Hyrkkö kritisoi kokoomuksen leikkausmoukaria: “Kokoomuksen Suomessa köyhät köyhtyvät ja rikkaat rikastuvat myös jatkossa”
29.9.2026 12:59:38 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän sekä valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö pitää Kokoomuksen julkisuuteen vuotanutta luonnosta puolueen sopeutuspaketista epäoikeudenmukaisena ja epäuskottavana.

Iltalehti ja Verkkouutiset uutisoivat tänään tiistaina Kokoomuksen 9 miljardin leikkauslistasta, joka puolueen on mediatietojen mukaan tarkoitus julkaista tällä viikolla. Vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö pitää leikkausmoukaria kohtuuttomana.
– Tuoreet laskelmat kertovat, että kokoomusjohtoinen hallitus on parantanut rikkaiden ostovoimaa mutta heikentänyt pienituloisten tilannetta. Nyt näyttää siltä, että kokoomuksen Suomessa näin olisi myös jatkossa: rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät. Se on oppikirjaesimerkki epäoikeudenmukaisesta politiikasta, Hyrkkö kommentoi.
Mediatietojen mukaan kokoomus kaavailee tulevalle vaalikaudelle mittavia leikkauksia julkisiin sote-palveluihin ja sosiaaliturvaan.
– Kokoomuksen johdolla taakka talouden tasapainotuksesta on jo tällä kaudella kasattu köyhien, kipeiden, lasten ja nuorten niskaan. Laskun talouden sopeuttamisesta ovat maksaneet ne, joilla on ollut valmiiksi vaikeaa. Jos sama meno jatkuu, jälki on rajua, Hyrkkö pohtii.
Kuluvan hallituskauden näytöt kokoomuslaisen talouspolitiikan toimivuudesta ovat Hyrkön mukaan umpisurkeita.
— Kovista puheista huolimatta kokoomukselta jää perinnöksi historiallisen suuri velkavuori, ennätystyöttömyys ja kasvanut lapsiperheköyhyys. Yksisilmäinen ja epäoikeudenmukainen leikkauslinja ei ole tervehdyttänyt taloutta. Hallituksen viimeisin budjetti peräti heikentää julkisen talouden tilaa. Kokoomuksen talouspolitiikan uskottavuus on auttamattomasti murentunut eikä tämä leikkausmoukari sitä korjaa, päinvastoin, Hyrkkö analysoi.
Hyrkkö pitää kokoomuksen verovastaista linjaa lyhytnäköisenä. Kokoomus on ilmoittanut, että sen keinovalikoimaan eivät veronkiristykset kuulu.
– Tulevan vaalikauden talousurakka on joka tapauksessa iso ja on selvää, että myös verotoimia tarvitaan. Kokoomuksen ideologinen verokammo karnevalisoi keskustelu talouspolitiikan vaihtoehdoista aivan tarpeettomalla tavalla. Verotus ei ole mikään mörkö, vaan työkalu turvata hyvinvointivaltion tulevaisuus ja ohjata yhteiskunnan toimintaa kestävämmäksi, Hyrkkö toteaa.
Hyrkkö kertoo odottavansa mielenkiinnolla kokoomuksen ehdotuksen yksityiskohtaisempaa julkaisua.
– Pääministeripuolue ei voi mennä kohti vaaleja sammutetuin lyhdyin. Suomalaisten on syytä saada tietää, kenen kukkarosta kokoomus aikoo ottaa ja kenelle antaa. Rakenneuudistusten saralla saattaa löytyä myös yhteistä maaperää, mutta pikavoittoja niistä harvemmin on saatavilla, Hyrkkö sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Pitko: Aikataulu paljastaa, että Viiankiaavan kohtalo ratkaistaan vaaleissa16.10.2026 14:14:19 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja ja ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Jenni Pitko vaatii, että päätös Viiankiaavan Natura-poikkeuksesta jätetään tuleville hallitusneuvotteluille. Ympäristöministeriö pyysi tänään Lapin liittoa täydentämään Sakatin kaivoshankkeen poikkeushakemusta, eikä käsittely Pitkon mukaan ehdi valmistua tällä vaalikaudella. Hän vaatii kaikkia puolueita kertomaan kantansa Viiankiaapaan ennen kevään eduskuntavaaleja.
Vihreiden Hopsu: Kokoomuksen uusi maahanmuutto-ohjelma kääntää selkänsä Suomessa jo asuvillekin maahanmuuttajille16.10.2026 13:43:10 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu ihmettelee, mihin kokoomuksen sivistysarvot ja asiantuntijoiden sekä tutkimustiedon kuuleminen ovat jääneet uutta maahanmuutto-ohjelmaa valmistellessa.
Vihreiden Pyhälammi: Laittomasti hakatun puun ostamisen on käytävä metsäyhtiöille kalliiksi16.10.2026 12:51:36 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Allu Pyhälammi painottaa, että puukaupoista laittomilta hakkuilta on oltava niin kovat seuraukset, ettei yrityksille jää intressiä harjoittaa vastuutonta toimintaa.
Vihreiden Krista Mikkonen: Käännytyslaki on yhä perusoikeuksien vastainen16.10.2026 12:10:00 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa niin kutsutun käännytyslain voimassaolon jatkamista koskevasta esityksestä. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen sekä vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho jättivät lausuntoon yhteisen eriävän mielipiteen.
Ihminen ensin – Vihreät esittää 14 keinoa tekoälyn riskien hallintaan16.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Tekoälyn kehitys kiihtyy hetki hetkeltä, mutta yhteiskunnan rakenteet ja poliittinen päätöksenteko eivät ole vielä sopeutuneet siihen. Vihreät esittää toimenpidepakettia, jolla voidaan hallita tekoälyyn liittyviä riskejä ja saada tekoälyn hyödyttämään koko yhteiskuntaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme