Tampereen ammattikorkeakoulu

Arkkitehtiopiskelijat tutkivat valon olemusta kolmen korkeakoulun Erasmus-projektissa

Jaa
Tampereen ammattikorkeakoulun rakennusarkkitehdin tutkinto-ohjelman vieraiksi saapui maaliskuun viimeisellä viikolla 30 arkkitehtuurin opiskelijaa Saksasta ja Kreikasta. Erasmus Blended Intensive Program (BIP) -kurssit ovat ainutlaatuista kansainvälistä toimintaa tekniikan alalla.
– On hienoa saada tämä Suomi-kokemus sekä intensiivinen näkemys arkkitehtuurista. Tällaista emme ole varmasti kokeneet kotikaupungissamme, sanoo arkkitehtiopiskelija Theoharis Michailidis Kreikasta. Kuva: Emmi Rämö, TAMK
– On hienoa saada tämä Suomi-kokemus sekä intensiivinen näkemys arkkitehtuurista. Tällaista emme ole varmasti kokeneet kotikaupungissamme, sanoo arkkitehtiopiskelija Theoharis Michailidis Kreikasta. Kuva: Emmi Rämö, TAMK

Yhteistyössä saksalaisen Jade Hochschulen ja kreikkalaisen Aristotle Universityn kanssa TAMK järjestää kolmiosaisen ja -teemaisen Valo arkkitehtuurissa -opintojakson, jonka ensimmäinen intensiiviosuus koettiin Tampereella, Helsingissä ja Seinäjoella. Syksyllä 2023 on Saksan intensiiviosuuden vuoro ja keväällä 2024 Kreikan. Suomalaisia opiskelijoita on mukana kaikissa näissä osioissa.

Opiskelijat työskentelivät samoissa pienryhmissä koko viikon, jokaisesta maasta kaksi opiskelijaa kussakin ryhmässä. Opintojakson teemaksi opettajat valitsivat valon, sillä se on hyvin erilaista pohjoisessa, Keski-Euroopassa ja Välimeren maissa.

– Arkkitehteinä meidän ei pidä vain katsoa vaan myös nähdä. Keskitymme pieniin asioihin, joilla on merkitystä: valon sävyihin ja väreihin. Tällä viikolla olemme oppineet mukautumaan ympäristöön. Jos olisimme tehneet ryhmätehtävää Saksassa tai Kreikassa, lopputulos olisi ollut aivan erilainen, sanoo Konstantinos Tsinsis Ateenan Aristotle Universitysta.

– Olemme oppineet paljon valosta, kun olemme tarkastelleet sitä tavanomaista läheisemmin. Olemme vierailleet useissa paikoissa ja keskittyneet valon löytämiseen ja siihen, miten se laskeutuu tiloihin. Lähestymme jokaista rakennusta tilassa eri tavalla kuin tekisimme, jos olisimme vain turisteina täällä, lisää Vanessa Herold Oldenburgin Jade Hochschulesta.

Uusi ulottuvuus kansainväliseen koulutusyhteistyöhön

TAMKin osuutta koordinoivat opettajat Minna Nyström-Järvinen ja Elina Ritola. Nyström-Järvisen mukaan arkkitehtuurin kieli on kansainvälinen.

– Olemme rakennusarkkitehtikoulutuksissa käyneet aikaisempina vuosina oman tieteenalan korkeakouluissa. Aiemminkin on siis tehty vähän vastaavaa, mutta nyt Erasmus BIP Program antoi ihan uuden yhteistyöulottuvuuden. Isosta työstä huolimatta on hienoa nähdä opiskelijoiden innostus ja se, miten opetusmenetelmiä ja eri maiden käytänteitä verrataan ja hyödynnetään.

Projekti sai alkunsa siitä, kun Jade Hochshulen opettaja Birgit Remuss vietti lukuvuoden Aristoteles University of Thessalonikissa, ja sikäläisten kollegoiden kanssa pohti korkeakoulujen yhteistyön laajentamista.

– Erasmus BIP -projekteissa täytyy olla vähintään kolmen korkeakoulun yhteistyötä. Muistin, että Minna Nyström-Järvinen piti hyvän luennon Oldenburgissa muutama vuosi sitten. Kysyin Minnalta, kiinnostaisiko TAMKia lähteä mukaan projektiin, ja hän oli heti innoissaan asiasta.

Nyström-Järvinen uskoo, että projekti on kaikille elämys, jonka muistaa koko elämänsä.

– Haluamme ehdottomasti jatkaa tämänkaltaisia yhteistyökuvioita. Toivotaan, että opiskelijoillemme myönnetään tämäntyyppisiin tarkoituksiin matka-avustus, kuten kreikkalaisille ja saksalaisille opiskelijoillekin.

Tampereen todellinen luonne

Tampere näyttäytyy kansainvälisille vieraillemme kodikkaampana ja lämpimämpänä kuin Helsinki. Saksalaisen opiskelijan Hai Duc Vuongin mukaan Tampere on erittäin hyvin suunniteltu kaupunki.

– Pidän kaupunkisuunnittelusta ja julkisesta liikenteestä. Etäisyydet ovat niin lyhyet, että ne voi kävellä. On mahdollisuus tehdä mitä vain. Rakennukset ovat sitten toinen tarina.

Kreikan ryhmän opettajien Venetia Tsakalidoun ja Styliani Lefakin mielestä on yllättävää nähdä Tampereen keskustassa teatteri dialogissa tehtaan kanssa.

– Olemme tottuneet historiallisiin kaupunkikeskustoihin, meidän kaupunkielämämme ei sisällä teollisuusaluetta. Mutta on hyvin ainutlaatuista, miten olette ratkaisseet asian. Tampereen todellinen luonne on siinä, että se yhdistää kaikkea toisiinsa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Minna Nyström-Järvinen, lehtori, rakennettu ympäristö ja biotalous, TAMK
minna.nystrom-jarvinen@tuni.fi
p. O50 409 7158

Kuvat

– On hienoa saada tämä Suomi-kokemus sekä intensiivinen näkemys arkkitehtuurista. Tällaista emme ole varmasti kokeneet kotikaupungissamme, sanoo arkkitehtiopiskelija Theoharis Michailidis Kreikasta. Kuva: Emmi Rämö, TAMK
– On hienoa saada tämä Suomi-kokemus sekä intensiivinen näkemys arkkitehtuurista. Tällaista emme ole varmasti kokeneet kotikaupungissamme, sanoo arkkitehtiopiskelija Theoharis Michailidis Kreikasta. Kuva: Emmi Rämö, TAMK
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampereen ammattikorkeakoulu
Tampereen ammattikorkeakoulu
Kuntokatu 3
33520 TAMPERE

p. 0294 5222https://www.tuni.fi/tamk

Tampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme