Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston asiantuntijoita kommentoimaan koronavirusta ja sen aiheuttamia poikkeusoloja

Jaa

Jyväskylän yliopisto on monitieteinen yliopisto, josta löytyy asiantuntijoilta lukuisalta eri tieteenalalta. Olemme koonneet tähän tiedotteeseen tutkijoitamme kommentoimaan koronaviruksen mittavia vaikutuksia yhteiskuntaan oman tieteenalansa näkökulmasta.

Liikunta- ja terveystieteet:

Tutkijatohtori Eero Haapala, eero.a.haapala@jyu.fi, +358408054210 
Tohtorikoulutettava Laura Joensuu, laura.p.joensuu@jyu.fi, 040 8054842
• Lasten liikunta ja paikallaanolo, mahdollisen ulkonaliikkumiskiellon vaikutukset lapsiin

Tohtorikoulutettava Donna Niemistö, donna.m.niemisto@jyu.fi, 040 8053967
Tutkijatohtori Arto Laukkanen, arto.i.laukkanen@jyu.fi, 0408053611
• Vinkkejä lasten liikkumiseen sisällä ja ulkona

Tohtorikoulutettava Tiina Savikangas, tiina.m.savikangas@jyu.fi, 0453263326.
Professori Taina Rantanen, taina.rantanen@jyu.fi, 0408053590
• Paikallaanolon vaikutukset iäkkäisiin, miten tärkeää on liikunta heille ja miten he palautuvat

Yliopistotutkija Simon Walker, simon.walker@jyu.fi, 0408054906
• Miten nopeasti lihasvoimat ja lihaskunto häviävät? Kuinka niitä voi harjoittaa kotona?

Solu- ja molekyylibiologia

Apulaisprofessori Lotta-Riina Sundberg, lotta-riina.sundberg@jyu.fi +358 563 4422
• Koronaviruksen taudinaiheuttamiskyky

Solubiologian dosentti Varpu Marjomäki, varpu.s.marjomaki@jyu.fi+358 408053931
• Koronaviruksen toiminta

Solu- ja molekyylibiologian lehtori Maija Vihinen-Ranta +358 40 024 8118, maija.vihinen-ranta@jyu.fi
• Virusinfektion vaikutus soluun

Akatemiatutkija Matti Jalasvuori,  +358 40 805 3870, matti.jalasvuori@jyu.fi
• Virusten evoluutio

Kasvatustiede:

Professori Raija Hämäläinen, kasvatustieteiden laitos, +358407442611, raija.h.hamalainen@jyu.fi
• Teknologian käyttö etäopetuksessa

Tutkijatohtori Soila Lemmetty, kasvatustieteiden laitos, +358408054737, soila.j.lemmetty@jyu.fi
• Itseohjautuvuus vs. johtaminen, esim. korona-aikana annettujen rajoitusten noudattamisessa

Professori Marja-Kristiina Lerkkanen, opettajankoulutuslaitos, +358408053347, marja-kristiina.lerkkanen@jyu.fi
• Luku- ja kirjoitustaidon sekä matematiikan taitojen kehitys, vanhempien ja opettajien kasvatuskumppanuus

Apulaisprofessori Minna Torppa, opettajankoulutuslaitos, +358408053538, minna.p.torppa@jyu.fi
• Lukemisen ja kirjoittamisen ja oppimisvaikeudet ja niiden yhteys lasten hyvinvointiin

Psykologia:

Professori Kaisa Aunola, psykologian laitos, +358408053481, kaisa.aunola@jyu.fi
• Lapsiperheen vanhempien jaksaminen, psykologinen hyvinvointi perheessä

Professori Taru Feldt, psykologian laitos, +358408053485 taru.feldt@jyu.fi
• Työskentelyn ja yhteistyön sopiminen koko perheen työskennellessä samoissa tiloissa

Yliopistotutkija Katriina Hyvönen, Psykologian laitos +358407650584 katriina.i.hyvonen@jyu.fi
• Luonnon hyvinvointivaikutukset työssä suoriutumiseen, luontointerventiot

Yliopistonlehtori Aarno Laitila, psykologian laitos, +358408053464, aarno.a.laitila@jyu.fi
• Mm. syyllisyyskokemus mahdollisena tartuttajana ym. henkiset lukot

Tutkijatohtori Matilda Sorkkila, psykologian laitos, +358408054709, matilda.sorkkila@jyu.fi
• Vanhempien uupuminen

Yliopistotutkija Markku Penttonen, psykologian laitos, markku.penttonen@jyu.fi, +358408054304
• Unen ja unirytmin vaihdoksen merkitys aivoille, aivotutkimus

Taloustiede:

Professori Petri Böckerman, +358400913189, petri.bockerman@labour.fi
• Terveystaloustiede

Apulaisprofessori Jutta Viinikainen, +358405767804, jutta.viinikainen@jyu.fi
• Terveystaloustiede

Professori Kari Heimonen, +358400247414, kari.heimonen@jyu.fi
• Makrotaloustiede

Professori Jaakko Pehkonen, +358400247414, kari.heimonen@jyu.fi
• Työmarkkinatalous, terveystalous

Johtaminen:

Professori Tuomo Takala, +358503547566, tuomo.a.takala@jyu.fi
• Eettinen / vastuullinen johtaminen

Tutkijatohtori Suvi Heikkinen, +358408053319, suvi.s.heikkinen@jyu.fi
• Työn ja perheen yhdistäminen

Viestintä:

Professori Chiara Valentini, +358 40 828 3316, chiara.valentini@jyu.fi (englanniksi)
• Kriisiviestintä

Professori Vilma Luoma-aho, +358408053098, vilma.luoma-aho@jyu.fi
• Julkisen sektorin viestintä, kriisiviestintä

Professori Anu Sivunen, +358407354279, anu.e.sivunen@jyu.fi
• Etätyö & työelämän viestintä, viestintäteknologiat

Yliopistonlehtori Leena Mikkola, +358503363666, leena.a.mikkola@jyu.fi
• Työelämän viestintä, supportiivinen viestintä poikkeusaikoina

Apulaisprofessori Turo Uskali, +358405488448, turo.uskali@jyu.fi
• Viestintä ja journalismi koronan aikana

Informaatioteknologia:

Yliopistonopettaja, Ft, eversti (evp) Martti J. Kari, 040 507 6918, martti.j.kari@jyu.fi
• Tiedustelu eli operatiivisin tiedon keruu ja käsittely, tiedon analysointi ja tilannekuvan muodostaminen ja päätöksenteon tukeminen. Skenaarioiden ja indikaattoreiden luonti. Edellä olevien asioiden toteuttamisen ja johtamisen lisäksi niiden opettaminen.

Lehtori Panu Moilanen, 040 825 4554, panu.moilanen@jyu.fi
• Esim. miten koronapandemiaa hyödynnetään osana sisäistä ja ulkoista informaatiovaikuttamista ja hybridivaikuttamista.

Yliopistonopettaja Leena Hiltunen, yliopistonopettaja, 040 805 3262, leena.r.k.hiltunen@jyu.fi
• Opetus ja ohjaus etänä sekä verkossa ja niissä hyödynnettävät pedagogiset ja tekniset ratkaisut.

Yliopistonopettaja Antti Ekonoja, 040 805 3257, antti.j.ekonoja@jyu.fi
• Digitaaliset oppimateriaalit etäopetuksen ja -opiskelun tukena.

Sosiaalityö

Professori Aila-Leena Matthies, +358 40 7422 199, aila-leena.matthies@chydenius.fi
• Kansalaisten osallisuus ja ekososiaalinen sosiaalityö

Yhteiskuntapolitiikka

Professori Teppo Kröger, +358408054160, teppo.kroger@jyu.fi
• Vanhustyö, hoiva-ala

Politiikan tutkimus

Professori Mika Ojakangas, +358408054177, mika.m.a.ojakangas@jyu.fi
• Perusoikeuksien rajoittaminen

Monikielisen akateemisen viestinnän keskus

Yliopistonopettaja Salme Korkala, Monikielisen akateemisen viestinnän keskus, salme.korkala@jyu.fi, 040 8055155
• Vuorovaikutus ja ryhmätyöskentely teknologisissa ympäristöissä

Yliopistolehtori (ma) Maija Gerlander, Monikielisen akateemisen viestinnän keskus, maija.a.gerlander@jyu.fi, 040 8053612
• Sovitteleva riitojen käsittely tai sovitteleva vuorovaikutus teknologiavälitteisessä viestinnässä

Avoin yliopisto

Jukka Lerkkanen, Avoimen yliopiston johtaja ja Avoimen foorumin puheenjohtaja
jukka.lerkkanen@jyu.fi, 0400 249 643
• Yliopiston tutkinto-opiskelijoiden opintojen järjestäminen/tukeminen, kun lähiopetus on kiellettyä.

Lisätietoa yliopistomme asiantuntijoista: tiedotus@jyu.fi 

 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös 5.6.2020 Ihminen on tietoturvan heikoin lenkki (Vestman)3.6.2020 06:58:00 EESTTiedote

Aiemmat tutkimukset väittävät työntekijöiden oikeuttavan tietoturvarikkomuksiaan. Tiina Vestmanin väitöskirjan mukaan työntekijät kyllä selittävät ja perustelevat niitä, mutta eivät suoranaisesti oikeuta. Todellisuudessa työntekijöillä ei useinkaan ole tietoa tietoturvarikkomustensa lopullisista seurauksista, eivätkä he siten pysty arvioimaan omien tekojensa lopullisia seurauksia. Seuraukset voivat olla peruuttamattomat, mutta silti työntekijät eivät koe tietoturvarikkomuksistaan syyllisyyden ja häpeän tunteita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme