Helsingin yrityskysely 2023: Kolmannes yrityksistä ennakoi liikevaihdon kasvua

- Radikaalisti muuttunut toimintaympäristö on heikentänyt joka viidennen helsinkiläisyrityksen liiketoimintaodotuksia. Kansainvälisesti toimivilla yrityksillä odotukset ovat kuitenkin kotimarkkinayrityksiä valoisammat. Epävarmassa suhdannetilanteessa kansainvälistymisestä saadaankin kasvua, toteaa Helsingin elinkeinojohtaja Marja-Leena Rinkineva.
Yritykset, joilla on myös kansainvälistä toimintaa, arvioivat kotimarkkinayrityksiä selvästi useammin, että sekä yrityksen henkilömäärä että liikevaihto tulevat kasvamaan. Yrityskyselyyn vastanneista suurin osa toimii vain kotimarkkinoilla, mutta lähes neljänneksellä oli myös kansainvälistä toimintaa kuten ulkomaankauppaa tai tytäryrityksiä. Liikevaihdon kasvua ennakoivia oli eniten kansainvälisesti toimivissa yrityksissä ja informaatio- ja viestintäalalla, matkailu- ja majoitusalalla sekä rahoitus- ja vakuutusalalla. Keskimääräistä synkemmät liikevaihto-odotukset olivat puolestaan life science -toimialalla, rakennusalalla, kuljetus- ja varastointialalla sekä kaupan alalla.
Puolet yritysvastaajista uudistaisi koulutusjärjestelmää
- Työvoiman kohtaanto-ongelma näkyy sekä pitkäaikaistyöttömien suurena määränä että tiettyjen työpaikkojen rekrytointiprosessien pitkittymisenä. Ratkaisuja on löydettävä, sillä muuten yritysten uudistuminen ja kasvu vaikeutuu, toteaa elinkeinojohtaja Rinkineva.
Lähes puolet yritysvastaajista (46 %) näki tarvetta koulutusjärjestelmän ja sisältöjen uudistamiselle. Uudistamista painottavia oli merkittävästi kaikilla aloilla. Koulutusjärjestelmän epäkohtana mainittiin useimmin ammatillisen koulutuksen puutteet. Tyytymättömimpiä ammatilliseen koulutukseen olivat rakennusalan yritykset. Yritysten ja oppilaitosten yhteistyö on kyselyn mukaan liian vähäistä ja se aloitetaan liian myöhään, minkä vuoksi työvoimapula-aloille ei edes hakeuduta.
Reilu kolmannes on käyttänyt kaupungin palveluja, yrityspalvelut saivat parhaimmat arviot
Reilu kolmannes lähes tuhannesta yrityksestä on käyttänyt yhtä tai useampaa kaupungin palvelua 2021–2022. Kokemus kaupungin palveluista oli keskimäärin kohtuullisen hyvä, sillä asteikolla 1–5 kaikki arviot ylittivät kolmen. Yritykset olivat käyttäneet eniten lupamenettelyjä, mutta parhaimmat arviot sai kaupungin yrityspalvelut. Yrityspalvelujen tunnettuuteen pitääkin panostaa enemmän.
Helsinki pyrkii helpottamaan yritysten työvoiman saantia monin keinoin. Kaupungin vastuu työllisyydenhoidosta on jo kasvanut, vaikka vastuu työllisyyspalveluista siirretään pysyvästi alueille ja kunnille vasta vuoden 2025 alussa. Helsinki tarjoaa työnantajille työllistämiseen apua – esimerkiksi palkkatukea, Helsinki-lisää ja rekrytointiapua. Työnantajille tarjottavia työllisyyspalveluja oli käyttänyt lähes joka kymmenes yritysvastaaja.
Yritysten toivelistalla kannustinloukkujen purkaminen, kohtuuhintaisten asuntojen saatavuus ja työperäisen maahanmuuton vauhdittaminen
Sosiaaliturvan uudistaminen kannustinloukkuja purkamalla oli yrityskyselyn mukaan yritysten tärkein resepti osaavan työvoiman saantiin. Kolmasosa yrityksistä arvioi, että se helpottaisi parhaiten työvoiman saantia. Kannustinloukkujen purkamista pidettiin tärkeimpänä toimena lähes kaikilla toimialoilla. Toiseksi eniten yritykset korostivat kohtuuhintaisten asuntojen saatavuutta. Asuntotarjonta ja hintataso vaikuttavat osaltaan siihen, kuinka helppoa yritysten on saada työvoimaa. Kolmanneksi eniten kannatusta sai työperäisen maahanmuuton vauhdittaminen valtion keinoin kuten lupaprosesseja nopeuttamalla ja verotusta muuttamalla.
Yritysten halukkuus suositella Helsinkiä sijaintipaikkana on laskenut – pääsyynä liikenteeseen kohdistuva tyytymättömyys
Selvityksessä yritykset toivat esille myös monia muita asioita, joihin kaupungin pitäisi panostaa yritysten palvelutarjonnan ja fyysisten toimintaedellytysten parantamiseksi. Eniten negatiivista palautetta tuli liikennejärjestelyistä ja pysäköinnistä. Niihin liittyvät ongelmat laskivat myös yritysten halukkuutta suositella Helsinkiä sijaintipaikkana. Kehittämiskohteina nostettiin erityisesti liikenteen sujuvuuteen, pysäköintiin ja kaavoitukseen liittyviä asioita. Yritykset toivoivat kaupungilta myös sallivampaa otetta tilojen käyttötarkoituksiin. Toisaalta Helsingin vahvuuksia eli markkinoiden kokoa, kansainvälisiä yhteyksiä ja joukkoliikennettä arvostetaan edelleen.
- Yritysten mainitsemiin haasteisiin tarttuminen tukee yrityskentän sekä koko Helsingin kilpailukykyä ja menestystä, elinkeinojohtaja Rinkineva painottaa.
Kaupunki tulee jatkamaan vuoropuhelua kyselyyn vastanneiden yritysten kanssa.
Helsingin kaupunki on selvittänyt vuodesta 2016 lähtien yritysten näkemyksiä Helsingin elinvoimaan ja yritysmyönteisyyteen vaikuttavista tekijöistä. Helsingin yrityskysely 2023 – näkemyksiä elinvoimaan vaikuttavista tekijöistä on neljäs aihepiiriin liittyvä selvitys. Selvityksen on laatinut Helsingin kaupungin erityisasiantuntija Kaisa Saario ja se perustuu 975 Helsingissä toimivan yrityksen vastauksiin. Kyselyn toteutti Taloustutkimus Helsingin kaupungin elinkeino-osaston (Business Helsinki) toimeksiannosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marja-Leena Rinkineva, elinkeinojohtaja, p. 050 559 9183, marja-leena.rinkineva@hel.fi
Kaisa Saario, selvityksen laatija, erityisasiantuntija, p. 040 561 3597, kaisa.saario@hel.fi
Viestin välitti:
Tero Lahti, viestintäasiantuntija, p. 040 334 4801, tero.j.lahti@hel.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Stadin HYTE-barometrin mukaan mielen hyvinvoinnin haasteet ja yksinäisyys koettelevat helsinkiläisiä – liikunnallinen elämäntapa kuitenkin aiempaa yleisempää8.6.2023 09:57:12 EEST | Tiedote
Suuri osa helsinkiläisistä kokee terveytensä hyväksi ja runsas puolet määrittää elämänlaatunsa keskimäärin hyväksi. Aiempaa useampi helsinkiläinen kuitenkin kokee haasteita mielen hyvinvoinnissa ja yksinäisyys on yleistynyt. Tiedot selviävät uudesta Stadin HYTE-barometristä.
Pääkaupunkiseudulla syntyy maailmaa muuttavia innovaatioita6.6.2023 15:01:00 EEST | Tiedote
Pääkaupunkiseudun kaupungit kehittävät ratkaisuja tämän päivän suuriin kestävyyshaasteisiin yhteisellä innovaatio-ohjelmalla. HEVinnovations on Helsingin, Espoon ja Vantaan kaupunkien yhteinen ohjelma, joka vahvistaa alueen innovaatiotoimintaa ja -verkostoja. Ohjelmaan valitaan vuosittain hankkeita, jotka kehittävät alueen ekosysteemejä, älykkäitä ja kestäviä kaupunkiratkaisuja sekä oppimisympäristöjä ja digitaalisia ratkaisuja.
Kaupungin innovaatiorahastolta tukea Myllypuroon syntyvälle rakennusalan tieto- ja taitokeskittymälle5.6.2023 20:07:34 EEST | Tiedote
Kaupunginhallituksen elinkeinojaosto päätti kokouksessaan 5. kesäkuuta myöntää kaupungin innovaatiorahastosta 359 292 euroa Metropolia Ammattikorkeakoulu Oy:lle.
Helsingin kaupunkistrategian toteuttamiseen uusi poikkihallinnollinen ohjelma5.6.2023 19:11:23 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus päätti kokouksessaan 5. kesäkuuta täydentää aiempaa päätöstään Helsingin kaupunkistrategian täytäntöönpanosta ja lisätä strategisiin poikkihallinnollisiin ohjelmiin viidennen ohjelman, joka koskee henkilöstön saatavuutta.
Pormestari Vartiainen tapasi Suomessa vierailulla olevan Yhdysvaltain ulkoministerin2.6.2023 13:42:59 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain ulkoministeri Antony J. Blinken tapasi Helsingin pormestari Juhana Vartiaisen Suomen-vierailunsa yhteydessä 2. kesäkuuta. Blinken piti puheen Helsingin kaupungintalolla tilaisuudessa, joka toteutettiin yhteistyössä Ulkopoliittisen instituutin (UPI), Yhdysvaltain Suomen-suurlähetystön ja Helsingin kaupungin kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme