Kainuun työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta 10,0 % tammikuun lopussa

Kainuussa oli tammikuun lopussa 3 091 työtöntä työnhakijaa, mikä on 124 henkeä vähemmän (-4 %) kuin vuotta aiemmin. Koronakriisiä edeltävään vuoden 2020 tammikuun loppuun verrattuna työttömyys laski 342 hengellä (-10 %). Prosentuaalisesti tarkasteltuna pienentyminen vuoden 2020 tammikuusta oli ELY-keskusalueista toiseksi suurinta. Koko maassa työttömyys pieneni vuoden takaisesta 6 % ja kasvoi kolmen vuoden takaisesta 3 %.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta, eli työttömyysaste, oli Kainuussa kuun lopussa 10,0 %. Tämä on 0,4 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuosi sitten ja 0,9 prosenttiyksikköä vähemmän kuin kolme vuotta sitten. Kainuun työttömyysaste oli ELY-keskusalueista kahdeksanneksi matalin, koko maassa se oli 9,8 %.
Pitkäaikaistyöttömyys lisääntyi pitkän pienentymisen jälkeen merkittävästi koronakriisin ensimmäisen vuoden ajan, mutta oli suurimman osan vuodesta 2022 jo vuoden 2019 tasoa matalammalla. Tammikuun lopussa pitkäaikaistyöttömiä oli 561, mikä on 6 % vähemmän (-38) kuin vuoden 2020 tammikuussa. Vuoden takaisesta pitkäaikaistyöttömyys laski 25 % (-186).
Työvoiman kysyntä kasvoi
Työvoiman kysyntä oli Kainuussa vuonna 2021 ennätyksellistä ja jatkui vilkkaana alkuvuonna 2022, mutta tämän jälkeen kysyntä hiipui. Joulukuussa TE-palveluihin ilmoitettujen paikkojen määrä kuitenkin kääntyi kasvuun ja tammikuun aikanakin uusia työtehtäviä tuli avoimeksi 10 % enemmän (+128) kuin vuotta aikaisemmin, yhteensä 1 381. Muutokseen vaikuttaa vilkas kesätyöpaikkojen ilmoittelu.
Tekijöistä on pulaa alalla kuin alalla ja kuun lopussa useissa ammateissa oli vähemmän tai vain hieman enemmän työttömiä työnhakijoita kuin avoimia paikkoja. Vaikeinta oli löytää maa-, metsä- ja kalatalouden avustavia työntekijöitä sekä terveydenhuollon erityisasiantuntijoita, kuten lääkäreitä, hammaslääkäreitä ja eläinlääkäreitä. Haastavaa oli löytää myös muun muassa myyjiä, kauppiaita ym., katujen puhtaanapidon ja jätehuollon työntekijöitä, avustavia keittiö- ja ruokatyöntekijöitä sekä suojelu- ja vartiointityöntekijöitä.
Tiedot perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoihin.
Seuraava Työllisyyskatsaus julkaistaan 21. maaliskuuta 2023.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus
työvoima-asiantuntija Atte Laitinen, 0295 023 886
Sposti: etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
www.elykeskus.fi/kainuu
Kainuun TE-toimisto
johtaja Pauli Piilma, 0295 039 106
Sposti: etunimi.sukunimi(at)te-toimisto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Maatalouden rahoituksen haut avautuvat huhtikuussa27.3.2023 15:36:07 EEST | Tiedote
Huhtikuussa avautuvat uuden EU:n maaseuturahoituksen kauden 2023-2027 haut nuoren viljelijän aloitustukeen sekä maatalouden investointitukeen. Ensimmäinen tukijakso on 3.4. - 10.5.2023. Hakemuksia Hyrrässä voi alkaa tekemään Ruokaviraston erikseen ilmoittamana ajankohtana huhtikuussa. Haku tapahtuu pelkästään sähköisesti.
Sotkamo Silver Oy:n rikastushiekka-allasalueen laajentamisen ympäristövaikutusten arviointiohjelma on nähtävillä21.3.2023 14:10:33 EET | Tiedote
Sotkamo Silver Oy suunnittelee rikastushiekka-alueen laajentamista. Ympäristövaikutusten arviointimenettelyssä selvitetään rikastushiekka-alueen laajentamisen sekä malmituotannon ja rikastamon kapasiteetin kasvattamisen vaikutuksia.
Työvoiman kysyntä Kainuussa ennätyksellisen vilkasta21.3.2023 08:02:50 EET | Tiedote
Kainuussa ilmoitettiin helmikuussa työpaikkoja ennätystahtiin. Tekijöistä on pulaa alalla kuin alalla. Helmikuun lopussa oli hieman yli 3 000 työtöntä työnhakijaa. Pitkäaikaistyöttömienkin määrässä tehtiin uusi ennätys.
KAIPO-verkko jakaa vesitutkimusreppuja kyläkouluille Kainuussa ja Pohjois-Karjalassa16.3.2023 16:41:15 EET | Tiedote
Vesitutkimusreppujen tarkoitus on kannustaa lapsia ja nuoria tutustumaan lähivesien tilaan. Reppuja on jaossa 40 kappaletta.
Kainuun jätehuollon kuntayhtymälle jo kolmas uhkasakko ympäristöluvan lupaehtojen rikkomisesta16.3.2023 12:19:15 EET | Tiedote
Kainuun jätehuollon kuntayhtymän Majasaaren jätekeskuksen suoto- ja jätevesien käsittelyä koskeva 20 000 euron uhkasakko on määrätty maksuun jo kolmannen kerran. Uhkasakon tarkoitus on tehostaa hallintopakkopäätöstä, jotta jätekeskuksen jäte- ja suotovesien käsittely saadaan ympäristöluvan mukaiseksi. Aiemmin kuntayhtymälle tuli maksettavaksi uhkasakkoa 40 000 euroa vuodelta 2020 ja tämän jälkeen 20 000 euroa vuodelta 2021.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme