Kvanttialan uusimmat saavutukset ovat esillä Suomen kvanttipäivillä 9.–10.9.2026 Jyväskylässä
1.9.2026 11:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote
Mitä ovat kvanttimateriaalit – rakennuspalikoita vai näkymätöntä ainetta? Onko kvanttiteknologian kehitys Suomen taloudelle kohtalonkysymys? Jyväskylän yliopisto isännöi kvanttialan kotimaista merkkitapahtumaa, Suomen kvanttipäiviä, syyskuun alussa. Professori Tero Heikkilä ja apulaisprofessori Joel Mero luotaavat kvanttialan näkymiä.

Kvanttiteknologiassa moni asia on vielä kysymysmerkki: kuinka lähellä käytännön sovellukset ovat, millaisia kvanttimateriaaleja niissä käytetään ja miten kvanttitalous lopulta rakentuu?
Suomen kvanttipäivät kokoaa yhteen alan tutkijat, yritykset ja päättäjät Jyväskylään 9.-10. syyskuuta. Päivillä keskustellaan tutkimuksesta, teknologiasta ja kansallisesta kvanttistrategiasta.
Suomessa moni yritys ja tutkimusryhmä kehittää jo seuraavan sukupolven teknologioita.
Kvanttipäivillä esillä ovat tämän hetken uusimmat saavutukset, jotka liittyvät kvanttilaskentaan, -sensoreihin, -materiaaleihin, -algoritmeihin tai kvanttiviestintään.
Kvanttiteknologia ja -materiaalit auttavat tulevaisuudessa esimerkiksi energiatehokkuuden parantamisessa, lääketutkimuksessa, materiaalikehityksessä ja kyberturvallisuudessa.
Suurelle yleisölle kvanttipäivillä on tarjolla kaikille avoin yleisöluento keskiviikkona 9.9., jolloin Jyväskylän yliopiston kvanttilaskennan professori Teiko Heinosaari kertoo, kertoo mistä kvanttifysiikassa on kyse ja miksi se on tärkeää.
Onko kvanttiteknologian kehitys Suomen taloudelle kohtalonkysymys?
Jyväskylän yliopistossa fyysikko, professori Tero Heikkilä tutkii kvanttimateriaaleja ja niiden mahdollisuuksia tulevaisuuden teknologioissa. Apulaisprofessori Joel Mero Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulusta tutkii muun muassa Suomen kvanttiteknologiastrategiaa.
Mero sanoo, että kvanttiteknologiassa Suomella on uskottava mahdollisuus olla kokoaan suurempi:
”Jos emme panosta, menetämme osaajia, yrityksiä ja tulevia kasvumahdollisuuksia. Kohtalonkysymys se voi olla niille aloille, yrityksille ja alueille, jotka rakentuvat seuraavan teknologia-aallon ympärille.”
Heikkilä arvioi, että kvanttipäivillä on tärkeää vaikuttaa Suomen kvanttistrategiaan ja ennakoivasti esimerkiksi lukioiden fysiikan opetukseen.
Tieteen verkkolehden Ajassa-jutussa Tero Heikkilä ja Joel Mero avaavat kvanttialan näkymiä ja selittivät alan peruskäsitteitä.
Lue lisää kvanttitaloudesta ja muun muassa kvanttimateriaaleista:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anniina Runtuvuori-SalmelaSuomen kvanttipäivien koordinaattori
Puh:0505705230anniina.s.m.runtuvuori-salmela@jyu.fiTeemu RahikkaViestinnän asiantuntijaInformaatioteknologian tiedekunta
Puh:+358 50 469 9377teemu.m.rahikka@jyu.fiElina LeskinenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 50 461 7880elina.leskinen@jyu.fiToni LaajalahtiViestinnän asiantuntijaJyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulu
Puh:+358 50 336 4368toni.m.t.laajalahti@jyu.fiKuvat
Linkit
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Aikuiset oppivat vieraan kielen puheäänteitä nopeasti – yhdessä oppiminen voi vauhdittaa oppimista15.9.2026 09:03:14 EEST | Tiedote
Aikuiset voivat oppia vieraan kielen uusia puheäänteitä huomattavasti nopeammin kuin aiemmin on ajateltu. Jyväskylän yliopiston tutkimuksessa suomenkieliset aikuiset oppivat havaitsemaan mandariinikiinan sävelkulkuja jo neljän tunnin harjoittelun jälkeen. Tulokset viittaavat myös siihen, että toisen oppijan läsnäolo voi tukea oppimista erityisesti sen alkuvaiheessa.
Global Ranking of Academic Subjects 2026: Seitsemän JYU:n tieteenalaa mukana maailman parhaiden joukossa15.9.2026 08:38:12 EEST | Tiedote
Tiistaina 15.9.2026 julkaistussa Shanghai Rankingin eri tieteenalojen kansainvälisessä yliopistovertailussa (Global Ranking of Academic Subjects) Jyväskylän yliopisto sijoittuu sadan parhaan joukkoon kahdessa tieteenalaluokassa.
Työhyvinvoinnin vaikutukset syntyvät vuosien aikana, eivät yksittäisillä tempauksilla14.9.2026 10:37:53 EEST | Tiedote
LitM Antti Äikäs tutki väitöskirjassaan yhdeksän vuoden terveyden edistämisohjelmaa työpaikalla ja havaitsi, että pitkäjänteinen työhyvinvoinnin kehittäminen voi vähentää sairauspoissaoloja sekä tukea työntekijöiden terveyttä ja organisaation taloudellista tulosta.
Jyväskylän yliopisto ja UCLA vahvistavat yhteistyötään aiesopimuksella11.9.2026 11:11:26 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta sekä UCLA:n kasvatuksen ja informaatiotutkimuksen tiedekunta (School of Education and Information Studies) ovat allekirjoittaneet syyskuussa aiesopimuksen, jonka tavoitteena on vahvistaa tiedekuntien välistä kansainvälistä yhteistyötä tutkimuksessa, koulutuksessa ja osaamisen kehittämisessä.
Luokanopettajan aikuiskoulutus ja tietojenkäsittelytiede kiinnostivat syksyn 2026 yhteishaussa11.9.2026 09:10:40 EEST | Tiedote
Syksyn yhteishaku korkeakouluihin päättyi torstaina 10.9.2026. Jyväskylän yliopistossa tänä syksynä viidessä hakukohteessa tarjolla olleisiin 117 opiskelupaikkaan pyrki 621 hakijaa, joilta kertyi hakukohdekohtaisia hakemuksia 683 kappaletta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
