Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopiston asiantuntijoita kommentoimaan pitkittyneen koronatilanteen vaikutuksia  

Jaa

Poikkeusolot päättyivät Suomessa keväällä, mutta koronaepidemia vaikuttaa yhä arkeen monin tavoin. Koostimme listauksen Jyväskylän yliopiston asiantuntijoita kommentoimaan koronaviruksen mittavia vaikutuksia yhteiskuntaan oman tieteenalansa näkökulmasta.

Liikunta- ja terveystieteet: 

  • Lasten liikunta ja paikallaanolo, vaikutukset lapsiin.  
    Tutkijatohtori Eero Haapala, eero.a.haapala@jyu.fi +358408054210  
    Tohtorikoulutettava Laura Joensuu, laura.p.joensuu@jyu.fi, 040 8054842.  
     
  • Vinkkejä lasten liikkumiseen sisällä ja ulkona: 
    Projektitutkija Donna Niemistö, donna.m.niemisto@jyu.fi, 040 8053967  
    Yliopistonlehtori Arto Laukkanen, arto.i.laukkanen@jyu.fi, 0408053611. 

  • Paikallaanolon vaikutukset iäkkäisiin, miten tärkeää on liikunta heille ja miten he palautuvat 
    Väitöskirjatutkija Tiina Savikangas, tiina.m.savikangas@jyu.fi, 0453263326.  
    Professori Taina Rantanen, taina.rantanen@jyu.fi, 0408053590. 
     
  • Miten nopeasti lihasvoimat ja lihaskunto häviävät? Kuinka niitä voi harjoittaa kotona? Yliopistonlehtori Simon Walker, simon.walker@jyu.fi, 0408054906. 

Kasvatustiede: 

  • Professori Raija Hämäläinen, kasvatustieteiden laitos, +35840 744 2611, raija.h.hamalainen@jyu.fi   
    -       teknologian käyttö etäopetuksessa, työ ja teknostressi 
  • Professori Marja-Kristiina Lerkkanen, opettajankoulutuslaitos, +35840 805 3347, marja-kristiina.lerkkanen@jyu.fi   
    -          opettajien ja oppilaiden kuormitus ja hyvinvointi koronapandemian aikana, vanhempien ja opettajien kasvatuskumppanuus heidän itsensä kertomana 
  • Professori Anna Rönkä, kasvatustieteiden laitos, + 35840 805 4891, anna.k.ronka@jyu.fi  
    - Koronapandemian vaikutukset lapsen odotukseen, perhe-elämään ja vanhemmuuteen; (yhteis)vanhemmuus 
  • Apulaisprofessori Minna Torppa, opettajankoulutuslaitos, +358408053538, minna.p.torppa@jyu.fi   
    -          lukemisen ja kirjoittamisen ja oppimisvaikeudet ja niiden yhteys lasten hyvinvointiin  

Psykologia: 

  • Yliopistonlehtori Aarno Laitila, +35840 805 3464, aarno.a.laitila@jyu.fi 
    - suhtautuminen rokotuksiin; mm. koronan tartuttamisesta aiheutuva syyllisyyskokemus ym. henkiset lukot  
  • Professori Kaisa Aunola, +35840 805 3481, kaisa.aunola@jyu.fi 
    - lapsiperheen vanhempien jaksaminen, psykologinen hyvinvointi perheessä 
  • Dosentti Matilda Sorkkila, +35840 805 4709, matilda.sorkkila@jyu.fi  
    - vanhempien hyvinvointi poikkeusaikana 
  • Yliopistonlehtori Johanna Rantanen, +35840 805 4989, k.johanna.rantanen@jyu.fi  
    - opinto-ohjaajien työhyvinvoinnin heikentyminen korona-aikana 

Taloustiede: 

Organisaatioviestintä: 

Johtaminen: 

  • Tuomo Takala, professori, +358503547566, tuomo.a.takala@jyu.fi 
    eettinen / vastuullinen johtaminen 
  • Suvi Heikkinen, tutkijatohtori, +358408053319, suvi.s.heikkinen@jyu.fi 
    työn ja perheen yhdistäminen 
  • Tutkijatohtori Soila Lemmetty, +358408054737, soila.j.lemmetty@jyu.fi  
    -          itseohjautuvuus vs. johtaminen, esim. korona-aikana annettujen rajoitusten noudattamisessa 

Informaatioteknologia:  

  • Martti J. Kari, yliopistonopettaja, FT, eversti (evp), p. 040507 6918, martti.j.kari@jyu.fi  
    Tiedustelu eli operatiivisin tiedon keruu ja käsittely, tiedon analysointi ja tilannekuvan muodostaminen ja päätöksenteon tukeminen. Skenaarioiden ja indikaattoreiden luonti. Edellä olevien asioiden toteuttamisen ja johtamisen lisäksi niiden opettaminen. 
  • Panu Moilanen, lehtori, p. 040 825 4554panu.moilanen@jyu.fi  
    Miten koronapandemiaa hyödynnetään osana sisäistä ja ulkoista informaatiovaikuttamista ja hybridivaikuttamista. 
  • Leena Hiltunen, yliopistonopettaja, p. 040 805 3262Leena.r.k.Hiltunen@jyu.fi  
    Opetus ja ohjaus etänä sekä verkossa ja niissä hyödynnettävät pedagogiset ja tekniset ratkaisut. 
  •  Antti Ekonojayliopistonopettaja, p. 040805 3257antti.j.ekonoja@jyu.fi  
    Digitaaliset oppimateriaalit etäopetuksen ja -opiskelun tukena.  

Humanistis-yhteiskuntatieteellinen tiedekunta

  • Yliopistotutkija Jari Eilola: historiallinen perspektiivi epidemioihin, jari.eilola@jyu.fi 
  • Professori Jarmo Jantunen, pandemian vaikutukset sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen elämään, +358408053191, jarmo.h.jantunen@jyu.fi  
  • Yliopistotutkija Veli-Matti Karhulahti, koronan ja pelaamisen sekä median käytön suhdetta koskeva tutkimus, +358504016042, veli-matti.m.karhulahti@jyu.fi 
  • Tohtori Heidi Kosonen: Tabu, tartunnanpelko, inhopuhe ja leimaaminen, heidi.s.kosonen@jyu.fi  
  • Tutkijatohtori Anu Sirola, nuorten ja haavoittuvassa asemassa olevien ongelmakäyttäytymisen lisääntyminen verkossa, puh. +358503474820, anu.r.s.sirola@jyu.fi  
  • Professori Anu Sivunen, etätyö, työyhteisöjen teknologiavälitteinen viestintä, työntekijän tavoitettavuus työajan ulkopuolella, +358407354279, anu.e.sivunen@jyu.fi   
  • Professori Mikko Villi, tietotyön kiire ja osaamisvaatimusten lisääntyminen media-alalla, uusin tutkimus: uutisten välttelyn lisääntyminen, mikko.villi@jyu.fi, +358 408054831 
  • Professori Terhi-Anna Wilska, kulutus, kulutuksen, digikäyttäytyminen, taloudellisen toiminta, nuorten ja haavoittuvassa asemassa olevien ongelmakäyttäytymisen lisääntyminen verkossa, puh. +358408054201,  terhi-anna.wilska@jyu.fi 

Sosiaalityö 

Ikääntyminen ja hoiva 

  • Dosentti Outi Jolanki: Kokemukset koronarajoituksista ja rajoitusten merkitys vanhojen ihmisten sosiaaliseen hyvinvointiin, erilaisten asumismuotojen merkitys koronarajoitusten vaikutukseen yli 65-vuotiailla, outi.jolanki@jyu.fi+358408055012/outi.jolanki@tuni.fi, +358 40 1901660  
  • Professori Teppo Kröger: Vanhuspalvelun tilanne, +358408054160, teppo.kroger@jyu.fi   
  • Tutkijatohtori Emilia Leinonen: koronan vaikutus omaishoitajien tilanteeseen, ikääntyneiden perhehoito, +358408054280, emilia.a.leinonen@jyu.fi 
  • Tutkijatohtori Tiina Sihto: koronan vaikutus omaishoitajien tilanteeseen, +358408055078, tiina.m.sihto@jyu.fi 

Monikielisen akateemisen viestinnän keskus 

  • Vuorovaikutus ja ryhmätyöskentely teknologisissa ympäristöissä  
    yliopistonopettaja Salme Korkala, Monikielisen akateemisen viestinnän keskus, salme.korkala@jyu.fi, 040 8055155   
     
  • Sovitteleva riitojen käsittely tai sovitteleva vuorovaikutus  teknologiavälitteisessä viestinnässä 
    Yliopistolehtori (ma) Maija Gerlander, Monikielisen akateemisen viestinnän keskus, maija.a.gerlander@jyu.fi,  040 8053612 

Solu- ja molekyylibiologia 

  • Apulaisprofessori Lotta-Riina Sundberg, +358 563 4422,  lotta-riina.sundberg@jyu.fi (koronaviruksen taudinaiheuttamiskyky) 
  • Solubiologian dosentti Varpu Marjomäki, +358 408053931, varpu.s.marjomaki@jyu.fi (koronaviruksen toiminta) 
  • Solu- ja molekyylibiologian lehtori Maija Vihinen-Ranta  +358 40 024 8118, maija.vihinen-ranta@jyu.fi  (virusinfektion vaikutus soluun) 
  • Akatemiatutkija Matti Jalasvuori, +358 40 805 3870, matti.jalasvuori@jyu.fi(virusten evoluutio) 

 

Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Nanotiedepäivät Jyväskylässä 5.–6.10.2021: Esillä solujen selviytymismekanismit, viruksen kaltaiset partikkelit rokotteissa ja nanohäkit24.9.2021 10:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus isännöi monitieteellistä nanotieteen- ja teknologian Nanoscience Days -konferenssia 5.–6. lokakuuta 2021. Tapahtuma tarjoaa nanotutkijoille biologian, kemian ja fysiikan aloilta mahdollisuuden esitellä tuloksiaan kansainväliselle yleisölle. Kaksipäiväinen konferenssi pääosin pidetään verkkokonferenssina.

Väitös 1.10.2021: Tinder, Netflix ja WhatsApp häiritsevät kuljettajaa - Liikenteeseen tarvitaan paremmin testattuja ja suunniteltuja sovelluksia (Grahn)24.9.2021 07:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopistossa aiemmin tehty tutkimus paljasti miten kuljettajat maksavat verkkopankissa laskuja, lähettelevät viestejä WhatsAppissa, selaavat Tinderiä ja Instagramia ja jopa katsovat Netflixiä ajaessaan autoa. Kuljettajan keskittyminen liikenteessä mobiilisovelluksiin aiheuttaa visuaalista tarkkaamattomuutta, jolla on kiistaton yhteys tieliikenneonnettomuuksiin. Siltikin liikenteessä käytetään mitä erilaisimpia mobiilisovelluksia – lainsäädännöstä huolimatta. Uudet autot ovat myös pullollaan erilaisia infotainment-järjestelmiä, jotka tarjoavat hyödyn lisäksi myös puhdasta viihdettä autoilijoille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme