nollaan10.9.2026 15:19:44 EEST | Tiedote
Tänään vietetään kansainvälistä itsemurhien ehkäisyn päivää. Vihreiden kansanedustaja Alviina Alametsä vaatii toimia itsemurhien saamiseksi nollaan.
Vihreiden Hopsu kiittää ulkoministeriä siirtokuntarajoituksien ajamisesta, mutta pelkää Suomen toimien jäävän auttamattoman riittämättömiksi9.9.2026 17:00:33 EEST | Tiedote
Suomi on eilen liittynyt 12 maan joukkoon, jotka ovat vahvistaneet aikovansa asettaa kansallisia pakotteita tai tukevansa Euroopan kaupparajoituksia Länsirannan siirtokunnista tuleville tuotteille. Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu sanoo tämän olevan tervetullut, mutta täysin riittämätön toimi, ja penää miten Suomi aikoo konkreettisesti asiaa edistää.
Vihreiden Tynkkynen: Googlen investointi osoittaa vihreän siirtymän vetovoiman9.9.2026 13:08:15 EEST | Tiedote
Googlen jätti-investointi on rohkaiseva uutinen Suomen taloudelle ja työllisyydelle. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa kuitenkin, että datakeskuksia on moneen lähtöön – ja Suomeen sijoittuvien hankkeiden pitää olla kestäviä.
Vihreiden Hanna Holopainen: Tyttöjen potentiaali luonnontieteellisillä aloilla on tunnistettava8.9.2026 15:54:43 EEST | Tiedote
Suomen PISA-tulokset ovat viimeisimmän tutkimuksen mukaan jälleen kerran heikentyneet. Tällä kertaa PISA:n painotuksena oli luonnontieteelliset aineet. Vihreiden Hanna Holopainen esittää peiliin katsomista ja korjaavia toimia nuorten luonnontieteellisen osaamisen vahvistamiseksi.
Virta: 3 ratkaisua PISA-luisun pysäyttämiseen8.9.2026 11:52:57 EEST | Tiedote
Tänään julkaistuissa PISA-tuloksissa Suomen oppimistulokset olivat jälleen heikentyneet. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esittää kolmea periaatetta, jolla lasten ja nuorten oppimistuloksia voidaan parantaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme