Kustannusosakeyhtiö Otava

Psykoterapeutti Emilia Kujala haastaa aikamme ahdistuspuheen: ”Etsimme pahoinvoinnin syitä liikaa yksilöstä”

7.9.2026 08:58:09 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Jaa

Uutuuskirjassaan Ahdistus - Et ole rikki, elät mahdottomassa ajassa suosittu psykoterapeutti ja yhteiskuntatieteilijä tarkastelee, miksi ahdistuksesta on tullut niin näkyvä osa aikaamme ja mitä se kertoo ympäröivästä yhteiskunnasta. Samalla Kujala haastaa ajankohtaisen keskustelun itsekkyyden ja narsismin lisääntymisestä: laaja kansainvälinen tutkimusnäyttö ei tue yksinkertaista kertomusta siitä, että ihmisistä olisi tullut aiempaa itsekkäämpiä tai narsistisempia.

Hyvinvointia mitataan, tunteita sanoitetaan ja mielenterveyttä hoidetaan enemmän kuin ehkä koskaan aiemmin. Silti ahdistus koskettaa yhä useampia.  

Psykoterapeutti, sosiaalipsykologi ja tietokirjailija Emilia Kujala osallistuu keskusteluun uudella teoksellaan Ahdistus, joka tarkastelee ilmiötä sekä yksilön kokemuksena että yhteiskunnallisena kysymyksenä. 

Kirjassaan Kujala jäljittää ahdistuksen historiaa, mutta ennen kaikkea hän tarkastelee sitä 2020-luvun terapiakulttuurin ja suorituspaineiden keskellä. Hän kysyy, miksi omaan itseen keskittyminen näyttäytyy aikamme ihmisille lähes välttämättömänä ja mistä jatkuva itsensä tarkkailu kertoo. 

Julkisessa keskustelussa ahdistusta ja oman hyvinvoinnin jatkuvaa tarkkailua on selitetty itsekeskeisyydellä. Kujala kääntää asetelman toisin päin: entä jos itseen keskittyminen ei olekaan pahoinvoinnin syy vaan sen seuraus? Kun perinteiset yhteisöt ja elämänpolut ohjaavat ihmistä aiempaa vähemmän, vastuu oman elämän rakentamisesta ja siinä onnistumisesta jää yhä enemmän yksilölle.

Teos tarkastelee myös tapoja, joilla ahdistusta selitetään ja hoidetaan. Entä jos ahdistus ei olekaan ensisijaisesti korjattava häiriö, vaan ymmärrettävä reaktio ympäröivään todellisuuteen ja aikamme ihanteisiin? 

”Ahdistus on pohjimmiltaan viestintuoja. Se yrittää kiinnittää huomiomme johonkin merkitykselliseen. Ei silti pidä uskoa kirjaimellisesti kaikkea, mitä ahdistus kertoo, eikä sen mukaan kannata aina toimia”, Kujala sanoo. 

Ahdistus on rohkea ja tarkkanäköinen puheenvuoro ilmiöstä, joka koskettaa suurta osaa suomalaisista tavalla tai toisella. 

Emilia Kujala on psykoterapeutti, sosiaalipsykologi (VTM) ja tietokirjailija. Hänet tunnetaan tarkkanäköisenä sukupolvikokemusten sanoittajana, joka ei kaihda vaikeita aiheita eikä oman kokemuksensa tarkastelua. Aiemmissa kirjoissaan ja kolumneissaan hän on käsitellyt muun muassa häpeää, kateutta ja suoritusyhteiskunnan paineita. 

Ahdistus ilmestyy painettuna kirjana, e-kirjana sekä tekijän itsensä lukemana äänikirjana. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 24.9. 

Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja arvostelukappaleet: adele.couavoux@otava.fi 

Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava

Camilla Läckbergin uuden Erikoisyksikkö-sarjan ensimmäiset osat Vaiennettu poliisi sekä Vallan vahti vievät valheiden verkkoon, jossa kaiken voi menettää sekunneissa2.10.2026 09:15:00 EEST | Tiedote

Tukholman poliisin erikoisyksiköstä kertova uutuussarja tarjoaa dramatiikkaa, tiukkoja tilanteita ja cliffhangereita niin kuin vain koukuttavien jännärien mestari Camilla Läckberg osaa. Kymmenosaisen sarjan ensimmäiset osat, Vaiennettu poliisi sekä Vallan vahti, ilmestyvät suomeksi 19.10.2026.

Saku Tuomisen uutuuskirja etsii vastauksia yhteen elämämme tärkeimpään kysymykseen: Mikä riittää?1.10.2026 12:50:00 EEST | Tiedote

Saku Tuomisen Mikä riittää? -tietokirja syntyi tarpeesta pohtia, miksi niin moni meistä tuntee nykymaailmassa kahta rinnakkaista tunnetta: toisaalta ahneutta – riittääkö tämä? – ja samaan aikaan riittämättömyyden tunnetta – riitänkö minä? Kirjan ytimessä on kaksi merkittävää päätöstä: kuinka korkealle vaatimustaso on syytä asettaa ja missä asioissa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye