Akavan Erityisalat: Yhdistelmävakuutuksen sovittava pienituloisille
Akavan Erityisalat kiirehtii kehysriihikannanotossaan yhdistelmävakuutuksen valmistelua ja ratkaisuja vakuutuksen rahoitukseen. Vakuutuksesta on tultava ottajilleen kohtuuhintainen.

Akavan Erityisalojen mielestä yhdistelmävakuutusesitys tulee saada nopeasti, eduskuntakäsittelyyn, jotta uudistus voidaan ottaa käyttöön vuoden 2019 alusta. Rahoitukseen on kuitenkin sitä ennen löydyttävä ratkaisuja, sillä liian kallis ja jähmeästi toimiva vakuutus ei tule täyttämään tarkoitustaan.
Akavan Erityisalat muistuttaa, että yhdistelmävakuutuksen tulee sopia erityisesti omassa työssään työllistyville ”silpputyöntekijöille”, joiden tulotaso voi olla hyvin matala. Juuri tämän ryhmän toimiva työttömyysturva oli yksi koko uudistuksen lähtökohdista. Tällaisia, esimerkiksi pätkittäisiä toimeksiantoja työttömyysjaksojen ja palkkatyön lomassa tekeviä työskentelee paljon Akavan Erityisalojen edustamilla kulttuuri-, viestintä- ja käännösaloilla.
Liitto pelkää, että yhdistelmävakuutuksen valmistelussa nyt esitellyt ratkaisut ovat johtamassa käyttäjilleen liian kalliiseen malliin. Vakuutuksen toimivuus ja rahoitus edellyttäneekin valtion tukea. Jatkovalmistelussa tulee myös arvioida malli, jossa toimeksiantaja maksaa yhdistelmävakuutuksen osuuden laskussa erikseen eriteltynä eränä. Käytäntö olisi vastaava kuin arvonlisäveron laskutuksessa. Tämä hillitsisi myös houkutusta ”halpuuttaa” palkkatyötä siirtämällä sitä kustannussyistä toimeksiantoina tehtäväksi työksi.
Akavan Erityisalat esittää, että vakuutuksen työssäoloehto olisi sama kuin nykyisillä palkansaajilla eli kuusi kuukautta. Nyt valmistelussa esitetty 15 kuukautta on vakuutuksenottajan näkökulmasta kohtuuttoman pitkä.Tulisi myös tarkastella malli, jossa työssäoloehto määräytyy portaittain ansioiden mukaan.
Aktiivimalli purettava
Rankaisuun perustuva työttömyysturvan aktiivimalli tulee purkaa kokonaan ja panostaa sen sijaan kannustaviin työllistämistoimiin, joita maan hallitus on jo toteuttanutkin. Jotta kannustavuudessa ja mm. palvelujen räätälöinnissä onnistuttaisiin, työvoimapalveluihin on saatava pikaisesti lisäresursseja. Niitä edellyttää myös kovan paineen alla toimivan työvoimahenkilöstön työhyvinvointi.
Mikäli aktiivimallia tyydytään vain korjaamaan, omatoiminen työnhaku, osallistuminen ammattiliittojen työllistämispalveluihin sekä vapaaehtoistyö tulee jatkossa katsoa aktiivisuudeksi, jolla välttyy leikkurilta.
Mahdollisuudet täyttää aktiivimallin velvoitteet vaihtelevat eri puolilla maata, mikä asettaa kansalaiset epäyhdenvertaiseen asemaan. Mallin kriteerejä on kohtuullistettava tältäkin osin.
Aktiivimallin mahdollisimman inhimillinen toimeenpano edellyttää pikaisesti merkittäviä lisäresursseja työvoimapalveluihin.
Museoiden laajentuva toiminta edellyttää lisärahoitusta
Museoiden toimintaa ohjaavan museolain ja museoiden valtionrahoituslain (esittävän taiteen ja museoiden valtionrahoituksen uudistaminen) käynnissä olevat uudistukset ovat tarpeellisia ja lakien valmistelu on tehty perinpohjaisesti. Lakien uudistaminen on kuitenkin hyödytöntä, jos museoille kohdennettuihin laajentuviin tehtävin ei samalla tule lisärahoitusta, huomauttavat Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistys Museoalan ammattiliitto.
Museolakia on tarkoitus uudistaa siten, että museoiden valtionosuus muodostuisi jatkossa ns. perusrahoituksesta sekä tehtäväkohtaisesta rahoituksesta alueellisille ja valtakunnallisille vastuumuseoille. Valtionosuusjärjestelmäuudistuksen tavoitteena taas on edistää monipuolisten, alueellisesti kattavien ja yhteisölleen merkittävien museopalveluiden saatavuutta.
Liitot korostavat, että uudistukset voivat parhaimmillaan vaikuttaa positiivisesti koko maan museotoiminnan tasoon ja saatavuuteen. Jotta lakiesitysten vaikutukset olisivat positiivisia, tulisi museoiden rahoitusta kuitenkin korjata riittäväksi. Tämä on mielestämme kynnyskysymys: lakiesityksiä ei tule hyväksyä lainkaan, mikäli tarvittavaa lisärahoitusta ei voida myöntää.
Museot ovat yksi kattavimmin saatavilla oleva kulttuuripalvelu, joihin kohdistuvat odotukset, tarpeet ja tehtäväkenttä ovat laajentuneet merkittävästi viime vuosien aikana. Museoissa kävi vuonna 2016 yli 6,6 miljoonaa kävijää, mikä oli noin miljoona käyntiä enemmän kuin edellisenä vuonna. Laajentuvat tarpeet ja odotukset edellyttävät lisärahoitusta.
Lisätiedot:
Salla Luomanmäki, toiminnanjohtaja, Akavan Erityisalat
p. 0201 235 341, 040 700 7800, salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fi
Helena Lamponen, edunvalvonnan päällikkö, Akavan Erityisalat
p. 0201 235 352, 040 631 7660, helena.lamponen@akavanerityisalat.fi
Katariina Mäkelä, toiminnanjohtaja, Museoalan ammattiliitto MAL
p. 040 774 7620, katariina.makela@museoalanammattiliitto.fi
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582, anna.joutsenniemi@akavanerityisalat.fi
Helena Lamponen, Akavan ErityisalatEdunvalvonnan päällikkö
0201 235 352, 040 631 7660helena.lamponen@akavanerityisalat.fiSalla Luomanmäki, Akavan ErityisalatToiminnanjohtaja, FM
Liiton johtaminen, hallinto, työmarkkina-asiat ja ulkoiset suhteet
0201 235 341, 040 700 7800salla.luomanmaki@akavanerityisalat.fiKatariina Mäkelä, Museoalan ammattiliittoToiminnanjohtaja
040 774 7620katariina.makela@museoalanammattiliitto.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Akavan Erityisalat on kulttuurin ja hallinnon sekä viestinnän ja hyvinvoinnin aloilla asiantuntija- ja esimiestehtävissä toimivien ammattiliitto, johon kuuluu 23 jäsenyhdistystä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista jo ennen kuin ne uutisoidaan? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi yhtä aikaa suomalaisen median kanssa. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat ja Museoalan ammattiliitto: Museoalan kesätyömarkkinat siistiytyneet?19.4.2018 09:00 | Tiedote
Akavan Erityisalat ja Museoalan ammattiliitto kampanjoivat viidennen kerran museoalan reilujen kesätyöpaikkojen puolesta. Somessa asiaa nostetaan esille aihetunnisteella #alanarvostus.
Akavan Erityisalat kehysriihestä: Silpputyöt huono suunta, kulttuurin lisärahasta plussaa12.4.2018 15:16 | Tiedote
Akavan Erityisalat pelkää kehysriihen määräaikaisuuksia ja irtisanomissuojaa koskevien päätösten lisäävän työelämän silppuistumista. Kiitosta annamme aktiivimallin korjauksista, työaikalain soveltamisalan säilymisestä sekä kulttuurin lisärahasta.
Tuemme SASKin työtä naisten aseman parantamiseksi8.3.2018 14:24 | Tiedote
Akavan Erityisalat on mukana Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASKin hankeyhteistyössä kotiapulaisten oikeuksien parantamiseksi.
Akavan Erityisalat: Ulosmarssi Tampereen yliopistolla - järjestöpäätös suojaa jäseniämme8.2.2018 11:46 | Tiedote
Akavan Erityisalojen hallitus teki keskiviikkona järjestöpäätöksen koskien Tampereen yliopiston henkilöstön ulosmarssia torstaina 8.2. Päätös suojaa yksittäistä jäsenyhdistyksemme jäsentä siltä varalta, että työnantaja kohdistaisi ulosmarssin vuoksi toimenpiteitä henkilöstöön.
Akavan Erityisalat: Olemme mukana #äänityöttömälle-mielenilmauksessa tänään2.2.2018 10:10 | Tiedote
Vaadimme aktiivimalleille vaihtoehtoja. Olemme mukana #äänityöttömälle-mielenilmauksessa tänään 2.2. Helsingissä. Tässä tiivistetysti teesimme.
Akavan Erityisalat: Työttömyysturvan aktiivimallit pysäytettävä26.1.2018 11:28 | Tiedote
Akavan Erityisalat osallistuu 2.2. Helsingissä järjestettävään työttömyysturvan ns. aktiivimalleja vastustavaan mielenilmaukseen. Liiton hallitus päätti asiasta torstaina. Lisäksi Akavan Erityisalat käynnistää aktiivimallikeskusteluun eri näkökulmia tuovan somekampanjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki STT Infossa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme