Åbo Svenska Teaterin näyttämö muuttuu verenluovutuspisteeksi 1.3.

Teatteri antaa verenluovutukselle tavallisesta poikkeavat puitteet. Tilaisuuden aikana teatterisali on kauniisti valaistu ja taustalla soi musiikki. Verenluovutuksen jälkeen teatterille voi vielä jäädä nauttimaan kahvia ja välipalaa sekä seuraamaan teatteriluovutusta katsomosta käsin.
Verenluovutukseen Päänäyttämölle pääsee suoraan Hansan kauppakeskuksesta. Teatteriluovutukseen saapuvilla on mahdollisuus ostaa lippuja musiikkiteatteriesitys Draculaan tarjoushintaan kaksi yhden hinnalla.
Tilaisuuteen ovat tervetulleita niin uudet kuin vanhatkin verenluovuttajat. Ensimmäistä kertaa verta voi luovuttaa 18–59-vuotiaana, ja jo aiemmin luovuttaneet voivat jatkaa 70-vuotiaaksi asti.
- Oman luovutussoveltuvuutensa voi testata helposti osoitteessa sovinkoluovuttajaksi.fi.
- Aika verenluovutukseen varataan osoitteessa veripalvelu.fi/ajanvaraus. Ilman ajanvaraustakin on mahdollista tulla.
Luovutetusta verestä tehtyjä verivalmisteita käytetään muun muassa onnettomuuksien uhrien, synnyttävien äitien sekä syöpä- ja leikkauspotilaiden hoidossa. Joka päivä tarvitaan noin 800 vapaaehtoisen verenluovuttajan apua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aluepäällikkö Pekka Kukko, Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu
pekka.kukko@veripalvelu.fi, puh. 050 374 0471
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia turvallisia ja tehokkaita verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Huolehdimme veren keräämisestä vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Tarjoamme sairaaloille myös kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Vuosibudjettimme on noin 60 milj. euroa ja palveluksessamme on noin 500 henkilöä.
Oletko kiinnostunut laajemmin Veripalvelusta? Haluaisitko mediavierailun meille? Ole yhteydessä viestintä- ja henkilöstöjohtaja Willy Toiviaiseen (puh: +358 29 300 1830, willy.toiviainen@veripalvelu.fi) tai tiedottaja Tuuli Vuoreen (puh: +358 29 300 1174, tuuli.vuori@veripalvelu.fi)
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Verenluovutus on kädenojennus potilaille8.3.2023 09:18:18 EET | Tiedote
Verta käydään luovuttamassa, koska se on konkreettinen tapa auttaa potilaita. Verenluovutus tuo myös luovuttajille itselleen iloa. Vuonna 2022 verta luovutti Suomessa yli 115 000 henkilöä.
Verenluovutus ensimmäistä kertaa teatterin lavalla Seinäjoella 9.3.6.3.2023 10:45:59 EET | Tiedote
Verenluovuttajat nousevat pääosaan Seinäjoen kaupunginteatterissa, kun verta voi luovuttaa teatterin suurella näyttämöllä torstaina 9.3. klo 10–15.30. Kyseessä on ensimmäinen teatterissa järjestettävä luovutustilaisuus Seinäjoella.
Veripalvelun laboratorioon Rochen uusin teknologia2.3.2023 09:15:41 EET | Tiedote
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu muutti loppuvuodesta 2022 uusiin, nykyaikaisiin tiloihin Vantaan Vehkalaan Kehä III:n varrelle. Roche toimitti Veripalvelulle automatisoidun näytteiden käsittelylinjaston sekä laitteistot, joilla tehdään verenluovuttajanäytteistä tarvittavat infektioseulontatutkimukset. Uusi laboratorioautomaatio- ja analyysiratkaisu on maailmanlaajuisestikin ensimmäinen lajissaan.
Verenluovuttajat auttavat Suomea varautumaan onnettomuuksiin9.2.2023 10:15:00 EET | Tiedote
Tällä hetkellä vain 3,5 % suomalaisista luovuttaa verta. Verenluovuttajat ovat kriittisen tärkeä osa varautumista onnettomuuksiin, sillä heidän ansiostaan Veripalvelu saa toimitettua sairaaloille verivalmisteita.
Veripalvelun tutkimusapurahat 2023 nyt haettavissa6.2.2023 08:45:19 EET | Tiedote
Veripalvelun tutkimusrahaston vuoden 2023 apurahojen haku tutkijoille aukeaa 6.2.2023. Apurahojen tavoitteena on tukea tutkimusta, joka liittyy Veripalvelun nykyisiin ja tuleviin valmisteisiin ja palveluihin. Hakuaika on 6.2.–31.3.2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme