Ennakoinnilla ratkaisuja työmarkkinoiden kohtaanto-ongelmaan
Tulevaisuuden taidot - Kainuu ennakoi -hanke kokoaa ennakointiasiantuntijoita, Kainuun suurimpia työnantajia ja asiasta kiinnostuneita tahoja Kajaaniin Sokos Hotel Valjukseen keskiviikkona 30.11. klo 14-16.30. Ennakoimalla ensi vuoteen - Kick Off -tilaisuudessa kuullaan ja keskustellaan päivän polttavasta puheenaiheesta, ennakoinnista.

Kaikkialla Suomessa vaikuttavaan työmarkkinoiden kohtaanto-ongelmaan on pureuduttu ympäri valtakunnan erilaisten toimenpiteiden avulla. Tulevaisuuden taidot - Kainuu ennakoi -hanke hyödyntää ennakoinnin mahdollisuuksia osaltaan kehittäessään ratkaisuja kohtaanto-ongelmaan Kainuussa.
Hankkeessa kartoitetaan kainuulaisen ennakointityön ja osaamistarpeiden lähtökohtia ja viestitään ennakoinnista tärkeiden työmarkkinoiden osapuolten työnantajien, oppilaitosten, aluekehittäjien ja työvoima- ja ennakointiasiantuntijoiden välillä.
Ennakoimalla ensi vuoteen - Kick Offissa perehdytään siihen, miksi ennakointi on niin tärkeää ja miten juuri Kainuu, kainuulaiset työnantajat ja kainuulaiset osaajat voisivat hyötyä laajamittaisesta ennakointiverkostosta.
Tapahtumassa kuullaan ennakointiin keskittyvät puheenvuorot Kainuun ELY-keskukselta, Kainuun liitolta ja Tulevaisuuden tutkimuskeskukselta. Tapahtumassa kuullaan myös Kainuun kärkitoimialojen tämän hetken kuulumisia ja päästään keskustelun lomassa verkostoitumaan.
ESR-rahoitteinen Tulevaisuuden taidot – Kainuu ennakoi -hanke on Kainuun ELY-keskuksen hallinnoima.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
projektipäällikkö Taina Leinonen, p. 050 306 6132, taina.leinonen@ely-keskus
projektisuunnittelija Jonna Hänninen, p. 050 303 6279, jonna.hanninen@ely-keskus.fi
Kuvat

Liitteet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Maidontuotanto on murroksessa myös Kainuussa20.1.2023 11:18:56 EET | Tiedote
Maidontuotanto väheni Kainuussa vuonna 2022. Maitoa lähetettiin meijeriin 143 tilalta yhteensä lähes 63 miljoonaa litraa. Kustannusten nousu ja maailmantilanteen epävarmuus vaikuttavat myös investointihalukkuuteen, mutta toimia maatalouden tukemiseksi on saatavilla uuden CAP27 (EU:n yhteinen maatalouspolitiikka) suunnitelmakauden käynnistyttyä.
Varsavaaran tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtävillä21.12.2022 14:26:56 EET | Tiedote
Prokon Wind Energy Finland Oy suunnittelee Paltamon kunnan alueelle Varsavaaraan tuulivoimaloiden aluetta. Hankealueen pinta-ala on noin 35 neliökilometriä, ja sille sijoittuisi maksimissaan 21 tuulivoimalaa. Yksittäisen voimalan teho tulisi olemaan 6-10 MW ja kokonaiskorkeus enintään 300 metriä.
Kainuun työttömyys pienentynyt huomattavasti20.12.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Kainuussa oli marraskuun lopussa noin 2 700 työtöntä työnhakijaa. Työttömyys laski 8 % vuoden takaisesta ja 11 % koronakriisiä edeltävästä vuoden 2019 marraskuusta. Pitkäaikaistyöttömiä oli jo alle 600. Työvoiman kysyntä on vähentynyt, mutta osaavasta työvoimasta on edelleen kova pula.
Pieni-Paljakan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus tulee nähtäville8.12.2022 10:47:43 EET | Tiedote
Prokon Wind Energy Finland Oy suunnittelee Pieni-Paljakan tuulivoimahanketta Puolangan ja Ristijärven rajalle Hyrynsalmen kunnan tuntumaan. Tuulivoimapuistoon on suunnitteilla 9 voimalaa, yksikköteholtaan 6-10 MW. Voimaloiden korkeus on enintään 300 metriä ja kokonaisteho enintään 90 MW. Hankkeen yhteysviranomaisena toimii Kainuun ELY-keskus.
Kainuun työttömyysaste koko maan viidenneksi matalin22.11.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Kainuun työttömyys pieneni lokakuussa 9 % vuoden takaisesta ja 11 % koronakriisiä edeltävästä vuoden 2019 lokakuusta. Työttömyysaste oli 8,4 %. Työvoiman kysynnässä on hiipumisen merkkejä, mutta osaavasta työvoimasta on edelleen kova pula.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme