Jukka Maarianvaara Jytyn edunvalvontajohtajaksi
Ammattiliitto Jytyn hallitus on valinnut liiton edunvalvontajohtajaksi varatuomari Jukka Maarianvaaran. Hän aloittaa tehtävässä 28.11.2022.

Maarianvaara siirtyy Jytyyn tasa-arvovaltuutetun virasta, jota hän on hoitanut vuodesta 2017. Maarianvaara on aiemmin työskennellyt Tehyssä edunvalvontatoimialan johtajana, neuvottelupäällikkönä ja lakimiehenä.
– Jukka Maarianvaara tuo Jytyyn vahvaa ja monipuolista edunvalvontaosaamista. Hän tuntee hyvin toimintaympäristömme ja jytyläiset sopimusalat. Olen erittäin iloinen, että saamme Jukan kaltaisen huippuosaajan osaksi organisaatiotamme, sanoo Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima.
Maarianvaaran vastuulla ovat Jytyn sopimus- ja neuvottelutoiminta sekä työelämäasiat.
– Odotan innolla uusia haasteita jytyläisten edunvalvonnan parissa. Työ tasa-arvoisen ja oikeudenmukaisen työelämän puolesta jatkuu myös tässä uudessa tehtävässä, Maarianvaara toteaa.
Jytyn pitkäaikainen edunvalvontajohtaja Marja Lounasmaa jää eläkkeelle tammikuussa 2023.
Lisätietoja:
Edunvalvontajohtaja (28.11. alkaen) Jukka Maarianvaara, p. 040 968 0538
Puheenjohtaja Jonna Voima, p. 050 591 2341
Jyty on ammattiliitto, jonka jäsenet toimivat kunta-alalla, yksityisellä sektorilla, järjestöissä ja seurakunnissa. Jäsenistön suurimpia ammattialoja ovat sihteeri-, hallinto-, asiantuntija- ja ict-työ, nuoriso- ja järjestötyö, sosiaali- ja terveysala, kirjastoala sekä kasvatus ja koulutus. Ammattiliitto Jyty on STTK:n jäsenliitto.
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Jyty on ammattiliitto, jonka jäsenet toimivat kunta-alalla, yksityisellä sektorilla, järjestöissä ja seurakunnissa. Jäsenistön suurimpia ammattialoja ovat sihteeri-, hallinto-, asiantuntija- ja ict-työ, nuoriso- ja järjestötyö, sosiaali- ja terveysala, kirjastoala sekä kasvatus ja koulutus. Ammattiliitto Jyty on STTK:n jäsenliitto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Jyty ry
Jyty vaatii Helsingin kaupungin palkkaongelmien välitöntä ratkaisua30.11.2022 11:48:56 EET | Tiedote
Ammattiliitto Jyty on lähettänyt Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:lle valvontapyynnön Helsingin kaupungin pitkään jatkuneista palkanmaksuongelmista. Viime kädessä asiaa joudutaan viemään eteenpäin oikeusteitse, sanoo Jytyn puheenjohtaja Jonna Voima.
Jytyn liittovaltuusto: Tukipalveluhenkilöstön asemasta on huolehdittava hyvinvointialueuudistuksessa23.11.2022 13:22:31 EET | Tiedote
Vuosien valmistelusta huolimatta monissa kunnissa on edelleen epäselvää, ketkä talous- ja hallintohenkilöstöstä siirtyvät vuodenvaihteessa kunnista hyvinvointialueille. Ammattiliitto Jytyn liittovaltuuston mielestä on vaarallista ja jopa lainvastaista, jos hyvinvointialueuudistusta käytetään henkilöstön karsimiseen tai vaihtamiseen.
Ammattiliitto Jyty on tyytyväinen hoitajajärjestöjen sopuun3.10.2022 21:32:20 EEST | Tiedote
Valtakunnansovittelijan jättämä sovintoehdotus Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n ja SOTE ry:n välillä hyväksyttiin tänään maanantaina 3.10. Tehyn ja Superin hyväksymä sovintoehdotus pohjautuu Jytyn, JHL:n ja JUKOn kesäkuussa tekemään kunta-alan ratkaisuun.
Jytyn kysely: Koulunkäynninohjaajien asemaa parannettava – ”Inkluusio ei toimi, jos ammattilaisista ei huolehdita30.9.2022 10:55:18 EEST | Tiedote
Koulunkäynninohjaajat toivovat ammattinsa arvostuksen nostamista ja tasavertaisempaa asemaa koulumaailmassa muiden ammattilaisten rinnalla. Tämä käy ilmi Ammattiliitto Jytyn toteuttamasta kyselystä.
Jyty vaatii Helsinkiä korottamaan työntekijöille maksettavaa palkkasotkukorvausta12.9.2022 16:07:56 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki on ilmoittanut maksavansa vähintään 50 euron viivästysmaksun palkkasotkusta kärsineille työntekijöille. Ammattiliitto Jyty pitää korvausta aivan liian pienenä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme