Kauppakeskus Mylly on edelleen Luottamus&Maine –tutkimuksen ykkönen
Mylly sijoittui toista vuotta peräkkäin ensimmäiseksi kotimaan suurimpia kauppakeskuksia mittaavassa tutkimuksessa. Luottamus näkyy viime vuoden kävijämäärissä ja myynneissä.

Luottamus&Maine -tutkimuksessa selvitetään suuren yleisön näkemys yrityksien maineesta. Tutkimuskohteiksi valittiin liikepinta-alan ja myynnin määrällä mitattuna 10 suurinta kotimaista kauppakeskusta, eli 12 keskusta. Mylly on sekä pinta-alaltaan että myynniltään kymmenen suurimman joukossa. Tutkimukseen osallistui kaiken kaikkiaan 1760 suomalaista. Tutkimuksen kohderyhmänä olivat 15–65-vuotiaat suomalaiset valtakunnallisesti ja se toteutettiin marraskuussa.
- Olemme äärimmäisen ylpeitä siitä, että Mylly sijoittui tutkimuksessa ensimmäiseksi jo toistamiseen. Paineet olivat kovat, sillä kärkipaikasta ei voi paljoa parantaa. Tämä yhdistettynä viime vuoden hienoihin lukuihin osoittaa, että Mylly vetää paitsi maineensa puolesta, myös kaupallisesti koko alueen markkinaa, iloitsee Kauppakeskus Myllyn toimitusjohtaja Mari Hantula.
- Myllyn maine on edelleen hyvällä tasolla ja se on onnistunut vuoden aikana parantamaan erityisesti innovatiivisuuden osatekijässä. Muuttumisen ja kehittymisen tärkeys luottamuksen ja muun tuen vahvistumisessa kauppakeskuksia kohtaan korostuu tämänkin vuoden selvityksessä, sanoo tutkimuksen toteutuksesta vastanneen T-Median Senior Advisor Hanna-Mari Aula.
Luottamus&Maine-tutkimuksessa mainetta mitataan kahdeksan osatekijän avulla: innovaatiot, hallinto, talous, johto, vuorovaikutus, tuotteet&palvelut, työpaikka ja vastuullisuus.
Kesän myynti ylitti ”normaalivuoden”
– Kesä-, heinä- ja elokuussa Myllyn liikkeiden myynti ylitti ns. normaalivuoden, eli vuoden 2019. Kaikkien aikojen myyntiennätys rikottiin myös lokakuussa, kertoo Hantula.
Myllyssä tehtiin viime vuonna kauppaa 225 miljoonalla eurolla, joka on 8 % enemmän kuin vuonna 2020. Keskiostos oli ennätyksellisesti 47,65 euroa, kasvua toissa vuoteen 10 %. Kävijämäärä pysyi vuoden 2020 tasolla 4,7 miljoonassa.
- Suomen korkeimpiin kuuluva keskiostos paikkaa pientä 2 % kävijämäärän laskua ja siitä huomaa hyvin kulutustottumusten muutoksen. Ostetaan kerralla enemmän ja käydään hieman harvemmin, summaa Hantula.
Uusia liikkeitä ja elokuvateatteri
Viime vuonna Myllyyn avattiin 6 uutta liikettä, sisustuskauppa Lempi Lifestyle, luonnonkosmetiikkakauppa Valotar Shop, Varsinais-Suomen ensimmäinen Normal, japanilaista katuruokaa tarjoileva ravintola Teppanyaki, Timanttiset ja uuniperunoita tarjoileva ravintola Leonosa. Uusien tulijoiden lisäksi Myllyssä tapahtui isoja laajennuksia, kun Iittala ja Synsam ottivat haltuunsa viereiset liiketilat ja avasivat alueen suurimmat liikkeet Myllyyn.
- Laajennukset kertovat meille, että Myllyn liikkeet ovat omissa ketjuissaan niitä, joita kehitetään ja joihin investoidaan. Vastaavanlaisia keskusteluita käydään useiden tahojen kanssa, Myllyssä on monia ketjujen parhaiten myyviä yksiköitä koko Suomessa, kertoo Hantula.
Tämän vuoden isoin avaus nähdään toukokuussa, kun Finnkino Luxe Mylly avaa ovensa. Myllyssä katsotaan kohta elokuvia Pohjoismaiden ensimmäisessä Luxe-elokuvateatterissa. Luxe-konsepti tarkoittaa muhkeita tuolia, ruokatarjoilua sekä huipputason esitystekniikkaa. Aikaisemmista Finnkinon elokuvateattereista poiketen Luxe Myllyn kaikissa kuudessa salissa on kallistuvat recliner-istuimet, joissa on runsaasti jalkatilaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari HantulaToimitusjohtajaKauppakeskus Mylly Oy
Puh:+358 50 441 9394mari.hantula@kauppakeskusmylly.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kauppakeskus Mylly on maailman ihmeellisin raisiolainen kauppakeskus. Varsinais-Suomen suurimpana se palvelee liki viittä miljoonaa kävijää vuosittain. Yli 150 liikettä, 3 000 pysäköintipaikkaa ja loputtomasti arjen elämyksiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kauppakeskus Mylly Oy
Myllyn 20-vuotissyntymäpäiväkampanja valittiin Suomen parhaaksi kauppakeskusmarkkinointikampanjaksi11.3.2022 10:10:43 EET | Tiedote
Pohjoismaiden kauppakeskusyhdistys NCSC on valinnut Kauppakeskus Myllyn syntymäpäiväkampanjan ja sen yhteydessä tehdyn brändilanseerauksen Suomen parhaaksi markkinointikampanjaksi. Voittaja julkistettiin keskiviikkona 10.3.2022 NCSC Finland Awards gaalaillassa ravintola Pörssissä Helsingissä.
Myllyn 20-vuotissyntymäpäiväkampanja valittiin Suomen parhaaksi kauppakeskusmarkkinointikampanjaksi11.3.2022 09:48:13 EET | Tiedote
Pohjoismaiden kauppakeskusyhdistys NCSC on valinnut Kauppakeskus Myllyn syntymäpäiväkampanjan ja sen yhteydessä tehdyn brändilanseerauksen Suomen parhaaksi markkinointikampanjaksi. Voittaja julkistettiin keskiviikkona 10.3.2022 NCSC Finland Awards gaalaillassa ravintola Pörssissä Helsingissä.
Seireenipasuuna, Gudumetri, Kalevala-saagaan perustuva muinainen hakukone… – turkulainen kultaseppä loi museon, jota ei oikeasti ole olemassa21.2.2022 08:00:00 EET | Tiedote
Rajoitusten keventyessä tapahtuma-ala saa tarvitsemansa piristyksen. Varsinais-Suomen suurin kauppakeskus Mylly otti etumatkaa ja järjestää ensimmäisen isomman tapahtumansa sitten pandemian alun jo talvilomaviikolla. Maailman ihmeellisimmän näyttelyn on kuratoinut turkulainen kultaseppä Petri Ruusunen, Fiktiivisen tieteen ja historian museon isä. Se on tiettävästi maailman ainoa museo, jota ei oikeasti ole olemassa.
Kova kasvu siivittää Kauppakeskus Myllyn joulua2.12.2021 08:00:00 EET | Tiedote
Kauppakeskus Mylly kirii vauhdilla kiinni pandemian aiheuttamaa notkahdusta. Myllyn kokonaismyynnissä on tänä vuonna kuuden prosentin kasvu. Myös marraskuun kävijämäärä nousi kuusi prosenttia. Vuoden 2021 aikana Myllyyn on avattu seitsemän uutta myymälää. Kauppakeskuksen liiketilojen käyttöaste lähenee 100 prosenttia.
Kauppakeskus Myllyn vanhoista mainosmateriaaleista syntyi oivaltavia uusia tuotteita – näyttelyavajaiset Myllyssä 3.11.1.11.2021 09:00:00 EET | Tiedote
Voiko käytöstä poistetuista mainosbanderolleista tehdä uusia käyttöesineitä tai taidetta? Brändi-ilmeensä juuri uudistanut Kauppakeskus Mylly heitti kiertotaloutta edistävän Redesign the leftover -suunnitteluhaasteen Rasekon opiskelijoille. Uuden käyttötarkoituksen saaneet mainosmateriaalit ja toteutuneet työt ovat esillä Myllyssä jo 1. marraskuuta alkaen, jolloin näyttely pystytetään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme