Asuntomarkkinoilla varovaista piristymistä - Hyväkuntoiset, muuttovalmiit asunnot menevät kaupaksi, korjausvelkaiset eivät
30.9.2026 06:57:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote
Keskuskauppakamarin markkinakyselyyn vastanneista auktorisoiduista kiinteistöarvioijista 44 prosenttia arvioi markkinoiden vilkastuneen kuluvan vuoden aikana.

”Markkina on voimakkaasti polarisoitunut”, sanoo Keskuskauppakamarin Legal Counsel Erika Leino, joka toimii myös Keskuskauppakamarin kiinteistönarviointilautakunnan valvontajaoston sihteerinä. Valvontajaosto valvoo auktorisoitujen kiinteistöarvioijien (AKA) ja hyväksyttyjen kiinteistönarvioitsijoiden (KHK) toimintaa.
Vaikka asuntojen hinnat eivät ole lähteneet nousuun, on kiinteistömarkkinoilla nähtävissä varovaista vilkastumista. Kehitys jakautuu silti voimakkaasti eri alueiden ja kohdetyyppien välillä.
Keskuskauppakamarin syyskuussa toteuttamaan kyselyyn saatiin 85 vastausta auktorisoiduilta kiinteistöarvioijilta.
Markkinoiden arvioi pysyneen ennallaan 41 prosenttia vastaajista ja hiljentyneen 15 prosenttia. Leinon mukaan kokonaiskuva on yhä kaksijakoinen.
”Kiinteistömarkkinoilla näkyy nyt aiempaa enemmän liikettä, mutta mistään laaja-alaisesta noususta ei vielä voida puhua”, Leino sanoo.
Hyväkuntoiset asunnot kiinnostavat, remonttikohteiden kaupankäynti kärsii rahoituksen saatavuudesta
Asuntomarkkinoilla kysyntä kohdistuu erityisesti hyväkuntoisiin asuntoihin, joihin ostajan ei tarvitse tehdä mittavia korjauksia. Arvioitsijoiden mukaan perheasunnot, uudehkot omakotitalot ja muut hyväkuntoiset kohteet liikkuvat markkinoilla selvästi korjausvelkaisia asuntoja paremmin.
Suurta remonttia vaativien asuntojen kaupankäyntiä hidastaa erityisesti rahoituksen saatavuus. Vastauksissa pankkien varovaisuuden arvioitiin vaikeuttavan kaupantekoa etenkin haja-asutusalueilla ja heikommilla sijainneilla. Myös alueiden ja asuntotyyppien väliset hintaerot ovat kasvaneet.
”Markkinat palkitsevat tällä hetkellä hyvästä kunnosta ja toimivasta sijainnista. Korjausvelka puolestaan näkyy paitsi hinnassa myös siinä, saako ostaja kohteeseen ylipäätään rahoitusta. Tämä jakaa markkinaa yhä selvemmin voittajiin ja häviäjiin”, Leino sanoo.
Vertailukauppojen puute vaikeuttaa arviointia
Arvioitsijat nostivat työnsä keskeiseksi haasteeksi ajantasaisen markkinadatan ja vertailukauppojen vähäisyyden. Ongelma korostuu toimistokiinteistöissä, erikoiskohteissa, pienillä paikkakunnilla ja alueilla, joilla kauppoja tehdään vain harvoin.
Lisäksi markkinoiden polarisoituminen vaikeuttaa arvojen määrittämistä. Samankaltaistenkin kohteiden hinnat ja myytävyys voivat poiketa huomattavasti toisistaan sijainnin, kunnon, rahoitettavuuden ja käyttötarkoituksen mukaan.
”Luotettavan arvion merkitys korostuu juuri epävarmassa ja eriytyneessä markkinassa. Kun vertailukauppoja on vähän ja erot alueiden välillä kasvavat, arvioijalta vaaditaan entistä enemmän paikallisen markkinan tuntemusta, ammattitaitoa ja perusteltua analyysia”, Leino sanoo.
Keskuskauppakamari järjestää Suuren kiinteistöarviointipäivän 1.10.2026, johon myös media voi vielä ilmoittautua mukaan.
Kysely toteutettiin 3.9. –15.9.2026 verkkokyselynä. Suomessa on 334 kiinteistöarvioinnin auktorisointia ja 85 auktorisoiduista arvioijista vastasi kyselyyn.
Auktorisoidut kiinteistöarvioijat (AKA) ovat Keskuskauppakamarin hyväksymiä kiinteistöjen arvonmäärityksen ammattilaisia. AKA-arvioijia käytetään tyypillisesti vaativissa kiinteistö- ja toimitilakaupoissa, vakuusarvioinneissa, rahastojen arvonmäärityksessä sekä ositus- ja perinnönjakotilanteissa. Tätä nykyä arvioijia käytetään myös sote-kiinteistöjen vaativissa arvonmääritystehtävissä.
Yhteyshenkilöt
Erika LeinoLegal Counsel
Puh:0505752595erika.leino@chamber.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kauppakamarikysely: Osaajapula ja työttömyys rinnakkain – yritykset peräävät nopeampia täsmäkoulutuksia tutkintojen sijaan12.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamareiden osaajakyselyn mukaan yritykset tarvitsevat työntekijöilleen ennen kaikkea lyhyitä koulutuksia ja täsmäosaamista, eivät uusia tutkintoja. "Tekoäly ja vihreä kasvu edellyttävät yrityksiltä ja työntekijöiltä ennennäkemätöntä ketteryyttä", sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen.
Pimeys lisää mopojen ja mönkijöiden turvallisuusriskejä – “Mopoilla kertyy usein yllättävän paljon ajokilometrejä, mikä näkyy erityisesti renkaiden kulumisena”9.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Syksyn pimeät ja märät ajokelit korostavat mopojen ja mönkijöiden turvallisuuden tarvetta.
Kuljetuskustannusten nousu heikentää jo merkittävästi joka kolmannen yrityksen kilpailukykyä, selviää kauppakamareiden kyselystä2.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Eniten ovat kärsineet teollisuuden ja kaupan alan yritykset. Tiedot selviävät kauppakamareiden yrityksille syyskuussa tekemästä kyselystä. Kustannusten kasvua tulisi hillitä väliaikaisin verotoimin, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Hanna Kalenoja.
Kauppakamarikysely: Yritysten kasvuodotukset nousivat ennätystasolle – ”Tulokset eivät jätä tulkinnanvaraa”1.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten arviot suhdannetilanteesta ovat parantuneet laaja-alaisesti keväästä niin liikevaihdon, tilauskantojen ja kannattavuuden kuin henkilöstömäärien ja vienninkin osalta. Tiedot selviävät kauppakamarien syyskuussa toteuttamasta suhdannekyselystä.
Kauppakamarikysely: Osaajia tarvitaan nyt teollisuudessa ja rakennusalalla – tekijöistä on jo pulaa24.9.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Osaavan työvoiman tarve, rekrytointiaikeet ja osaajapula ovat keskittymässä erityisesti teollisuuden ja rakentamisen pieniin ja keskisuuriin yrityksiin, selviää Kauppakamarikyselystä. Keskuskauppakamari peräänkuuluttaa joustavia polkuja osaamisen kehittämiseen, jotta osaaminen ei muodostu kasvun pullonkaulaksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme