Virta: Suomen tulee tehdä Arctic Summitissa näkyväksi, että pohjoinen lämpenee nelinkertaista vauhtia
11.9.2026 16:33:12 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Kun Euroopan johtajat kokoontuvat tällä viikolla Rovaniemen European Arctic Summitiin, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Suomen tulee käyttää isännän paikkaansa nostaakseen esiin arktisen alueen ekologisen kriisin vakavuutta.

Moni eurooppalainen päättäjä hahmottaa ympäristökriisien vakavuuden ennen kaikkea Etelä- ja Keski-Euroopan metsäpalojen ja kuivuuden kautta. Virran mukaan Suomen tehtävä kokouksen isäntänä on tehdä näkyväksi, että pohjoisessa sama kriisi etenee jopa nelinkertaisella vauhdilla muuhun maailmaan verrattuna.
Vihreiden Virran mukaan arktisen alueen turvallisuus ja sen ekologinen tila kuuluvat samaan kokonaisuuteen, eikä niitä voi käsitellä erillään toisistaan.
– Kun muualla Euroopassa ympäristön hälytystila näkyy paloina, kuivuutena ja äärisäinä, pohjoisessa sama kriisi etenee vähemmän dramaattisin uutiskuvin mutta rajummin – jopa nelinkertaisella vauhdilla suhteessa muuhun maailmaan. Tämän on tultava selväksi Rovaniemellä, sanoo Virta.
Pääministeri Orpo on itse kertonut eduskunnan valiokunnille, että kokouksessa käsitellään myös ilmastonmuutoksen vaikutuksia arktisella alueella ja ympäristöturvallisuutta.
– Hallitus on itse luvannut nostaa ilmastonmuutoksen esiin Rovaniemellä. Toivon, että tästä pidetään kiinni. Ei riitä, että ilmastokriisi mainitaan sivulauseena, vaan arktisen alueen tulevaisuus vaatii, että se on yksi kokouksen keskeisistä teemoista, Virta painottaa.
Virran mukaan arktisen alueen turvallisuuspoliittinen ja geopoliittinen merkitys on jatkuvasti kasvanut. Parantunut saavutettavuus lisää arktisen alueen strategista ja turvallisuuspoliittista painoarvoa. Virta korostaa, että ilmastonmuutoksen, luontokadon ja saastumisen moninaiset vaikutukset vaikuttavat myös turvallisuuteen ja kohdistuvat Suomeen sekä suoraan että välillisesti.
Virta jätti eduskunnalle maaliskuussa 2025 kirjallisen kysymyksen, jossa hän vaati hallitukselta selkeitä vastauksia kolmeen kysymykseen: miten leikkausten aiheuttama tietovaje arktisen alueen politiikassa paikataan, miten arktinen strategia päivitetään ja toimeenpannaan, ja aikooko hallitus asettaa arktisen neuvottelukunnan uudelleen.
– Hallituksen vastaus jätti nämä kysymykset vielä auki. Rovaniemellä on nyt hyvä tilaisuus tarjota konkreettisia ratkaisuja. Yksi konkreettinen askel olisi lakkautetun arktisen neuvottelukunnan uudelleenperustaminen, joka kokoaisi pohjoisen alueen toimijat saman pöydän ääreen tukemaan tätä työtä, Virta päättää.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Harjanne ihmettelee hallituksen bensapakettia: ”Hölmöläisen peitonjatkoa”15.10.2026 17:10:56 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen Atte Harjanne pitää hallituksen tiedottamaa toimenpidelistaa polttoaineiden hintoihin vastaamiseksi erikoisena.
Hanna Holopainen: Lapsen oikeudet toteutuvat vain, jos koulutuspolitiikka pohjautuu tutkittuun tietoon15.10.2026 16:54:21 EEST | Tiedote
Eduskunnan tarkastusvaliokunta julkaisi tänään mietinnön perusopetuksen oppimistuloksista ja mahdollisuuksien tasa-arvosta. Mietintö sisältää 8 hallitusta sitovaa lausumaehdotusta. Tarkastusvaliokunnan jäsen Hanna Holopainen (vihr) korostaa lapsen oikeuksien toteutumisen seurantaa tutkittuun tietoon perustuen. On varmistettava nykyistä paremmin, että oppilaiden oikeus heidän tarpeidensa mukaiseen opetukseen aidosti toteutuu.
Hyrkkö hallituksen bensapaketista: Viimeinenkin tulppa irti hallituksen ilmastopolitiikan pohjasta15.10.2026 16:32:37 EEST | Tiedote
Hallitus on päässyt sopuun polttoaineiden hintakriisiä koskevissa neuvotteluissa. Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kuvailee hallituksen ratkaisua pettymykseksi.
Vihreiden Mari Holopainen: Ympäristöministeri Multalan väite siitä, ettei Googlelle tule sanktioita oli vastuuton – katse palloon, Multala, Vestman ja kokoomus14.10.2026 14:51:57 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Holopainen kritisoi ympäristöministeri Multalaa ja perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Heikki Vestmania harkitsemattomista ja harhaanjohtavista lausunnoista Googlen hakkuutapauksessa. Holopaisen mukaan kokoomuksen poliitikkojen pitäisi nyt pitää pää kylmänä, tunnistaa vastuunsa ja tunnustaa myös hallituskaudella tehdyt virheet. Datakeskukset tulee vetää pois nopeutettujen prosessien piiristä, Holopainen vaatii.
Vihreiden Diarra: ”Ei Suomen pitänyt olla maa, jossa leikkauksesta kieltäydytään rahan takia”14.10.2026 09:47:46 EEST | Tiedote
Hallitus esittää erikoissairaanhoitoon uutta leikkaus- ja toimenpidemaksua, joka olisi enintään 264,10 euroa ja peritään hoitopäivämaksun lisäksi. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarran mukaan jo nykyiset maksut saavat pienituloisia ja sairaita perumaan ja siirtämään tarpeellisia leikkauksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme