Kaisu Tuokon dekkarisarjan avaus tihkuu kiihkeitä juonenkäänteitä ja upeaa pikkukaupungin kuvausta

Rikostutkija Mats Bergholm hälytetään töihin Kristiinankaupunkiin, kun merestä löytyy nuoren miehen ruumis. Tapauksesta on kiinnostunut myös toimittaja Eevi Manner, jonka paikallislehti lähettää löytöpaikalle. Ratkaistakseen tapauksen Eevin ja Matsin, saman kaupungin kasvattien, on laitettava sivuun yhteinen menneisyytensä.
Kun Eevi saa yhteydenoton paikalliselta nuorelta, alkaa kokonaiskuva kuolemaan johtaneista tapahtumista hahmottua. Paikallisten synkät salaisuudet istuvat kuitenkin tiukassa, eikä ensisilmäyksellä ole lainkaan selvää, kuka on uhri ja kuka syyllinen.
Kaisu Tuokko on kotoisin Kristiinankaupungista, eikä tuo Pohjolan helmi ole koskaan päästänyt hänestä irti. Tuokko rakastaa ventovieraiden tarinoita, pikkukaupunkien salaisuuksia, sateisia syysiltoja ja ruotsin kieltä. Hän asuu Helsingissä ja on nimennyt päähenkilönsä isoäitiensä mukaan. Romaani on syntynyt synkän musiikin tahtiin ja sen erityisenä innoittajana on toiminut ruotsalaisyhtye Kent.
Kosto ilmestyy 19.5.2023.
Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset: jenni.heiti@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Hurmaavat uutuudet taaperoille6.6.2023 11:40:00 EEST | Tiedote
Lapselle kannattaa lukea jo ihan pienestä, jotta yhteisistä lukuhetkistä tulee tapa. Uusi Omppu-sarja opettaa taaperoille pieniä, arkisia asioita, ja Tähtitossun runot ja lorut johdattavat vauvaikäisestä lähtien riimien lämpimään syliin.
Rakastetut Kamala luonto -hahmot nyt pentuina! Kamalan ihanat pennut on vauhdikas lasten kuvakirjasarja kaikille eläinten ystäville1.6.2023 11:15:33 EEST | Tiedote
Kamala luonto -sarjakuvasta tutut valloittavat eläinhahmot koheltavat pentuina lasten kuvakirjassa. Pennut seikkailivat Marja Lappalaisen ja Jarkko Vehniäisen Pentukirjassa ensimmäistä kertaa vuonna 2016, ja nyt niiden tarina jatkuu uudessa Kamalan ihanat pennut -sarjassa.
Sukella tunteiden maailmaan somevaikuttaja Tinken kanssa! Väritä tunteesi -kirjassa pääsee tutustumaan itseensä värien avulla31.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Suositun tubettajan ja sirkusartistin värityskirjassa värit johdattavat tunteiden maailmaan.
Shelley Readin menestysromaani Minne virta kuljettaa on rakkauskirje luonnolle ja ylistys äidinrakkaudelle – kirjailija haastateltavissa Helsingissä 7.–8.6.30.5.2023 13:58:29 EEST | Tiedote
Amerikkalaisen Shelley Readin Minne virta kuljettaa -esikoisromaanin oikeudet on myyty peräti 29 maahan. Teos on vavahduttava kuvaus naisten ja alkuperäiskansojen kaltoinkohtelusta ja sydämen särkevä, vangitseva kertomus nuoren naisen sinnikkyydestä – kaikista niistä suunnista, joita elämä voi ottaa. Shelley Readilla on ehkä hieman yllättäen Suomi-kontakti! Kirjailija saapuu tänne taas kesäkuun alussa ja on myös haastateltavissa Helsingissä 7.–8.6.
Tervetuloa Otavan kesäpressiin 7.6.!29.5.2023 11:33:44 EEST | Tiedote
Otavan kustantamojen kesäpressin puheenaiheiksi nousevat mielen hyvinvointi, musiikki, romantiikka sekä erilaiset hirviöt. Tule mukaan ja löydä uusia näkökulmia ja kiinnostavia kertojia! Tilaisuus järjestetään Zoomissa keskiviikkona 7.6.2023 klo 13-14.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme