HSY kysyi ideoita lajittelun järjestämisestä kotona – nyt ideat testataan
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY sai Kierrätys lähtee käsistä -ideakilpailuun lähes viisikymmentä ehdotusta. Kilpailu käytiin kahdessa sarjassa ja sen tavoitteena oli löytää urbaaneja ja kompakteja kierrätysratkaisuja koteihin, helpottamaan lajittelua arjessa. Ideat arvioi monialainen tuomaristo. Voitokkaiksi ratkaisuiksi valittiin ReCube (Matti Heinonen, 1. sija), Carousel (Liubov Obraztcova, 2. sija) ja Fold (Isac Lindberg ja Jeremy Bengts, 3. sija). Lisäksi kunniamaininta myönnettiin ratkaisulle POI - Dekiru! Sorting system (Ngoc Nguyen ja Aiko Sakaguchi). Ratkaisuja testataan ja kehitetään kodeissa kevään aikana yhteistyössä muun muassa Y-Säätiön ja Espoon Asunnot Oy:n kanssa.
Yleisin este lajittelulle on tilan puute kotona
HSY:n tavoite on nostaa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen kotien jätteiden kierrätysaste 60 prosenttiin vuoteen 2025 mennessä. Tässä asukkaiden osallistumisella on suuri merkitys – vain lajiteltuna arvokas materiaali kiertää. Jotta kierrätystavoitteet saavutetaan, koteihin tarvitaan uusia, innovatiivisia ratkaisuja.
– Kyselytutkimuksemme mukaan jopa 36 prosenttia pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen asukkaista pitää merkittävimpänä esteenä lajittelulle sitä, ettei kotona ole tilaa monelle eri roska-astialle. Katse kannattaakin nostaa pois keittiön allaskaapista. Erilaisiin koteihin kaivataan uudenlaisia ja luovia ratkaisuja. Ne voivat sijaita keittiön sijaan vaikkapa eteisessä tai muissa kodin tiloissa. Olen iloinen, että saimme kilpailuun runsaasti hienoja ideoita, joita voimme nyt kehittää yhteistyössä asukkaiden ja yrittäjien kanssa valmiiksi tuotteiksi, kertoo HSY:n ryhmäpäällikkö ja kilpailutuomariston jäsen Sari Kemppainen.
Kilpailun voittoon ylsivät monikäyttöiset ja esteettiset lajitteluratkaisut
Ideakilpailun raskassarja suunnattiin erityisesti suunnittelijoille. Raskassarjaan osallistui 21 inspiroivaa ja arkea helpottavaa ratkaisuehdotusta, kaikkea kierrätyspenkin ja lajitteluseinän väliltä. Tuomariston valitsemissa voittajaratkaisuissa näkyi esteettisyys, toiminnallisuus, vastuullisuus ja moduloitavuus. Tuomaristossa oli jäseniä Metropolia Ammattikorkeakoulusta, Kekkilä Gardenista, Niimaar Oy:stä, HSY:ltä, Laatikkokaupasta ja Orthex Groupista.
Ideakilpailun ensimmäiselle sijalle ylsi Matti Heinosen ratkaisu ReCube. Tuomariston mukaan ReCube on pitkälle mietitty, monipuolinen ja esteettinen kestokaluste, joka soveltuu moduloitavana ratkaisuna erilaisiin koteihin myös kiintokalusteena.
– Inspiraatio syntyi Legoista. Luovuin ajatuksesta, että ratkaisun tulee vastata vain lajittelun tarpeisiin. Kuutiot voidaan koota penkiksi, kaapiksi tai keittiösaarekkeeksi, Heinonen kertoo.
Toinen sija myönnettiin Liubov Obraztcovan Carousel-ratkaisulle. Tuomaristo kuvaa Carouselin olevan kevytrakenteinen kodin kierrätysratkaisu, jossa lajittelu on otettu osaksi kodin näkyvää designia. Ratkaisussa on huomioitu myös tee se itse -näkökulma.
Kolmanneksi palkittiin Isac Lindbergin ja Jeremy Bengtsin ratkaisu Fold. Tätä ratkaisua tuomaristo kuvaa uudenlaiseksi siroksi ja skandinaaviseksi lajittelukalusteeksi seinälle tai lattialle.
Lisäksi Ngoc Nguyenin ja Aiko Sakaguchin POI - Dekiru! Sorting system sai kunniamaininnan. Tuomariston mukaan tämä japanilaisen minimalismikonseptin innoittama joka kodin ratkaisu soveltuu myös tee se itse -toteutukseen.
Kilpailun kevytsarja järjestettiin somehaasteena, mikä mahdollisti keskustelun synnyn ja hyvien ideoiden leviämisen jo kilpailun aikana. Facebook-päivityksessä annettiin 25 mainiota esimerkkiä ja ehdotusta kodin kierrätyspisteen järjestämiseen. Moni osallistuja kertoi hyödyntävänsä lajitteluun huonekaluja ja astioita, joita ei ole alun perin suunniteltu tähän käyttöön: esimerkiksi kenkäkaappia, lipastoja, pyykkikoreja ja perintökattiloita. Tuomaristo valitsi kevytsarjan voittajiksi Minna Rissasen, Hanna Talvitien ja Kristiina Vassieux’n inspiroivat ideat.
Ratkaisuja testataan kodeissa ja kehitetään yhdessä asukkaiden kanssa
Kevään aikana kierrätysratkaisuja testataan kodeissa, ja asukkaat antavat ideoita tuotteiden toiminnallisuuden parantamiseen ja tuotteistamiseen. Jatkokehittämisessä ovat mukana myös tuomaristossa toimineet kaupalliset toimijat: Kekkilä Garden, Laatikkokauppa, Niimaar Oy ja Orthex Group. Voittajaratkaisujen pilottiversiot toteutetaan koteihin Espoon Asunnot Oy:n ja Y-Säätiön kiinteistöissä.
– On mahdollista, että ideakilpailun ratkaisuja nähdään tulevaisuudessa kauppojen hyllyillä. Kodin kierrätyspisteeseen voi kuitenkin tehdä monia parannuksia myös pienillä muutoksilla. HSY kokoaa myöhemmin kilpailun sadon pohjalta asukkaille tee se itse -ohjeita, joiden avulla kierrätyksen saa kuntoon niin pienemmässä kuin suuremmassakin kodissa, iloitsee HSY:n projektipäällikkö Roosa Halonen.
Kierrätys lähtee käsistä -ideakilpailu
- HSY järjesti kilpailun 26.11.-31.12.2020.
- Tuomaristossa toimivat Kaisa Hyyti (lehtori, Metropolia Ammattikorkeakoulu), Janne Kanervo (portfolio manager, Kekkilä Garden), Enni Karikoski (toimitusjohtaja, Niimaar Oy), Sari Kemppainen (ryhmäpäällikkö, HSY), Kirsi Pitkänen (toimitusjohtaja, Laatikkokauppa) ja Alexander Rosenlew (toimitusjohtaja, Orthex Group).
- Kilpailun raskassarjan kolme parasta ratkaisua palkittiin rahapalkinnoin: 1. sija 2 000 €, 2. sija 1 000 €, 3. sija 750 €. Kevytsarjassa ideat kerättiin somehaasteen muodossa ja voittajat palkittiin ruokalahjakorteilla tai mahdollisuudella saada yksi kilpailun voitokkaista kierrätysratkaisuista kotiinsa.
CircularHoodFood-hanke
Ideakilpailu on osa CircularHoodFood-hanketta. 6Aika: CircularHoodFood Kiertotalous kaupunkikortteleissa – ruoan vähähiilisyys, urbaani tuotanto ja biojätteen kierto -hanke on osa Suomen kuuden suurimman kaupungin 6Aika-strategiaa ja saa rahoitusta Euroopan aluekehitysrahastolta (EAKR). Hanke edistää hiilineutraalin kaupunkiympäristön ja kestävän ruokajärjestelmän syntymistä, ruoan hiilijalanjäljen pienenemistä sekä vauhdittaa aiheeseen liittyvän uuden liiketoiminnan, yhteistyön ja ratkaisujen syntymistä. Hanke kestää vuoden 2021 loppuun asti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
HSY:n projektipäällikkö Roosa Halonen
puh. 050 5347 200
roosa.halonen@hsy.fi
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Juomavesi on keitettävä 460 kiinteistössä Espoon kaupungin Perusmäen putkirikkoalueella5.3.2021 18:41:49 EET | Tiedote
Vesijohdot huuhdellaan Perusmäen kaupunginosassa Espoon kaupungissa. Keittokehotus koskee 460 kiinteistöä. Häiriötilanne aiheutui alueella tapahtuneesta vesijohdon rikkoontumisesta. Vesijohdot huuhdellaan varmuuden vuoksi ja veden käyttökelpoisuus varmistetaan näytteenotolla.
Keväinen katupölykausi lähestyy4.3.2021 11:44:53 EET | Tiedote
Ilmassa alkaa olla paikoin runsaasti katupölyä. Pölyisämmät päivät ovat vielä edessä, mutta jo nyt katupöly on Helsingin seudun ympäristöpalveluiden mittausten mukaan heikentänyt ilmanlaadun ajoittain huonoksi. Erityisesti astmaatikot ja sydänsairaat voivat saada katupölystä oireita.
Jäteveden lämpö kiinnostaa – kokonaistarkastelu tarpeen ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi22.2.2021 09:05:00 EET | Tiedote
Jäteveden sisältämä lämpö on merkittävä resurssi, jonka nykyistä tehokkaampaan hyödyntämiseen kohdistuu paljon ja perusteltua kiinnostusta. Jäteveden lämpö on samalla välttämättömyys jäteveden biologiselle käsittelylle, erityisesti typenpoistolle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on käynnistänyt yhteishankkeen, jossa tutkitaan jätevesilämpöä yhteiskunnan lämpöenergiataloudessa.
Uusi selvitys hiilivarastoista ja -nieluista tukee pääkaupunkiseudun ilmastotyön seurantaa19.2.2021 11:28:47 EET | Tiedote
Hiilivarastoista ja -nieluista on saatu uutta tietoa, kun pääkaupunkiseudun kaupungit ja HSY teettivät selvityksen maaperän ja kasvillisuuden hiilitaseesta syksyllä 2020. Tieto tukee ilmastotyön etenemisen seurantaa ja tuo pääkaupunkiseudun hiilinielut kartalle ja entistä näkyvämmäksi osaksi maankäytön suunnittelua.
HSY:n hallituksen päätökset 19.2.202119.2.2021 11:28:03 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa tehdä vesihuollon suunnittelupalveluiden hankintaan puitesopimukset Espoon katujen suunnitteluun seuraavien konsulttien kanssa: Ramboll Finland Oy, FINNMAP Infra Oy, Destia Oy, A-Insinöörit Civil Oy, Sitowise Oy, Afry Finland Oy, WSP Finland Oy sekä FCG Suunnittelu ja tekniikka Oy. Hallitus päätti antaa lausunnot valtioneuvoston periaatepäätöksiin kiertotalouden edistämiseksi ja kotimaan liikenteen kasvihuonekaasujen vähentämiseksi. Hallitus sai tiedoksi pääkaupunkiseudun hiilinielut ja -varastot. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti lukuun ottamatta kohtaa 3, jossa hallitus päätti merkitä tiedoksi kokouksessa täsmennetyn sisäisen tarkastuksen vuosisuunnitelman vuodelle 2021. HSY tiedottaa erillisellä tiedotteella pääkaupunkiseudun hiilinieluista ja -varastoista. Kokouksen esityslista/pöytäkirja, jossa on lisää edellisistä sekä muut käsitellyt asiat: https://hsy10.oncloudos.com/cg
Jäteveden ravinteet ja hiili tehokkaasti kiertoon uudella menetelmällä18.2.2021 07:45:08 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY on kehittänyt uudenlaisia menetelmiä, joissa jätevedestä saadaan talteen tärkeät ravinteet ja hiili. RAVITA- ja pyrolyysiteknologiat ovat lupaavia mahdollistaen erittäin korkean ravinteiden talteenottoasteen. Uudessa hankkeessa menetelmät sovelletaan käytäntöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme