Kampin metroaseman Fredrikinkadun sisäänkäynnin liukuportaat suljetaan viikonlopuksi 5.–7. toukokuuta

Kun Fredrikinkadun sisäänkäynnin liukuportaat ovat kiinni, metrolaiturille pääsee parhaiten Kampin liikekeskuksen kautta. Metroaseman Fredrikinkadun sisäänkäynnin hissit ovat käytettävissä, mutta niille on odotettavissa ruuhkautumista.
Maanantaiaamusta 8. toukokuuta alkaen metroaseman Fredrikinkadun puoleisella sisäänkäynnillä avautuu kaksi liukuporrasta, joista toisella pääsee ylös ja toisella alas. Kolmas liukuporras pysyy toistaiseksi kiinni.
Liukuportaiden tilapäinen sulkeminen on välttämätöntä, koska liukuportaiden väliin rakennetaan väliaikainen suojaseinäke. Tulevien vuosien aikana liukuportaat uusitaan kokonaan.
Porrastyöt ovat osa meneillään olevaa esirakentamista
Kampissa korjataan alueen infraa ja valmistaudutaan uuden terveys- ja hyvinvointikeskuksen rakentamiseen. Töiden tilaaja on Helsingin kaupunki ja ne toteuttaa YIT.
Kampin metroaseman Fredrikinkadun lippuhallin ympäristön katualueella jatkuvat kunnallistekniikan johtojen siirtotyöt.
Toukokuussa aloitetaan myös pienimuotoisia tekniikkasiirtoja lähiliikenteen (Espoon) bussiterminaalissa, joka sijaitsee Kampin liikekeskuksen alakerrassa. Työt vaikuttavat vähäisissä määrin siihen, missä kohdassa saapuvat linja-autot päästävät asiakkaat terminaaliin.
Mikäli rakentamisen mahdollistava asemakaava tulee voimaan, uuden terveys- ja hyvinvointikeskuksen talonrakennustyöt käynnistetään arviolta vuodenvaihteessa 2023–2024.
Esirakentamisen etenemistä voi seurata verkossa: www.yit.fi/keskustanthk
Joukkoliikennettä koskevat tiedot: hsl.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
työmaan töihin liittyvät kysymykset
vastaava työnjohtaja Kalle Jääskeläinen
p. 050 537 6538, kalle.jaaskelainen@yit.fi
YIT
projektinjohtaja Tuomo Salonpää (töiden tilaajan edustaja)
p. 040 644 9784, tuomo.salonpaa@hel.fi
Helsingin kaupunki
kaupunkiympäristö / hankkeet
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Rakennusten ja yleisten alueiden jaoston päätöstiedote 1.6.20231.6.2023 18:38:50 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan rakennusten ja yleisten alueiden jaosto kokoontui torstaina 1.6.2023. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Rakennusten ja yleisten alueiden jaoston seuraava kokous on torstaina 15.6.2023.
Malminkentän terminaalin korjaukset käynnistymässä31.5.2023 16:37:01 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin omistaman, vuonna 1938 valmistuneen Malminkentän terminaalirakennuksen osittainen peruskorjaus on käynnistynyt ikkunakorjauksilla.
Havis Amandan aukion korjaus alkaa kesäkuun alkuviikkoina31.5.2023 15:15:55 EEST | Tiedote
Korjaustyöt alkavat aukion aitaamisella työmaa-alueeksi. Suihkulähdeaukion korjauksen kesto riippuu mahdollisista arkeologisista kaivauksista, ja työt aukiolla voivat jatkua alustavasti elokuulle 2024 asti. Aikataulu tarkentuu syksyllä 2023.
Uimakausi alkaa kesäkuussa31.5.2023 11:17:49 EEST | Tiedote
Helsingin uimakausi on alkamassa. Helsingin uimarantojen veden laatu on usealla rannalla heikentynyt. Huonoksi luokiteltiin neljä uimarantaa. Luokitus perustuu neljän edellisen uimakauden näytemäärän tuloksiin. Kesän 2023 aikana uimista ei suositella Ison Kallahden, Marjaniemen ja Rastilan uimarannoilla. Vantaanjoen varren uimarannoilla suositellaan välttämään uimista runsaiden sateiden yhteydessä. Uimarantojen vedenlaatua valvotaan säännöllisesti läpi kesän. Rantapelastajat päivystävät uimarannoilla 5.6.−13.8.2023.
Kaupunkiympäristölautakunnan päätöstiedote 30.5.202330.5.2023 21:05:26 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunkiympäristölautakunta kokoontui tiistaina 30. toukokuuta 2023. Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme