HUS hankkii silmätautien ostopalveluita yli 34 miljoonalla eurolla
HUS on tehnyt uuden hankintapäätöksen silmätautien ostopalveluista. Avohoidon piirissä olevia toimenpiteitä ostetaan kuudelta yksityiseltä sopimustoimittajalta. Kilpailutettu hankinta kattaa vuodet 2018 - 2022 ja sen kokonaisarvo on 34,52 miljoonaa euroa.
HUS on tähänkin saakka ostanut potilailleen sopimustoimittajilta silmälääkärin poliklinikkakäyntejä, lasiaispistoshoitoja, laserhoitoja ja näkökenttä- ja kuvantamistutkimuksia. Tämän ostopalvelujärjestelmän piiriin porrastuvat potilaat, joiden sairaus vaatii erikoissairaanhoitoa (eli eivät ole perusterveydenhuollon hoidettavissa tai seurattavissa), mutta eivät kuitenkaan vaadi sairaalassa tapahtuvaa tutkimusta. Lähtökohtana maksusitoumuksen saamiselle on, että vain erikoissairaanhoitolain mukaiset tarpeelliset käynnit tulevat sen piiriin. Terveystarkastusten luonteiset käynnit eivät tähän järjestelmään kuulu, eivätkä myöskään palveluseteleinä toteutetut kaihileikkaukset.
Vuonna 2017 näitä suoritteita (käyntejä ja tutkimuksia) ostettiin yhteensä 101 762 kappaletta. Nyt HUS kilpailutti (Hankintalaki, 1397/2016) palveluntuottajat sopimuskaudelle 2018 - 2022. Tavoitteena uudessa kilpailutuksessa oli hillitä kustannuksia, turvata potilaille oikea-aikainen palvelunsaanti ja taata laadukas kaikki silmäsairaudet huomioiva hoito myös ostopalvelupotilaille. Uusi sopimuskausi koskee HUSin uutta palvelutarvetta eikä siten esimerkiksi maksusitoumuksia, jotka on annettu ennen uusia sopimuksia.
Tarjouskilpailu jaettiin sairausryhmittäin osioihin. Kaikille ostettaville palveluille määrättiin hintakatto mitä tarjoaja ei saanut ylittää. Hinnan lisäksi kilpailutus perustui laatukriteereihin. Laatupisteitä sai tarjottavasta potilasvolyymistä, useammasta toimipisteestä sekä useasta tarjotusta palveluryhmästä.
Sopimustoimittajiksi valittiin seuraavat palveluntuottajat: Coronaria Silmäklinikka Oy, Mehiläinen Terveyspalvelut Oy, Suomen Terveystalo Oy, Ullanlinnan silmälääkärit Oy, Silmäasema Silmäsairaala Oy ja Pihlajalinna Lääkärikeskus Oy.
Uuden sopimuksen mukaiset toimeksiannot jaetaan valittujen sopimustoimittajien kesken kilpailutuksessa syntyneen etusijajärjestyksen mukaisesti. HUSilla on kuitenkin oikeus poiketa kaikissa osioissa 1-8 etusijajärjestyksestä, mikäli yksittäisen potilaan yksilöllinen hoidon tarve tilaajan arvioinnin mukaan on tarpeen.
Toimeksiantojen potilasohjaus etusijajärjestyksessä:
Osio 1: Silmälääkärin tutkimuskäynnit, silmätutkimuspaketit, Osio 7: Erilliset tutkimukset ja Osio 8: Lapsipotilaiden hoito
Uudet toimeksiannot jaetaan valittujen sopimustoimittajien kesken muodostuneen etusijajärjestyksen perusteella.
Osio 2: Verkkokalvopotilaat + pistokset
Sija 1= 70 % tai prosenttiosuus, johon toimittaja on sitoutunut, jos osuus on pienempi kuin 70 %
Sija 2= 30 % ja ensimmäisen toimittajan prosenttiosuus joka jää maksimiprosenttiosuudesta
Osio 3: Glaukooma, Osio 4: YAG-laser, Osio 5: Verkkokalvon lasertoimenpiteet ja Osio 6: SLT lasertoimenpide
Sija 1= 50 % tai prosenttiosuus, johon toimittaja on sitoutunut, jos osuus on pienempi kuin 50 %
Sija 2= 30 % ja ensimmäisen toimittajan prosenttiosuus joka jää maksimiprosenttiosuudesta
Sija 3= 20 %
Sija 4 eteenpäin: sijojen 1-3 toimittajien ylivuotopotilaat
Ostopalveluiden sopimuskausi on kaksi vuotta ja sopimuskausi alkaa 18.6.2018. Tilaajalla on oikeus jatkaa sopimuskautta yhteensä kahdella optiovuodella. Option käytöstä päättää HUS ja se voi käyttää optiotaan kaikkien tai vain osan toimittajien osalta. Hankinnan kokonaisarvo koko neljän vuoden sopimuskaudelta on noin 34 520 000 euroa ja vuosiarvo noin 8 630 000 euroa.
Lisätiedot:
Erna Kentala
Toimialajohtaja
Pää- ja kaulakeskus
HUS Helsingin yliopistollinen sairaala
050 427 2562
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Sydämen rytmihäiriöistä kärsivät pääsevät nyt hoitoon ilman jonoja / Patienter med rytmstörningar får nu vård utan att behöva köa14.2.2019 09:34:40 | Tiedote
HUSin Sydän- ja keuhkokeskuksessa on tällä hetkellä hyvä hoitoon pääsy sydänpotilaille. Potilaat, jotka tulevat hoitoon supraventrikulaarisen takykardian (SVT) vuoksi, pääsevät hoitoon heti.
Neurokirurginen hoito puree piinalliseen kasvojen kolmoishermosärkyyn11.2.2019 09:14:41 | Tiedote
Jos kasvojen alueen kolmoishermosärkyä ei saada hallintaan lääkehoidolla, potilas tulisi ohjata neurokirurgiseen konsultaatioon. Neurokirurginen hoito voi lievittää kipuja merkittävästi, vaikka ei aina poistaisikaan niitä kokonaan. HUSissa tehty tutkimus osoittaa, että 90 % potilaista oli tyytyväisiä tai erittäin tyytyväisiä saamaansa neurokirurgiseen hoitoon.
HUS vahvistaa diagnostisten palveluiden johtamista / HUS stärker ledarskapet för de diagnostiska tjänsterna4.2.2019 14:02:36 | Tiedote
HUSLABista ja HUS Kuvantamisesta aiotaan muodostaa diagnostisten palveluiden tulosalue, joka toimii suoraan HUSin toimitusjohtajan alaisuudessa. Aiemmin liikelaitoksina toimineet HUSLAB ja HUS Kuvantaminen ovat olleet HYKS-sairaanhoitoalueen tulosyksiköitä vuoden 2017 alusta lähtien.
Euroopan moderneimpiin kuuluvan sädehoito-osaston laitteistoa ja tekniikoita jälleen uusittu4.2.2019 09:00:35 | Tiedote
HUSiin on hankittu lyhyen ajan sisällä viisi uutta sädehoitolaitetta, joiden myötä sädehoidon tekniikka on uudistunut. Uusilla laitteilla voidaan hoitaa päivässä huomattavasti enemmän ja tarkemmin tekniikoin potilaita kuin aiemmin. Tänä vuonna alkavat myös ensimmäiset BNCT-tutkimushoidot.
Juuri julkaistu: emätintulehdusten diagnosointia järkeistettävä1.2.2019 16:03:39 | Tutkimus
Lääkärin vastaanotolla tehdyllä perinteisellä valomikroskooppitutkimuksella saadaan nopeasti ja edullisesti tieto, mistä emätintulehduksen tyypistä on kulloinkin kyse.
HUSin hallitus kokoontuu maanantaina 4.2. klo 8.301.2.2019 10:39:31 | Tiedote
HUS-kuntayhtymän hallitus pitää kokouksen maanantaina 4.2. klo 8.30 HUSin hallintokeskuksessa, Stenbäckinkatu 9. Terveisin Johanna Saukkomaa viestintäjohtaja
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki STT Infossa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme