
Hiihtolajit näkyvät Ylen kanavilla entistä monipuolisemmin
Yle on tehnyt sopimuksen hiihtolajien mediaoikeuksista. Infront Sports & Media AG:n kanssa allekirjoitettu viiden vuoden sopimus kattaa kaudet 2016–2021. Talvilajien määrä lisääntyy Ylellä merkittävästi vuodesta 2018 alkaen.
Sopimus tuo Ylen kanaville kahdeksi seuraavaksi kaudeksi nykyistä vastaavan kotimaan hiihtopaketin. Siihen kuuluvat Suomessa järjestettävät pohjoismaisten lajien maailmancup -osakilpailut sekä Suomen hiihtoliiton järjestämät Suomen Mestaruus ja Suomen Cup -kilpailut. Sopimuksen kattamat vuodet ovat 2016–2017 ja 2017–2018.
Yle välittää kanavillaan syksystä 2018 alkaen vuoteen 2021 kuuden talvilajin maailmancupit. Silloin Ylen tarjoamaan talvilajien pakettiin kuuluvat hiihdon, mäkihypyn, alppihiihdon, yhdistetyn, lumilautailun ja freestylehiihdon maailmancup-osakilpailut Itävallan ja Sveitsin osakilpailuja lukuun ottamatta.
“Suomalaiset ovat talviurheilukansaa ja yleisö on toivonut Yleltä lisää panostusta hiihtoon ja talvilajeihin. Haluamme, että kiinnostavimmat suuret urheilutapahtumat ovat kaikkien vapaasti katsottavissa. Tämä sopimus osaltaan toteuttaa uudistuvan Ylen tavoitteita ja tuo Ylen urheilutarjonnalle vahvan perustan, joka jatkuu aina seuraavalle vuosikymmenelle asti”, sanoo Ylen toimitusjohtaja Lauri Kivinen.
Yle ja Infront sopivat myös, että hiihdon ja alppihiihdon maailmanmestaruuskilpailut vuosina 2019 ja 2021 näkyvät Ylen kanavilla.
“Neuvottelut tästä laajasta talvilajien paketista ovat olleet käynnissä kauan. Onkin hienoa todeta, että vihdoin saimme Infrontin kanssa aikaan molempia tyydyttävän sopimuksen. Nyt voimme suunnitella tarjontamme jatkoa pitkälle tulevaisuuteen”, kertoo Yle Urheilun päällikkö Panu Pokkinen.
Yle näyttää alkavalla kaudella myös pitkien hiihtomatkojen Ski Classics -sarjan, jossa on kaikkiaan 13 osakilpailua. Ski Classics huipentuu huhtikuussa hiihdettävään Ylläs-Levi Ski Marathoniin. Ylen kanavilla esitetään tulevalla talvikaudella myös Lahden pohjoismaisten lajien MM-kisat, alppilajien MM-kisat St. Moritzissa Sveitsissä, ampumahiihdon MM-kisat Itävallan Hochfilzenissä sekä freestylehiihdon ja lumilautailun MM-kisat Espanjan Sierra Nevadassa.
Hiihtokauden avaus on tulevana lauantaina, kun Yle Urheilu televisioi TV2:ssa hiihdon Suomen cup -osakilpailun Sotkamosta kello 11.45 alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Panu Pokkinen, Yle Urheilun päällikkö, p. 050 542 3025
Robert Portman, Yle Urheilun oikeuksista vastaava päällikkö, p. 040 844 2675
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Ylen uutistoiminnan johtajaksi ja päätoimittajaksi on nimitetty Jouko Jokinen20.9.2017 09:33:38 EEST | Tiedote
Ylen hallitus on nimittänyt Jouko Jokisen yhtiön suomenkielisen Uutis- ja ajankohtaistoiminnan johtajaksi ja vastaavaksi toimittajaksi. Jouko Jokinen aloittaa työssään 1.12.2017 mennessä. Jokinen on työskennellyt vuodesta 2010 Aamulehden vastaavana päätoimittajana, sitä ennen Satakunnan Kansan vastaavana päätoimittajana ja kustantajana sekä päällikkötehtävissä Helsingin Sanomissa. Hän on koulutukseltaan HuK. Yhtiön hallitus painotti valinnassa nimenomaan Jokisen pitkää journalistista kokemusta. “Tehtävässä menestyminen edellyttää suomalaisille merkityksellisen ja laadukkaan uutis- ja ajankohtaisjournalismin tekemisen tahtoa. Uutistoiminnan vetäjällä pitää olla myös kykyä johtaa suurta uutisorganisaatiota ja ohjata laadukkaan ja riippumattoman journalistisen työn linjauksia. Jouko Jokinen täyttää nämä edellytykset parhaalla mahdollisella tavalla”, sanoo Ylen hallituksen puheenjohtaja Thomas Wilhelmsson. “Epävarmassa ja muuttuvassa maailmassa luotettavat uutiset säilyttävät arvonsa ja ni
Tieto Pressiklubin ohjelmistomuutoksesta ei tavoittanut kaikkia9.2.2017 19:24:11 EET | Tiedote
Pressiklubin ohjelmamuutos on ollut tiedossa viikkoja.
Ylen Lauri Kivinen: Parlamentaarisen ryhmän yksimielisyys vahvistaa Yleisradion riippumattomuutta16.6.2016 18:27:09 EEST | Tiedote
Ylen toimitusjohtaja Lauri Kivinen pitää arvokkaana sitä, että Yleä koskevat keskeiset ratkaisut on saatu aikaan yksimielisesti ja parlamentaarisessa menettelyssä.
Yle startar en ny tjänst för att dela och skapa medieinnehåll6.8.2015 10:54:08 EEST | Tiedote
Yles nya tjänst samlar Finlands senaste medieinnehåll och publicerar det på webben, via radio och på tv. Vem som helst kan ansöka om att vara delaktig i projektet. Tjänsten börjar publicera innehåll i början av oktober.
Yleltä uudenlainen palvelu mediasisältöjen tekemiseen ja jakamiseen6.8.2015 10:49:28 EEST | Tiedote
Yle ryhtyy keräämään suomalaisten tekemiä mediasisältöjä ja julkaisemaan niitä verkossa, radiossa ja televisiossa. Mukaan tekemään voi hakea kuka tahansa. Sisältöjen julkaisu alkaa lokakuun alussa.
Digitaalisuus on Suomelle suuri mahdollisuus – mediasta muutoksen sähköjänis8.5.2015 09:33:08 EEST | Tiedote
Media-alalla on mahdollisuudet vauhdittaa taloutta ja sen digitaalisuutta ottamalla voimakas etunoja sähköisten palveluiden luomisessa.