Aulis Lundell Oy vahvistaa organisaatiotaan
Rakennustuoteinnovaatioistaan tunnettu Aulis Lundell Oy on nimittänyt DI Jukka Suutarin liiketoimintajohtajaksi 25.11. alkaen. Vahvassa kasvussa olevan perheyhtiön tavoitteena on vahvistaa johtamista, kehittää menestyksekästä liiketoimintaa ja lisätä jalansijaa pohjoismaisilla markkinoilla.

Jukka Suutarilla on kattava kokemus useilta teollisuuden aloilta. Hän on uransa aikana työskennellyt Suomen lisäksi muun muassa Saksassa. Viimeiset viisitoista vuotta Suutari on toiminut myyntitehtävissä vastuualueinaan kotimaan lisäksi muut Pohjoismaat ja Venäjä.
- On hienoa liittyä Lundellin tiimiin. Lohjalaisena tunnen yrityksen entuudestaan, ja olen seurannut sen uutisia vuosien ajan. Yhtiö on vakaalla ja vahvalla pohjalla ja innovoi ennakkoluulottomasti. Vastaavasti B2B-myynti ja kansainväliset markkinat ovat omia vahvuuksiani ja uskon, että niille on käyttöä Aulis Lundellin strategiassa 2020-luvulla. Näen tässä myös hienon mahdollisuuden kehittää omaa osaamistani, toteaa Jukka Suutari.
- Jukka Suutari on erinomainen vahvistus operatiiviseen johtoomme, ja olen iloinen saadessani hänet kehittämään organisaatiotamme. Katsomme jo pitkälle eteenpäin ja tähtäämme myös uusille markkinoille. Jukalla on kansainvälisestä liiketoiminnasta näyttöjä ja osaamista, joka meiltä on puuttunut, vahvistaa toimitusjohtaja Leena Lundell.
Aulis Lundell Oy on viimeisten kahden vuoden aikana investoinut tuotantoteknologiassaan robotisaatioon ja automaatioon, mikä on tuonut lisäkapasiteettia ja uusia mahdollisuuksia myös tuotekehitykseen. Vastuullisesti toimiva yritys panostaa voimakkaasti kestävään kehitykseen, mistä tuoreimpana osoituksena ovat kaikkien tuoteperheiden EPD-ympäristöselosteet rakentajille ja suunnittelijoille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Leena Lundell, toimitusjohtaja, puh. 044 522 3054, leena.lundell@aulislundell.fi
Jukka Suutari, liiketoimintajohtaja, puh. 040 530 3212, jukka.suutari@aulislundell.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Aulis Lundell Oy on erikoistunut rullamuovausteknologialla valmistettavien teräsprofiilien valmistamiseen, kevytrakennejärjestelmien kehittämiseen ja markkinointiin sekä jatkojalostettujen tuotteiden kuten elementtien valmistukseen. Yhtiömme on yksityinen perheyritys, olemme toimittaneet rakennusteollisuudelle kuumasinkitystä teräsohutlevystä rullamuovaamalla valmistettuja LUNDELL-PROFILE -tuotteita jo vuodesta 1980.
Yhtiön päämarkkina-alue on kotimaa. Toimimme hyvien liikenneyhteyksien varrella Lohjalla Länsi-Uudellamaalla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aulis Lundell Oy
Lohjalainen teräsosaaja etsii Alihankintamessuilta uusia kumppaneita innovointiin24.9.2019 09:23:18 EEST | Tiedote
Aulis Lundell Oy tunnetaan useista rakennustuoteinnovaatioistaan. Perheyhtiö osallistuu kuluvalla viikolla ensimmäistä kertaa Tampereen Alihankintamessuille tähtäimessään uudet tuotekehityskumppanuudet.
Teräsprofiileista ja liukuovi-innovaatiostaan tunnettu Aulis Lundell Oy toi taidesisustustuotteet verkkokauppaansa10.9.2019 08:50:00 EEST | Tiedote
Teräsprofiilien ja kevytrakennejärjestelmien valmistamiseen erikoistunut Aulis Lundell Oy laajentaa verkkokauppansa valikoimaa taidesisustustuotteilla. Alkusysäyksen uudelle liiketoiminnalle antoi viime vuoden asuntomessuilta alkanut yhteistyö taiteilija Johanna Oraksen kanssa.
Teräs, taide ja Turku27.6.2019 11:26:43 EEST | Uutinen
Kaikki alkoi Turusta, teräsyrityksen toimitusjohtaja ja kuvataiteilija avaavat yhteistyönsä taustoja röhähtäen nauruun. Kyseessä on selkeästi sisäpiirin vitsi, joten annetaan kaksikon kertoa mistä on kyse.
Liune-välioviratkaisu osana Johanna Oraksen taidetta Kouvolan Asuntomessuilla13.6.2019 08:03:00 EEST | Tiedote
Seinärakenteeseen integroitu Liune-väliovi on esillä joka viidennessä kohteessa Kouvolan Asuntomessuilla. Aulis Lundell Oy:n toimitusjohtaja Leena Lundellin mukaan seinän sisään liukuvan välioven valttina on tilansäästön luoma mahdollisuus toteuttaa yksilöllinen sisustus. Yksi erottuvimmista messukodeista on Talo Taide, jossa Liune-ovi saa pintaansa taiteilija Johanna Oraksen teoksen.
Aulis Lundell Oy:lle ja YIT Suomi Oy:lle toimitussopimus Liune-tuotteista7.6.2019 15:27:10 EEST | Tiedote
Aulis Lundell Oy investoi viime vuonna voimakkaasti Liune-tuotteiden tuotantoautomaatioon. Uudistus on mahdollistanut aiempaa suuremmat toimituserät ja yhtiö on solminut YIT Suomi Oy:n kanssa toimitussopimuksen.
Liune yhteistyöhön DEN Finlandin kanssa5.6.2019 17:39:52 EEST | Tiedote
Omakoti- ja pientalopakettien ostajat haluavat yhä enemmän valinnanvapautta, ja samaan aikaan tehokkaiden tilaratkaisujen kysyntä kasvaa. Aulis Lundell Oy on solminut yhteistyösopimuksen muuttovalmiiden omakotitalojen markkinajohtaja DEN Finland Oy:n kanssa, minkä myötä talopakettien ostajat voivat valita koteihinsa tilaa säästävät, seinän sisään liukuvat Liune-väliovet laajasta valikoimasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme