Lastenkirjailijana kuudella vuosikymmenellä: rakastetun Tuula Kallioniemen muistelmateos kertoo, miten ala on muuttunut
21.9.2026 08:15:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Karkulaisista kuukkeliin on omaääninen muistelmateos, joka käsittelee muun muassa kotimaista lasten- ja nuortenkirjallisuutta muutoksineen, mitä on olla täysipäiväinen kirjailija ja miltä tuntuu olla julkkis – vaiko sittenkin vain pelkkis.

Ilmestyy 1.10.2026
Tuula Kallioniemi tunnetaan etenkin nasevana humoristina. Hänen kynästään on lähtenyt jo lähes 50 vuotta kestäneen uran aikana yli sata teosta.
Kallioniemi halusi julkaista muistelmateoksensa nyt, 75 vuoden iässä, muistuttaakseen sekä itselleen että kaikenikäisille lukijoilleen, mitä kaikkea hänen kuudelle vuosikymmenelle ulottuvalle uralleen on mahtunut.
Minkälaista on olla ammatiltaan täysipäiväinen lasten- ja nuortenkirjailija? Miten puhutella sukupolvia yksi toisensa jälkeen? Kallioniemi kirjoitti 1970-luvulla esikoisteoksensa kirjoituskoneella. Lastenkirja nähtiin ”pilleripurkkina”, jonka piti tarjota ratkaisu pulmiin. Myöhemmin tuntui, että prinsessajutut ja sadut olivat pannassa.
Nykyään Kallioniemi ajattelee, että aiheiden ja tyylien kirjo on paljon vapaampi, eikä rajoituksia juuri ole. Tekstiä kirjoissa tosin usein on vähemmän ja kuvia enemmän.
Karkulaisista kuukkeliin -muistelmateoksessa konkarikirjailija kertoo muun muassa aiheiden synnystä, alan mullistuksista, suhteestaan julkisuuteen ja lukuisista kouluvierailuista. Viimeiseksi mainitussa voi Kallioniemen mielestä olla ratkaisu myös vallitsevaan lukutaitokriisiin.
”Olen ehdottomasti sitä mieltä, että paras tapa saada lapset lukemaan on ylläpitää kirjailijavierailuja. Kirjailijan ja lukijoiden kohtaamisella ja tarinoiden lukemisella ääneen on valtava vaikutus lukuintoon.”
Lämpimän omaäänisessä muistelmateoksessaan Kallioniemi paljastaa, mikä hänen ammatissaan on raskasta, mikä rakasta.
Tuula Kallioniemi aloitti kirjailijanuransa vuonna 1978 lastenromaanilla Karkulaiset. Vuonna 2026 ilmestynyt Onnenkuukkeli on Kallioniemen 120. kirja lapsille ja nuorille. Palkitun kirjailijan tuotantoon kuuluu myös novelleja, aapisia, selkokirjoja sekä suomennoksia.
Haastattelu- ja arvostelukappalepyynnöt sekä lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat,
Otavan kirjasto, sarjakuvat
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Uutuuskirja kutsuu pysähtymään: luostareiden ikiaikaista viisautta kiireiseen arkeen6.10.2026 14:10:25 EEST | Tiedote
Onko mieli usein levoton tai tuntuuko, että arjesta puuttuu jotakin olennaista? Susanna Erätuli tarjoaa uutuusteoksessaan Munkkimoodi luostareiden vuosisataista viisautta nykyihmisen käyttöön.
Reijo Karhisen elämäkerta vie suomalaisen pankkivallan ytimeen6.10.2026 09:55:48 EEST | Tiedote
Terho Puustisen uutuuskirja Karhinen kertoo, miten Reijo Karhisen ura kietoutui osuuspankkiryhmän nousuun haastajasta Suomen finanssialan markkinajohtajaksi ja yhdeksi Euroopan vahvimmista pankeista. Samalla teos avaa, kuinka OP-ryhmän vallankäyttöä järjestettiin uudelleen, millaisia ristiriitoja muutosten taustalla käytiin ja miten nykyisen OP Pohjolan rakenne sekä valtasuhteet lopulta muotoutuivat.
Viikinkejä, eeppisiä taisteluita ja myyttisiä olentoja: Ragnarök – Fenrir-susi on Nordic mangaa parhaimmillaan5.10.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Uskomaton matka viikinkien kanssa alkaa! Norjalaiseen mytologiaan perustuva nuorten sarjakuvaseikkailu imaisee mukaansa.
Syksyn pimeneviin iltoihin kaksi uutta, kotimaista true crime -tapausta2.10.2026 09:54:14 EEST | Tiedote
Kun illat pitenevät ja varjot syvenevät, moni sukeltaa tosielämän rikosten maailmaan. Tilda Laaksosen suositun Jäljillä-sarjan viides osa vie lukijat karmivien arvoitusten äärelle, kun taas Risto Majaniemen Sarjamurhaaja sairaalassa avaa pysäyttävän näkökulman henkirikoksiin hoitolaitoksen seinien sisällä.
Camilla Läckbergin uuden Erikoisyksikkö-sarjan ensimmäiset osat Vaiennettu poliisi sekä Vallan vahti vievät valheiden verkkoon, jossa kaiken voi menettää sekunneissa2.10.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Tukholman poliisin erikoisyksiköstä kertova uutuussarja tarjoaa dramatiikkaa, tiukkoja tilanteita ja cliffhangereita niin kuin vain koukuttavien jännärien mestari Camilla Läckberg osaa. Kymmenosaisen sarjan ensimmäiset osat, Vaiennettu poliisi sekä Vallan vahti, ilmestyvät suomeksi 19.10.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


