Kokoomuksen Pia Kauma: Viinien myynti ruokakaupoissa sallittava!
Kansanedustaja Pia Kauma (kok.) kannattaa viinien myyntiä päivittäistavarakaupoissa. 2018 toteutetun alkoholilain uudistuksen jälkeen alkoholin kokonaiskulutus on jatkanut laskuaan. Suomalaiset ovat valmiita alkoholilain lisävapautuksiin.

Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma kannattaa alkoholimyynnin maltillista vapauttamista sallimalla viinien myymisen päivittäistavarakaupoissa.
Heinäkuun puolivälissä ilmestyneessä Suomi syö -tutkimuksessa selvisi, että valtaosa suomalaisista kannattaa viinien myymistä ruokakaupoissa. Tutkimukseen vastanneista 59 % toivoi mietoja viinejä (alkoholia alle 15 %) ruokakauppoihin. Neutraalisti asiaan suhtautui 20 % ja eri mieltä oli 21 % vastaajista.
”Tutkimuksen tulos on selvä. Yhä useampi kuluttaja toivoo viinejä ruokakauppojen hyllyille usean muun eurooppalaisen maan käytäntöjen mukaisesti. Vähittäinen alkoholijuomien myynnin vapauttaminen siten, että muutoksen terveys- ja muita vaikutuksia seurataan, olisi hyvä tie myös Suomelle. Viinien myynnin vapauttaminen aluksi ainakin osaan vähittäiskaupoista voisi olla seuraava askel”, Kauma aloittaa.
Vuoden 2018 alusta lähtien ruokakaupat ovat saaneet myydä enintään 5,5 % alkoholia sisältäviä juomia. Kriitikoiden mukaan myynnin vapauttamisen seurauksena alkoholinkulutuksen piti kasvaa ja siihen liittyvien sairauksien ja muiden lieveilmiöiden yleistyä. Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen tilastojen mukaan alkoholin kokonaiskulutus on kuitenkin jatkanut laskuaan myös uudistuksen jälkeen. Uhkakuvat, joita maalailtiin, eivät ole toteutuneet.
”Alkoholin väärinkäytöstä seuraavat kielteiset terveysvaikutukset on toki otettava huomioon, mutta ne eivät saa olla ainoa ohjaava tekijä. Lisäksi on otettava huomioon kaupan kilpailua lisäävä vaikutus, koska Alkon läheisyys yleensä lisää kaupan myyntiä sekä yksilön vapauteen liittyvät asiat”, Kauma jatkaa.
Kauman mielestä alkoholin myymiseen liittyvän sääntelyn tulisi kehittyä kulttuurin ja juomatottumusten muuttuessa maltillisemmiksi.
”Suuri osa suomalaisistahan kuitenkin käyttää alkoholia vastuullisesti. Me olemme harkitseva kansa, joka ei halua tai tarvitse liiallista holhousta valtion tasolta”, Kauma päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia KaumaEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Taas uusi päivystyksiä ruuhkauttava ja iäkkäiden hoitoa heikentävä säädös – tilanne kestämätön15.8.2022 10:27:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sari Sarkomaa vetoaa hallitukseen, jotta se kuulisi mittavan joukon vanhustenhoitoon, geriatriaan ja palliatiiviseen hoitoon erikoistuneiden lääkäreiden hätähuudon hoivakodissa ja saattohoidossa olevien ihmisten hyvän hoidon puolesta. Lääkärit varoittavat hoivakotien akuuttilääkevarastoja rajoittavien uusien säädösten ja ohjeiden heikentävän hoidettavien elämän ja hoidon laatua sekä ruuhkauttavan entisestään päivystyksiä.
Kokoomuksen Risikko ja Sarkomaa ihmettelevät hallituksen aikeita ajaa alas toimivia apteekkipalveluja10.8.2022 14:43:06 EEST | Tiedote
Maan hallitus valmistelee jättimäisiä säästöjä apteekkiverkostosta hoitajamitoituksen rahoittamiseksi. Kokoomuksen kansanedustajat Paula Risikko ja Sari Sarkomaa tyrmäävät hallituksen esityksen, joka väistämättä heikentää apteekkipalvelujen saatavuutta.
Sivistysvaliokunnan Risikko: Opettajille annettava työrauha keskittyä perustyöhönsä10.8.2022 12:04:22 EEST | Tiedote
Eduskunnan sivistysvaliokunnan puheenjohtaja Paula Risikko (kok.) toivoo lukuvuoden aloittaville kouluille ja oppilaitoksille työrauhaa. Risikon mielestä perusopetukseen ja toiselle asteelle ei tule toteuttaa hankkeita, jotka vievät aikaa perustehtävästä. Ei myöskään tule lisätä koulutuksen järjestäjien tehtäviä tulevana lukuvuonna.
Kokoomuksen Arto Satosen mukaan hallitus on nukkumassa onnensa ohi kannustinloukkujen purkamisessa9.8.2022 17:12:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen kehuu tuoretta ETLA:n muistiota ansiosidonnaisen uudistamisen mahdollisuuksista tervetulleeksi lisäksi keskusteluun kannustinloukkujen purkamisesta. Satosen mukaan hallituksella on budjettiriihessä vielä mahdollisuus tehdä päätöksiä työllisyyden vahvistamiseksi.
Kokoomuksen Laiho: Päivystysten ruuhkautuminen on vakava merkki9.8.2022 15:49:38 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho (Kok.) vaatii perhe- ja peruspalveluministeri Lindéniä ryhtymään toimenpiteisiin, jotta kunnissa ja tulevilla hyvinvointialueilla on edellytykset toteuttaa potilasturvallista hoitoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme