Eläkeuudistuksen vaikutukset puhututtavat
Eläkeuudistus ja nuoret nousi puheenaiheeksi Eläketurvakeskuksen Työeläkepäivässä. Siellä panelistina työmarkkinajärjestöjen eläkeneuvottelijoiden rinnalla esiintynyt Allianssin puheenjohtaja Eero Rämö haluaa nuoret eläkeratkaisujen neuvottelupöytään.

Nuorille on annettu selkeä viesti: työeläkejärjestelmää on uudistettu erityisesti heitä ajatellen. Tasainen karttuma koko työuran ajalta tuo tasa-arvoisimmat eläkkeet, korostaa Eläketurvakeskuksen kehityspäällikkö Marjukka Hietaniemi tuoreessa Työeläke-lehdessä.
Eläkeuudistuksessa eläkkeen karttumisen kannalta ei ole enää merkitystä, mihin jaksoon työuran aikana ansiot sijoittuvat. Nuoret ja työuran konkarit asettuvat samalle viivalle.
Myös tietojärjestelmät muuttuvat ajassa
Eläkeuudistus aiheuttaa muutoksia myös tietojärjestelmiin. Suomalaisessa eläketurvajärjestelmässä yhden hakemuksen ja yhden maksajan periaate on hyvä esimerkki toimivasta tietojenvaihdosta. Lehti kurkistaa tulevaisuudenvisioon, miten tietojärjestelmät rakentuisivat, jos kaiken voisi suunnitella puhtaalta pöydältä.
Julkisalojen työeläkevakuuttajaan heijastuu se, miten kunnat ja kuntakonsernit organisoivat työnsä. Pelkästään sote-alueilla työskentelee viidennes Kevan asiakkaista. Työeläke-lehti haastatteli kuntasektorin muutosten tulkitsijaa, Kevan toimitusjohtaja Jukka Männistöä.
Mitä tekee naapurimme Norja?
Eläkeuudistukset ovat merkittäviä yhteiskuntapoliittisia päätöksiä myös Norjassa, joka uudistaa eläkejärjestelmäänsä. Liian moni ryntää eläkkeelle heti kun laki sallii, selviää Norja-reportaasissa.
Lehden asiantuntija-artikkelissa ekonomisti Kati Ahonen paneutuu yksinasuvien köyhyysriskeihin. Hän osoittaa, miten ikääntyneiden köyhyyskuva vaihtelee maittain. Etenkin Suomessa ja Ruotsissa yksin asuvat naiset ovat suurimmassa köyhyysriskissä.
Viidesti vuodessa Työeläke-lehti
Eläketurvakeskuksen julkaisema Työeläke on työeläkealan ammatti- ja sidosryhmälehti. Lehti ilmestyy viidesti vuodessa. Näköislehteen voit tutustua alla olevasta linkistä.
Lisätietoja lehdestä:
päätoimittaja Kati Kalliomäki, puh. 029 411 2212, kati.kalliomaki(at)etk.fi
toimituspäällikkö Anne Iivonen, puh. 029 411 2694, anne.iivonen(at)etk.fi
Avainsanat
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläke-lehti
Satu Huber: Hajautus kaventunut työeläketoimialalla2.12.2019 08:40:00 EET | Tiedote
Työelävakuuttajien etujärjestön Telan puheenjohtaja Satu Huber suhtautuu kriittisesti työeläkealan keskittymiseen yhä harvempien käsiin. Uusimmassa Työeläke-lehdessä Huber puolustaa hajautuksen etuja.
Eläketurvakeskuksen uusi toimitusjohtaja Mikko Kautto: Ihmisten on hyvä tuntea oma eläketurvansa30.9.2019 08:40:00 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskuksen toimitusjohtaja Mikko Kautto esittäytyy uusimmassa Työeläke-lehdessä. Sosiaalipolitiikan tuntijana Kautto haluaa lisätä ihmisten tietämystä eläketurvasta. Keinoiksi hän nostaa nykyistä vaikuttavamman kansalaisviestinnän.
Työeläke-lehdessä teemana EU ja työvoiman liikkuvuus3.6.2019 08:40:00 EEST | Tiedote
Työeläke-lehti taustoittaa teemaa eläkkeiden riittävyydestä EU:ssa ja sitä kuvaavista indikaattoreista. Yksi Euroopan arvostetuimmista sosiaalisten indikaattorien tuntijoista, Rudi Van Dam saapuu syyskuussa Musiikkitalossa pidettävään kansainväliseen konferenssiin.
Rantala Työeläke-lehdessä: Tutkittu tieto yhä tärkeämpää8.4.2019 08:45:00 EEST | Tiedote
Toukokuun lopussa eläkkeelle siirtyvä Eläketurvakeskuksen toimitusjohtaja Jukka Rantala paljastaa Työeläke-lehden haastattelussa kiinnostavia sattumuksia 40-vuotiselta uraltaan.
Juho Saari: Ikääntyvä väestö vaalikauden iso kysymys11.2.2019 08:40:00 EET | Tiedote
Ikääntyvän väestön politiikka nousee eduskuntavaalien jälkeen vaalikauden isoksi kysymykseksi, professori Juho Saari arvelee helmikuun Työeläke-lehdessä.
Pölönen Työeläke-lehdessä: Työeläkeote mobiilipankkiin26.11.2018 08:30:00 EET | Tiedote
Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen haluaa uudistaa työeläkeotteen helposti saavutettavaksi asiakaslähtöiseksi tuotteeksi. Uusimmassa Työeläke-lehdessä hän kertoo näkemyksensä palvelujen uudistamistarpeesta osana työeläkelaitosten kovenevaa kilpailua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme