KM Assi Kukkosesta Diakin strategiajohtaja

– Diakin strategia on kunnianhimoinen ja tavoitteidemme saavuttaminen on kriittistä koko Diakin toiminnan kannalta. Samaan aikaan uudistamme organisaatiota ja ratkaisemme talouteemme liittyviä ongelmia. Haasteellisessa tilanteessa haluamme turvata strategiamme yhdenmukaisen toteutumisen, ja tätä tehtävää Kukkonen tulee nyt toteuttamaan, taustoittaa Diakin toimitusjohtaja, rehtori Elina Juntunen.
Kukkosella on vahvat näytöt laajojen strategisten muutosten johtamisesta THL:n alaisessa lastensuojeluyksikössä ja erityiskoulussa vuosina 2012– 2020 sekä uuden koulutusohjelman käynnistämisestä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulussa XAMKissa. Kukkonen viimeistelee kasvatussosiologian tieteenalalle sijoittuvaa väitöskirjatutkimusta ja väittelee kasvatustieteen tohtoriksi vuoden 2023 aikana.
– Strategiajohtajan tehtävä on erittäin kiinnostava ja merkityksellinen. Lähden hoitamaan tehtävää motivoituneena ja tulevaisuusorientoituneesti, Assi Kukkonen sanoo.
Diakissa strategiatyötä on tehty uudella vaihteella vuoden 2022 alusta lähtien, kun se otti uudenlaisen strategisen johtamisen mallin käyttöön. Objectives and Key Results (OKR) -malli on osoittautunut tehokkaaksi ja systemaattiseksi metodiksi toteuttaa strategiaa. Lue lisää Diakin uudenlaisesta strategisesta johtamisesta Dialogi-mediasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina Juntunentoimitusjohtaja, rehtoriDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 766 1312elina.juntunen@diak.fiAssi KukkonenstrategiajohtajaDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:050 526 8830assi.kukkonen@diak.fiAura VuorenrinneviestintäpäällikköDiakonia-ammattikorkeakoulu
Puh:040 509 2577aura.vuorenrinne@diak.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak) kouluttaa asiantuntijoita sosiaali-, terveys-, kirkon ja tulkkauksen aloille. Se osallistuu koulutusalojensa alueelliseen, valtakunnalliseen ja kansainväliseen kehittämiseen mm. hanketoimintansa kautta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Diakonia-ammattikorkeakoulu (Diak)
Arvoja ja etiikkaa tarvitaan sote-alan johtamisessa ja tulevaisuuden palvelujen suunnittelussa – haku uuteen YAMK-tutkintoon on käynnissä21.3.2023 13:51:38 EET | Tiedote
Arvot, yhteisöt ja etiikka on Diakin uusi sote- ja kirkon alan ylempi ammattikorkeakoulututkinto (YAMK), joka toteutetaan yhteistyössä Itä-Suomen yliopiston kanssa. Haku koulutukseen on käynnissä torstaihin 30. maaliskuuta asti.
Monikulttuuriset lapset tarvitsevat tukea varhaisesta vaiheesta lähtien – Diak vastaa tarpeeseen erikoistumiskoulutuksella21.3.2023 08:04:00 EET | Tiedote
Monikulttuurisen varhaiskasvatuksen asiantuntijan erikoistumiskoulutus antaa varhaiskasvatuksen ammattilaisille uusia välineitä monikulttuuristen lasten kohtaamiseen.
Yhteishaku alkaa – Diakin Oulun-kampuksella 60 aloituspaikkaa15.3.2023 08:07:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 15.–30. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – Diakissa yli 500 aloituspaikkaa kaikilla kampuksilla ja verkossa15.3.2023 08:04:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 15.–30. maaliskuuta.
Yhteishaku alkaa – DiakHub Itä-Suomessa 80 aloituspaikkaa15.3.2023 08:02:00 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 15.–30. maaliskuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme