83 % pohjoismaisista SaaS-yrityksistä uskoo, että kasvuvauhti kiihtyy tai pysyy samana – eniten optimismia on suomalaisissa ohjelmistotaloissa

B2B-ohjelmistoyritysten keskuudessa vallitsee optimismi, ja tämän vahvistaa myös Pohjoismaiden suurimman B2B-sijoitusyhtiön ja suomalaisen M-Brainin pääomistaja Monterron marraskuussa 2022 toteuttama kasvututkimus. Tutkimus kertoo, että pohjoismaisista B2B-ohjelmistoyrityksistä 83 % ennustaa kasvuvauhdin kiihtyvän tai pysyvän samankaltaisena viime vuoteen verrattuna. Eniten optimismia on suomalaisissa ohjelmistoyrityksissä, joista 65 prosentissa kasvun uskotaan kiihtyvän. Tämä vastaa myös Gartnerin hiljattain tekemää ennustetta, jonka mukaan ohjelmistoalan odotetaan kasvavan tänä vuonna hieman yli 9 %.
”Pohjoismaisten B2B-ohjelmistoyritysten markkinat ovat edelleen vahvat”, Monterron toimitusjohtaja Gustav Lagercrantz toteaa. ”Samalla on nähtävissä, että yritykset ovat siirtämässä painopistettään. Epävarman maailmantilanteen ja kasvaneen inflaation vuoksi yritykset panostavat enemmän nykyisiin asiakkaisiin perustuvaan kasvuun, parempaan kustannusten hallintaan ja hinnoittelun tarkistamiseen.”
Tuoreen kasvututkimuksen vastaajina oli perustajia ja johdon edustajia 166 pohjoismaisesta B2B-ohjelmistoyrityksestä. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää SaaS-yritysten prioriteetit, haasteet sekä kasvuun liittyvät keskeiset suorituskykyindikaattorit.
Tutkimus kertoo lisäksi, että:
• Vuoteen 2022 verrattuna 20 % useammalla yrityksellä on vuoden 2023 ykkösprioriteettina ”kasvaa nykyisen asiakaskunnan avulla”
• Vuoden 2022 prioriteeteista uusien myyjien palkkaaminen, markkinointiin tehtävien investointien lisääminen sekä tarjonnan laajentaminen ovat tulleet prioriteettilistalla alaspäin
• Suomessa hintoja on tarkistettu ylöspäin, keskimäärin 8,4 prosentilla uusille asiakkaille ja 5,6 prosentilla nykyisille asiakkaille
• Myynti ja markkinointi ovat suomalaisten ohjelmistoyritysten haasteina muita Pohjoismaita enemmän
• Tuotekehitystä SaaS-yhtiöissä pidettiin Suomessa vähemmän haasteellisena kuin Ruotsissa
Ruotsalaislähtöisen sijoitusyhtiö Monterron tehtävä on auttaa B2B-ohjelmistoyrityksiä kasvamaan sekä pääoman että asiantuntemuksen avulla. Sen työntekijöillä on laaja kokemus ohjelmistoyritysten perustamisesta, kasvattamisesta ja kehittämisestä.
Tietoa Monterrosta
Monterro on Pohjoismaiden johtava B2B-ohjelmistosijoittaja, jonka tavoite on tehdä pohjoismaisista ohjelmistoyrityksistä markkinajohtajia. Operatiivista kokemusta on kertynyt Pointsecin, Episerverin, Orc Softwaren, Outpost24:n ja Limen onnistuneesta kehittämisestä ja edistämisestä. Monterro työskentelee aktiivisesti salkkuunsa kuuluvien yritysten kanssa auttaakseen niitä kasvamaan. Merkittävä osa rahastojen pääomasta, noin 25 prosenttia, on peräisin Monterron perustajilta ja työntekijöiltä. Yritys perustettiin vuonna 2012, ja sillä on toimipisteet Tukholmassa, Oslossa ja Münchenissä sekä kehityskeskus Scandinavian Software Parkissa Hanoissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Yhteydenotot englanniksi tai ruotsiksi:
Gustav Lagercrantz, Monterron toimitusjohtaja
gustav.lagercrantz@monterro.com
+46 70 734 7411
Yhteydenotot suomeksi, englanniksi tai ruotsiksi:
Jutta Vetter / Vetter Communications Oy
press@vetter.fi
+358 50 54 66 000
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Suomen välittävin konsulttitalo Klarigo täyttää 20 vuotta: "Myös pehmeillä arvoilla voi tehdä kovaa bisnestä"20.5.2023 08:35:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen konsulttiyhtiö Klarigo Oy täyttää 20 vuotta. Yhtiön liikevaihto kasvoi viime tilikaudella reilulla 32 prosentilla ja myös nettotulos moninkertaistui edellisestä vuodesta. Klarigo tunnetaan Suomen välittävimpänä konsulttitalona – pehmeät arvot ovat yhtiön liiketoiminnan kulmakivi.
Työelämätutkimus: noin puolet suomalaisista vuorotyöläisistä ei pääse itse vaikuttamaan omiin työmääriinsä – myös työntekijöiden arvostus laskenut19.5.2023 06:35:00 EEST | Tiedote
Työvoimanhallinnan markkinajohtaja Quinyx on julkaissut vuosittaisen työelämätutkimuksensa. Sen mukaan 49 % Suomen vuorotyöläisistä ei pääse itse vaikuttamaan tekemiinsä työmääriin ja vain 55 % kokee, että työnantaja arvostaa heidän tekemäänsä työtä. Molemmat aspektit ovat heikentyneet viime vuoden luvuista. Vuorotyöläisiä ovat esimerkiksi monet terveydenhuollon työntekijät, lähetit, ravintolatyöntekijät ja kaupan alan henkilöstö.
NYCE.LOGIC PostNordin varastonhallintaratkaisuksi Suomessa9.5.2023 07:18:00 EEST | Tiedote
Kansainvälinen Extenda Retail laajentaa NYCE.LOGIC-varastohallintajärjestelmän kautta PostNord-yhteistyötään myös Suomeen.
Pohjoismaiden suurin B2B-ohjelmistoalan sijoitusyhtiö etsii suomalaisia piilotalentteja – kiertue rantautuu Suomeen 8.5.20234.5.2023 09:15:00 EEST | Tiedote
Pohjoismaiden suurin B2B-ohjelmistoalan sijoitusyhtiö, suomalaisen M-Brainin pääomistaja Monterro saapuu Nordic Software Tour -kiertueellaan myös Suomeen. Yhtiö haluaa löytää lisää kunnianhimoisia suomalaisia B2B-ohjelmistoyhtiöitä. Pysähdyspaikat Suomessa ovat Oulu, Jyväskylä, Tampere ja Helsinki. Kiertue koostuu kokonaisuudessaan 32 kaupungista ympäri Pohjoismaita.
Suomalaisyhtiö M-Brain lanseeraa generatiiviseen tekoälyyn perustuvan markkinatrendien ennustustyökalun14.4.2023 11:36:09 EEST | Tiedote
Markkina- ja kilpailijatietoseurantaan tarkoitetussa ratkaisussa yhdistyvät trendien visualisointi ja tekoälypohjaiset hakutoiminnot. “Tässä mennään jo paljon tiivistelmäraportteja pidemmälle.”
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme