Kansallisen senioriliiton kuntavaalitavoitteet 2021: Senioriliitto tukee kotitalousvähennystä ja vaatii lisätiedotusta
Kansallinen senioriliitto ry vaatii, että kunnissa tiedotetaan tehokkaammin erityisesti ikääntyneille kotitalousvähennyksen hyödyntämisestä kotona asumisen tukena.

”Mielestämme kuntien on lisättävä ikääntyneille kohdistuvaa tiedotusta palveluista ja erilaisista vaihtoehdoista sekä edistettävä seniorikansalaisen mahdollisuuksia asua omassa kodissaan”, sanoo senioriliiton puheenjohtaja Anneli Taina.
Puheenjohtaja Anneli Taina korostaa myös, että ikäihmisille on tiedotettava riittävästi mahdollisuudesta ostaa tietyin edellytyksin kotipalveluita ja niiden tukipalveluita yksityisiltä palveluntuottajilta ilman arvonlisäveroa.
Senioriliitto kannustaa ikääntyneitä mukaan kunnalliseen päätöksentekoon ja vaikuttamaan ikäystävällisen kunnan kehittämiseen.
”Kannustamme kaikkia ehdokkaita, nuoria ja vanhoja, lukemaan senioriliiton vaalitavoitteet ja toivomme, että valitut valtuutetut edistävät asioitamme tulevalla valtuustokaudella, sanoo puheenjohtaja Anneli Taina. Liitto korostaa tavoitteissaan myös, että sukupolvien välinen arvostus ja ymmärrys on tärkeää yhteiskunnan haasteiden keskellä.
Senioriliitto toteaa myös, että digitaalisilla palveluilla ei saa lisätä ikäsyrjintää. Digitalisaation edetessä pitää kiinnittää kunnissa huomiota ikääntyneiden tietoteknisiin taitoihin sekä tarjota opastusta ja koulutusta. Ikääntyneet tulee ottaa lisäksi mukaan digitaalisten palvelujen kehittämiseen.
Sosiaali- ja terveyspalveluita on senioriliiton mukaan uudistettava asiakaslähtöisesti ja yksilölliset tarpeet huomioiden. Palvelut on järjestettävä oikea-aikaisesti ja niiden on oltava vaikuttavia ja tehokkaita. Valinnanvapauden lisääminen tukee tätä tavoitetta. Sotepalvelujen valinnanvapaus pitää turvata jokaisessa kunnassa.
Kansallisen senioriliiton vaalitavoitteet on luettavissa kokonaisuudessaan tästä linkistä: www.senioriliitto.fi/kuntavaalit-2021/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anneli Tainapuheenjohtaja
Puh:0400 852 626https://www.senioriliitto.fi/edunvalvonta/edunvalvontapuheenjohtajan-kynasta-anneli-taina/Matti Niiranentoiminnanjohtaja
Puh:040 501 9192https://www.senioriliitto.fi/edunvalvonta/toiminnanjohtajan-blogi/Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Kansakoulukatu 5 A 6
00100 HELSINKI
Palvelu puhelimitse: 050 564 2656 (toimisto), toimisto@senioriliitto.fihttps://www.senioriliitto.fi
Kansallinen senioriliitto edistää ikääntyvien ja eläkeläisten sosiaalista turvallisuutta ja hyvinvointia sekä valvoo heidän oikeuksiaan liiton arvoja noudattaen. Liitto on puolueisiin kuulumaton.
Liitossa on 14 piirijärjestöä ja 164 paikallista senioriyhdistystä, jotka järjestävät monipuolista toimintaa kaikkialla Suomessa.Jäseniä on jo 24 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen senioriliitto ry
Jokainen ikäihminen ansaitsee yksilöllisen, riittävän ja turvallisen kotihoidon11.2.2021 11:53:56 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto vaatii kotihoitoon nopeasti lisää voimavaroja. Ikäihmisten hoito ei saa jäädä pelkästään omaisten harteille. Sairaan ihmisen on päästävä nopeasti tarvettaan vastaavien asumispalveluiden hoivaan.
Kansallinen senioriliitto vaatii asennemuutosta: Seniorit ovat aarre, eivät taakka21.12.2020 07:00:00 EET | Tiedote
Yhteiskunnan puhetapaa ja näkemystä vanhoista ihmisistä tulee muuttaa radikaalisti. Kohtaamattomuus vaikuttaa aivoihin yhtä lailla kuin fyysinen kipu.
Senioreille on järjestettävä sote-palveluiden digikoulutus – nettiyhteys on saatava jokaisen ikäihmisen käyttöön11.12.2020 09:35:32 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto vaatii, että seniorit pidetään kaikin keinoin mukana digikelkassa. Ikäihmisten on kyettävä käyttämään sosiaali- ja terveysalan etäpalveluita.
Eläkeläisjärjestö on tehnyt valtavan digiloikan: Kansallinen senioriliitto järjesti virtuaalisen liittokokouksen18.11.2020 13:32:03 EET | Tiedote
Kansallinen senioriliitto ry piti 18.11.2020 virtuaalisen liittokokouksen, jossa valittiin liiton puheenjohtaja, kaksi varapuheenjohtajaa ja valtuuston puheenjohtaja seuraavalle kolmivuotiskaudelle.
Kansallisen senioriliiton puheenjohtaja Anneli Taina: Koronarokotus annettava heti alussa ikääntyneille18.11.2020 11:15:50 EET | Tiedote
Kansallisen senioriliiton toiselle kolmivuotiskaudelle valittu puheenjohtaja Anneli Taina toivoo, että ikäihmisiin varmasti tehoava ja turvallinen koronarokotus saataisiin valmiiksi mahdollisimman pian. Suomi ei saa unohtaa senioreiden arvoa. Ikäystävällisen yhteiskunnan rakentaminen on kaikkien etu.
Saattohoitoa on parannettava kaikkialla Suomessa8.10.2020 12:45:06 EEST | Tiedote
Saattohoito on saatava laadukkaalle tasolle jokaisessa kunnassa. Tarvitsemme saattohoitokoteja ja palliatiiviseen hoitoon koulutettuja hoitajia jokaiseen sairaalaan. Kuolevan ihmisen kokonaiskärsimystä on osattava hoitaa laadukkaasti kaikkialla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme