Neljä pistettä uran toisessa liigaottelussa – Roni Tammi pohjusti EräViikinkien murskavoiton
27.9.2026 20:02:25 EEST | Fliiga | Tiedote
Vasta toista liigaotteluaan pelannut Roni Tammi loisti isossa roolissa, kun EräViikingit otti toisen perättäisen voittonsa kaatamalla vieraissa Jymyn 10-4. Vuonna 2008 syntynyt hyökkääjä iski kaksi maalia ja syötti kaksi.
Roni Tammi iski ensimmäisen liigamaalinsa ja illan avausosuman Elmeri Haverin poikkisyötöstä, ja vielä avauserässä hän sai syöttöpisteen Topias Kärkkäisen 1–3-maalin. Jymy kiri pelin puolivälissä kahdella kuuden sekunnin välein syntyneellä maalilla jo tilanteeseen 3-4, mutta sitten astui taas esiin Roni Tammi, joka syötti Eero Karjanlahden laukoman 3–5-osuman ja kasvatti kolmannessa erässä itse eron jo kolmeen. EräViikingit nautiskeli päätöserässä kaikkiaan viisi maalia, joista viimeiset kolme laukoi Elmeri Haveri. Päätöslukemat tyhjiin työntänyt Haveri oli saaliillaan 3+1 illan toinen tehomies.
Sarja jatkuu heti maanantaina Turussa ottelulla TPS–Classic.
F-liigan naisten sarjassa FBC Loisto nappasi syksyn toisen voittonsa, kun se kaatoi kotonaan Pirkkalan Pirkat 4-3. Pirkoille tappio oli kauden ensimmäinen.
Minea Kärki ja Sofia Pykäläinen laukoivat Loistolle nopean kahden maalin johdon, jonka Emeli Falkman kääntölaukauksella ja Aada Honkuri komean vastaiskun kruunuksi venyttivät toiseen taukoon jo tilanteeksi 4-0. Pirkat heräsi pelille päätöserään, jossa Marlena Paloaho erän alussa ja Noora Koskinen sen puolivälissä kavensivat. Milja Tuomisalo nosti Pirkat kuudella viittä vastaan jo maalin päähän, mutta viimeiset kaksi minuuttia kotijoukkueen puolustus kesti.
Sarja jatkuu keskiviikkona otteluilla Northern Stars–EräViikingit ja Koovee–FBC Loisto.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Nousija nipisti pisteen mestareilta: F-liigassa trillerien ilta4.10.2026 20:44:39 EEST | Tiedote
Ennakkoluuloton nousija O2-Jyväskylä palasi Nokian-vierailultaan sarjapiste saaliinaan, vaikka mestari KrP lopulta voittikin rangaistuslaukauksilla 6-5. Tiukat olivat sunnuntain muutkin mittelöt, joissa SPV löi kotonaan EräViikingit 5-4 ja Oilers vieraissa OLS:n 4-3.
Kahden maalin takaa rinnalle ja ohi: SPV jatkaa voittoputkessa3.10.2026 20:33:09 EEST | Tiedote
Seinäjoen Peliveljien voittoputki jatkui kuin jatkuikin, kun joukkue nousi Westend Indiansin vieraana kahden maalin takaa tasoihin ja rangaistuslaukauksilla 5–4-voittoon.
Jasper Auvisen neljä maalia suistivat mestarit kauden avaustappioon2.10.2026 22:07:13 EEST | Tiedote
Jasper Auvinen iski neljä maalia, kun Oilers aiheutti mestari Nokian KrP:lle kauden avaustappion voittamalla kotonaan peräti 10-4. Neljäs voitto neljässä ottelussa nosti Oilersin tasapisteisiin nokialaisten kanssa ja sarjakärkeen.
Nokian KrP jatkaa puhtaalla pelillä, EräViikingit voittoputkessa30.9.2026 22:09:46 EEST | Tiedote
F-liigan mestari Nokian KrP voitti syksyn neljännenkin ottelunsa, kun vierailija Hawks Helsingistä taipui selvin lukemin 8-2. Illan toisessa miesten pelissä EräViikingit otti kolmannen perättäisen voittonsa kaatamalla kotonaan LASBin 9-6.
Ville Lastikalle harvinaiset tasalukemat: 300+200=50028.9.2026 20:47:32 EEST | Tiedote
Hyökkääjä Ville Lastikka iski 300. liigamaalinsa ja samalla 500. tehopisteensä, kun Classic löi maanantain ainoassa ottelussa Kupittaalla TPS:n 9-1.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme