Erto esittää logistiikan toimihenkilöille 5,2 %:n yleiskorotusta

”Logiikkamme neuvotteluissa on yksinkertainen. Hintojen nousu ei saa jäädä yksin palkansaajien vahingoksi”, sanoo Toimihenkilöliitto Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen.
”Palkkaratkaisun tulee olla reilu myös palkansaajille. Erton palkankorotusesitys perustuu yleiseen taloustilanteeseen, ostovoiman heikkenemiseen, yritysten hyvään kilpailukykyyn ja menestykseen. Palkat ovat Suomessa nousseet jo pitkään kilpailijamaita vähemmän ja osinkosirkus vaan kiihtyy vuosi vuodelta. Kohta alkavasta osinkokeväästä on tulossa kaikkien aikojen mehevin osakkeenomistajille. Palkankorotusvaraa siis on”, jatkaa Aaltonen
Jos työehtosopimusosapuolet Erto ja työnantajapuolelta Autoliikenteen Työnantajaliitto ALT ry ja Palvelualojen työnantajat Palta ry eivät pääse helmikuussa sopuun vuoden 2023 palkankorotuksista, tullaan työehtosopimusten voimassaolo irtisanomaan päättyväksi 31.3.2023. Sopimukseton kausi alkaisi kummankin sopimuksen osalta 1.4.2023. Työehtosopimusten aloilla työskentelee noin 6 000 logistiikka-alan toimihenkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juri AaltonenPuheenjohtajaToimihenkilöliitto ERTO
Puh:040 553 8536juri.aaltonen@erto.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Toimihenkilöliitto ERTO on yksityisen palvelusektorin asiantuntijatehtävissä työskentelevien ammattiliitto. ERTOn noin 15 000 jäsentä edustavat muun muassa seuraavia aloja: logistiikka, markkinointi- ja tietoala, sosiaali- ja terveysala, henkilöstöpalveluala, tietotekniikan palvelut, matkailu-, liikunta- ja kulttuuripalvelut sekä taloushallinto. ERTO on osa Toimihenkilökeskusjärjestö STTK:ta.
ERTOn jäsenyhdistys Logistiikan toimihenkilöt ry on autoliikenne- ja huolinta-alalla työskentelevien toimihenkilöiden ammattijärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Toimihenkilöliitto ERTO
Taloushallinto avasi perhevapaauudistuksen työmarkkinalukon – lakot peruuntuvat9.2.2023 17:59:02 EET | Tiedote
Toimihenkilöliitto Erton jäsenet hyväksyivät tänään jäsenäänestyksessä murskaluvuin sopimusratkaisun, joka peruuttaa taloushallintoalan lakot ja saldojen kerryttämiskiellon. Toteutuessaan lakko olisi koskenut noin 2500 taloushallinnon ammattilaista kuten kirjanpitäjiä ja palkanlaskijoita.
Neuvottelutulos taloushallintoalalle8.2.2023 20:00:24 EET | Tiedote
Toimihenkilöliitto Erto, Ammattiliitto Pro ja Palvelualojen työnantajat Palta ovat hetki sitten saavuttaneet neuvottelutuloksen Taloushallintoalan työehtosopimuksesta.
ERTO ja Pro antoivat taloushallintoalalle lakkovaroituksen 26.1.2023 11:04:42 EET | Tiedote
Toimihenkilöliitto ERTO ja Ammattiliitto Pro ovat tänään ilmoittaneet lakosta taloushallintoalalle 10.2.–13.2.2023.
Taloushallintoalalle työtaisteluilmoitus20.1.2023 11:00:27 EET | Tiedote
Toimihenkilöliitto Erto ja Ammattiliitto Pro ovat tänään ilmoittaneet liukumasaldojen kerryttämiskiellosta taloushallintoalan yrityksiin keskiviikosta 25.1.2023 lukien. Liukumakiellon aikana voidaan tehdä ylitöitä, jos niistä maksetaan korotettua ylityöpalkkaa.
ERTO esittää taloushallintoalalle 4,6 %:n palkankorotusta ja 500 euron kertaerää4.11.2022 11:29:08 EET | Tiedote
Toimihenkilöliitto ERTO on tänään esittänyt Palvelutyönantajat Paltalle taloushallintoalan valtakunnallisen työehtosopimuksen palkkojen yleiskorotukseksi 1.3.2023 lukien 4,6 prosenttia. Yleiskorotuksen lisäksi ERTO esittää 500 euron kertaerää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme