Tuore väitöstutkimus ehdottaa uutta menetelmää oikeustieteen binäärisen ajattelun haastamiseksi
23.9.2026 12:26:04 EEST | Turun yliopisto | Tiedote
Juho Aallon tuore oikeustieteen väitöskirja kyseenalaistaa totuttuja kaksinapaisuuteen perustuvia käsityksiä sukupuolesta ja oikeuden subjektista.

Sukupuoleen, seksuaaliseen suuntautumiseen ja niiden oikeudelliseen tunnustamiseen liittyvät kysymykset ovat tällä hetkellä julkisen ja oikeudellisen keskustelun aiheena monissa maissa.
Uuskonservatiiviset poliittiset toimijat kyseenalaistavat sukupuolen oikeudellista määrittelyä sekä seksuaalivähemmistöjen, transihmisten ja intersukupuolisten ja naisten oikeuksia, väitöskirjatutkija Juho Aalto pohjustaa.
Hän tarkastelee tutkimuksessaan, kuinka binäärinen eli kaksinapainen ajattelu vaikuttaa oikeudellisessa harkinnassa ja on siten yhteydessä vallankäyttöön sukupuolijaottelun kautta.
– Väitöskirjassani tutkin, kuinka binääriset kategoriat toimivat vallankäytön tekniikkana oikeudellisessa ajattelussa ja kehitän BinaryTech-analyysityökalun, Aalto kertoo.
Aallon kehittämä menetelmä pohjautuu pohjoismaiseen feministiseen oikeustutkimukseen ja Karen Baradin teoriaan.
– Monet tieteenalat ovat osoittaneet binääristen kategorioiden olevan riittämättömiä kuvaamaan todellisuuden monimuotoisuutta. Paitsi feministinen ja queer-tutkimus, myös lääketieteen ja biologian alojen tutkimukset ovat osoittaneet sukupuolen ja seksuaalisuuden olevan monimutkaisempia kuin binäärinen ymmärrys mahdollistaa.
Moni muistaa koulunpenkiltä binäärisen näkökulman biologiseen sukupuoleen. Nykytutkimuksen valossa sukupuolen kirjo on kuitenkin tosiasia – samaan tapaan, kuin moninaisuus on olennainen osa kaikkea muutakin elonkirjoa.
Nämä uudet tiedonmuodot eivät kuitenkaan ole vaikuttaneet oikeuden teorioihin tai oikeusjärjestykseen, jotka yhä nojaavat binääriseen sukupuolikäsitykseen ja uudentavat sitä, Aalto toteaa.
Konkreettisia oikeudellisia seurauksia?
Analyysi paljastaa, kuinka oikeudellinen päättely nojaa binäärisiin erotteluihin, jotka tuottavat usein hierarkkisia suhteita toimijoiden ja ryhmien välillä.
Väitöskirjan tapaustutkimuksissa tarkastellaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen (EIT) oikeuskäytäntöä ja intersukupuolisten henkilöiden oikeudellista kohtelua sekä sittemmin kuopattua hanketta sukupuolitiedon poistamista suomalaisesta henkilötunnuksesta.
– Menetelmä voisi auttaa vaikutusarviointien tekemistä esimerkiksi sellaisissa lakihankkeissa, jotka koskevat sukupuolen tunnustamista, syrjinnän vastaista lainsäädäntöä sekä trans- ja intersukupuolisten henkilöiden oikeuksia.
Onko esimerkiksi tieto sukupuolesta välttämätön kaikissa nykyisissä asiayhteyksissä, vai tulisiko sukupuolitieto poistaa esimerkiksi passeista? Passin sisältämät, jo käytössä olevat, biometriset tiedot eli sormenjäljet ja kasvokuva ovat paljon tarkempia tapoja henkilön tunnistamiseen, Aalto huomauttaa.
Tutkijan mukaan lainsäätäjien ja tuomioistuinten tulisi olla tietoisia siitä, miten oikeudelliset kategoriat syntyvät binääriseen logiikkaan nojaten ja miten niitä ylläpidetään binäärisen logiikan avulla oikeudellisessa päättelyssä sekä siitä, millaisia konkreettisia seurauksia niillä on niiden kohteena oleville henkilöille.
BinaryTech tarjoaa tuomioistuimille ja oikeustieteilijöille systemaattisen menetelmän, jonka avulla voidaan tunnistaa lakiin ja oikeudelliseen päättelyyn juurtuneet binääriset oletukset. Samalla se avaa tilaa pohtia, millä kategorioilla on todellisuudessa väliä, kenelle ja tulisiko niitä edelleen uudentaa.
MICL Juho Aalto esittää väitöskirjansa ”BinaryTech: On the Development of a New Materialist Method” julkisesti tarkastettavaksi Turun yliopistossa lauantaina 26.9.2026 klo 12.00 (Turun yliopisto, Calonia, CAL1, Caloniankuja 3, Turku). Vastaväittäjänä toimii dosentti Matilda Arvidsson (Tukholman yliopisto, Ruotsi) ja kustoksena emeritaprofessori Johanna Niemi (Turun yliopisto). Tilaisuus on englanninkielinen. Väitöksen alana on oikeustiede.
Väitöskirja Turun yliopiston julkaisuarkistossa.
Yleisön on mahdollista osallistua väitöstilaisuuteen myös etäyhteydellä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho AaltoVäitöskirjatutkija
juho.j.aalto@utu.fiwww.utu.fi/fi/ihmiset/juho-aaltoTurun yliopiston viestintä
viestinta@utu.fiwww.utu.fi/medialleKuvat

Turun yliopisto on 25 000 opiskelijan ja työntekijän innostava ja kansainvälinen akateeminen yhteisö. Rakennamme kestävää tulevaisuutta monitieteisellä tutkimuksella, koulutuksella ja yhteistyöllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Turun yliopisto
Tunturiluonto muuttuu hälyttävää vauhtia7.10.2026 13:13:03 EEST | Tiedote
Turun ja Oulun yliopiston tutkijat vertasivat Ritničohkka-tunturin nykyistä kasvillisuutta vuonna 1990 havaittuun lajistoon. Etenkin monet tunturipaljakalle erityisistä sammalista ja jäkälistä ovat uhattuina, sanoo väitöskirjatutkija Inka Kuusisto.
Tutkijat selvittävät, miten käärmeet menettivät raajansa7.10.2026 09:29:39 EEST | Tiedote
Käärmeet eivät ole aina olleet jalattomia, vaan ne ovat menettäneet raajansa evoluution myötä. Turun yliopiston professori Laura Elo on mukana kansainvälisessä tutkimuksessa, jossa selvitetään käärmeiden raajattomuuden syitä.
Lappeen koulu on vuoden 2026 KiVa-koulu6.10.2026 12:47:17 EEST | Tiedote
Lappeenrantalainen Lappeen koulu on valittu vuoden 2026 KiVa-kouluksi. Tunnustus myönnetään koululle pitkäjänteisestä, suunnitelmallisesta ja näkyvästä kiusaamisen vastaisesta työstä. KiVa Koulu -ohjelma on Lappeen koulussa kiinteä osa koulun arkea, ja ohjelmaa toteutetaan esimerkillisesti niin kiusaamisen ennaltaehkäisyssä kuin kiusaamistilanteisiin puuttumisessa.
Lauri Tuomi Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan globaalin elinikäisen oppimisen työelämäprofessoriksi2.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Toimitusjohtaja, KTT Lauri Tuomi on kutsuttu Turun yliopiston kasvatustieteiden tiedekunnan työelämäprofessoriksi 1.10.2026 alkaen. Professuuri on osa-aikainen ja hän jatkaa Kvs-säätiön toimitusjohtajana.
Pyhimykset olivat keskiajan suomalaisille tärkeitä lähimmäisiä28.9.2026 12:45:25 EEST | Tiedote
Turun kirjamessuilla keskustellaan sunnuntaina 4.10. suomalaisesta pyhimyskulttuurista sekä Pyhästä Birgitasta. Juontajana toimii Turun yliopiston rehtori, kulttuurihistorian professori Marjo Kaartinen. Mukana keskustelemassa ovat tutkijat Anna-Stina Hägglund, Sofia Lahti ja Marika Räsänen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme