Eevi Iisakkilan uusi viihdesarja sykkii romantiikkaa Jane Austenin hengessä
16.9.2026 08:45:00 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Lemmenlupauksia Avainkukan kartanossa vie lukijan suomalaisiin empireajan kartanoihin, joissa sääty määrää kohtalon mutta sydän kirjoittaa omat sääntönsä. Sarja tarjoaa lempeän humoristisen mutta ihastuttavan tarkkanäköisen kuvauksen sääty-yhteiskunnasta ja naisen elämästä 1810-luvun Suomessa.

Romaanin teemoja ovat erisäätyinen rakkaus sekä sisaruus ja ystävyys. Se käsittelee myös erisäätyisten naisten toimijuutta ja naisten välistä eripuraa. Iisakkila on rakentanut romaanin ajankuvan laajan lähdeaineiston ja tutkimuskirjallisuuden perusteella.
"Vuoden 1812 ajanhengessä oli yllättävän paljon samaa kuin tässä hetkessä: Maailmanjärjestys oli muuttunut, maailma paloi ja uhan laineet löivät rajoille, mutta samaan aikaan pyrittiin jatkamaan arkielämää ja katsomaan tulevaisuuteen", hän pohtii.
Kadonnut viuhka ja vanha kirous varjostavat kartanon kesää
Sisarukset Sophie ja Cecilia saapuvat kesäksi Avainkukan kartanoon, jonka tulevaisuus on Loviisa-rouvalle sydämenasia. Hänellä on tarkoin laadittu suunnitelma niin kartanon kuin nuorten naistenkin kohtaloksi – mutta elämä ei aina taivu ihmisen tahdon mukaan.
Sophien sydän vetää puoleensa niin kartanon pehtooria kuin pappilan kasvitieteilijää. Cecilia puolestaan rakastuu väärään mieheen, palvelija Joakimiin. Voiko rakkaus ylittää säätyrajat, vai onko se uhrattava velvollisuuden alttarille?
Kun Loviisa-rouvan arvokas huomenlahjaviuhka katoaa, epäilykset lankeavat niin palvelusväkeen kuin herrasväkeen. Samaan aikaan kartanon vanhasta kirouksesta kuiskitaan yhä äänekkäämmin, ja kesän mittaan epäonni tuntuu seuraavan jokaista.
Kirja on nyt saatavissa kaupoista, sekä e- ja äänikirjana lukuaikapalveluista. Äänikirjan lukee Sanna Majuri.
Eevi Iisakkila on keski-ikäinen, pohjoispohjalainen kirjailija. Hän kirjoittaa Avainkukan kartano -sarjan rinnalla nykyaikaan sijoittuvaa Kaunisjärvi-sarjaa. Iisakkila on koulutukseltaan filosofian maisteri sekä historian ja yhteiskuntaopin aineenopettaja, ja hän on toiminut aikaisemmalla urallaan tutkijana. Iisakkilan arvolähtökohta on kirjoittaa viihdettä rikkaalla suomen kielellä.
"Eevi Iisakkila kirjoittaa puhdasta todellisuuspakoa, jossa maaseudun kiireetön elämänrytmi ja kaunis luonto tarjoavat elämyksiä kaukana arjen oravanpyörästä." – Savon Sanomat Iisakkilan Kaunisjärvi-sarjasta
"Kaikesta näkee, että kirjailija on miettinyt kirjasarjan maailman pitkälle ja tuntee sen tarkasti. [...] Jokainen yksityiskohta piirtyy lukijan mieleen." – Amman Lukuhetki Iisakkilan Kaunisjärvi-sarjasta
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Linkit
Into Kustannus
Into Kustannus on vuonna 2007 perustettu rohkea ja riippumaton suomalainen kustantamo. Julkaisemme luotettavaa tietokirjallisuutta, kiehtovia elämäntarinoita sekä viihdyttäviä jännityskirjoja. Sydämemme sykkii paremmalle maailmalle. intokustannus.fi
Tutustu syksyn 2026 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
KUTSU MEDIALLE: Astu valaiden maailmaan ja koe maailman ensimmäinen immersiivinen valaskirja6.10.2026 12:29:08 EEST | Tiedote
Ryhävalaiden laulu ympäröi kuulijan ensi kertaa kolmiulotteisesti Helsingin Kirjamessuilla Genelec Experience Loungessa, torstaina 22.10. klo 10.30, ennen kuin se avautuu messuyleisölle.
Pienet ilot kannattelevat, kun maailma painaa – Eppu Nuotio ja Sanna Pelliccioni tekivät kirjan glimmereistä30.9.2026 09:00:07 EEST | Tiedote
Kun ahdistavat uutiset ja jatkuva kiire vetävät maton alta, pienet ilon hetket auttavat jaksamaan. Kirjailija Eppu Nuotion ja kuvittaja Sanna Pelliccionin Glimmereitä – Pienten ilojen kirja poimii esiin ohikiitäviä valonvälähdyksiä.
Idris Elban odotettu esikoistrilleri ilmestyy kaikkialla maailmassa 20.5.2027 – Suomessa sen julkaisee Into Kustannus23.9.2026 12:24:19 EEST | Tiedote
Into Kustannus julkaisee näyttelijä ja monilahjakkuus Idris Elban sekä menestyskirjailija Adam Hamdyn kirjoittaman jännitysromaanin Exiles (suomenkielinen nimi vahvistuu myöhemmin) 20. toukokuuta 2027. Kirja julkaistaan Suomessa samanaikaisesti kansainvälisen maailmanensi-illan kanssa.
Elaf Ali ja Arne Dahl saapuvat Helsingin Kirjamessuille23.9.2026 07:41:28 EEST | Tiedote
Into Kustannus tuo Helsingin Kirjamessuille Pohjoismaiden arvostetuimpiin rikoskirjailijoihin lukeutuvan Arne Dahlin sekä omaelämäkerrallisella kunniasortoa käsittelevällä kirjallaan useita palkintoja voittaneen Elaf Alin. Lisäksi espanjalainen Alana S. Portero osallistuu messuille etäyhteyden kautta. Innon kotimaiset tähdet esiintyvät messuilla noin 40 ohjelmanumerossa.
Seela Sella ja Jarkko Martikainen tekivät yhdessä kirjan hyvästä elämästä22.9.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Rakastetut taiteilijat jakavat uutuuskirjassa tarinoitaan ja kokemuksiaan kutsumuksesta, selviytymisestä, luovuudesta ja siitä, mikä kantaa silloin, kun suunta on epävarma. He kysyvät ääneen, mitä moni pohtii: mistä hyvä elämä oikeastaan rakentuu?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

