Koronaviruksen rajoitustoimenpiteet vaikuttavat työttömyyden rakenteeseen monin tavoin
Lapissa oli lokakuun lopussa työttömiä selvästi enemmän kuin kahtena edellisenä vuonna. Koronavirukseen liittyvät rajoitustoimenpiteiden vaikutukset erityisesti matkailuun näkyvät kuntien ja seutukuntien erilaisena työttömyyden kehityksenä, mutta myös työttömyyden rakenteessa; lomautukset pitkittyvät, pitkäaikaistyöttömyys lisääntyy ja nuorten työnsaanti on vaikeutunut. Lisäksi avoimet työpaikat ovat vähentyneet ja yritykset ovat varsin varovaisia rekrytoinneissa.

Lapissa oli lokakuun lopussa 10 660 työtöntä, joista lomautettuja 1 480. Työttömiä oli 120 enemmän kuin syyskuussa ja lähes 2 300 (27 %) enemmän kuin vuotta aiemmin.
Työttömien osuus työvoimasta oli Lapissa 13,2 % ja koko maassa 11,9 %.
Koronaviruksen rajoitustoimenpiteiden vaikutukset erityisesti matkailuun näkyvät alueellisina tavanomaisesta poikkeavina työttömyyseroina. Työttömien osuus työvoimasta oli lokakuussa korkein Tunturi-Lapissa (17,5 %) ja matalin Kemi-Tornion seutukunnassa (11,9 %). Simossa, Keminmaassa ja Sodankylässä työttömien osuus työvoimasta oli alle kymmenen prosenttia. Korkeimmat osuudet (18–19 %) olivat Savukoskella, Muoniossa, Pelkosenniemellä, Inarissa, Enontekiöllä ja Kolarissa.
Viime vuoteen verrattuna työttömien määrä lisääntyi Torniolaaksossa 10 % ja Pohjois-Lapissa peräti 55 %. Työttömien määrä oli korkeampi kaikissa muissa kunnissa paitsi Tervolassa ja Pelkosenniemellä. Pellossa työttömiä oli 1 % ja Inarissa 59 % enemmän kuin viime vuoden lokakuussa.
Työttömyydet ja lomautukset ovat pitkittyneet
Koronavirusepidemian rajoitustoimien vaikutukset työmarkkinoille näkyvät työttömyyksien ja lomautusten pitkittymisenä. Lokakuussa työttömistä lähes joka neljäs oli ollut työttömänä yhtäjaksoisesti yli vuoden. Pitkäaikaistyöttömiä oli 2 440, mikä on runsas 600 enemmän kuin vuotta aiemmin. Lomautuksista joka neljäs on kestoltaan yli puoli vuotta.
Työttömyys on lisääntynyt vuodentakaiseen verrattuna kaikissa ikä- ja pääammattiryhmissä. Työttömyys on lisääntynyt eniten ikäryhmissä 25-29, 35-44 ja 55-59-vuotiaat, joissa myös lomautukset ovat lisääntyneet. Esimerkiksi 25-29-vuotiaiden työttömien määrä oli 335 eli 43 % korkeampi kuin vuotta aiemmin.
Työttömyyden kasvu näkyy erityisesti palvelu-, rakennus- ja kuljetustyöntekijöiden sekä ilman ammattia olevien työttömien määrässä. Eniten on lisääntynyt ilman ammattia olevien työttömien määrä, joita oli 340 enemmän kuin vuotta aiemmin. Perinteisesti ilman ammattia olevia nuoria on työllistynyt matkailun sesonkiluonteisiin tehtäviin, joita ei nyt ole tarjolla.
Avoimet työpaikat ovat vähentyneet lähes neljänneksellä
Lokakuussa työ- ja elinkeinotoimistoon ilmoitettiin Lapissa 1 600 avointa työpaikkaa. Työpaikkojen väheneminen on pienentynyt viime vuoteen verrattuna, mutta avoimeksi ilmoitettuja työpaikkoja oli lähes neljännes vähemmän kuin viime vuoden lokakuussa. Eniten ovat vähentyneet palvelu-, rakennus-, korjaus- ja valmistus- sekä kuljetustyön työpaikat.
Palveluihin osallistuneiden määrä kasvoi
Aktivointiasteeseen laskettaviin työ- ja elinkeinotoimiston palveluihin osallistui lokakuun lopussa yli 3 720 lappilaista. Palveluihin osallistuvien määrä oli korkeampi kuin kuukautta ja vuotta aiemmin. Valmennukseen ja työvoimakoulutukseen osallistuvien sekä yksityissektorille työllistettyjen määrä on lisääntynyt. Ajantasaista tietoa tarjolla olevista palveluista, mm. tulevista valmennuksista, löytyy TE-palvelujen sivuilta: https://toimistot.te-palvelut.fi/web/guest/lappi.
Lapin ELY-keskuksen syyskuun 2020 työllisyyskatsaus löytyy kokonaisuudessaan selainversiona ja pdf-muodossa osoitteesta: http://www.temtyollisyyskatsaus.fi/Lappi.aspx
Seuraava työllisyyskatsaus (marraskuu 2020) julkaistaan 22.12.2020
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus:
Johtaja Marja Perälä, 0295 037 050
Yksikön päällikkö Satu Huikuri, 0295 037 049
Lapin työ- ja elinkeinotoimisto:
Johtaja Tiina Keränen, 0295 039 636
Kuvat

Linkit
- Lapin TE-toimisto
- Lapin työllisyyskatsaus
- Tuoreimmat koko maan ja ELY-keskusten työllisyyskatsaukset
- Työllisyyskatsaukset –sivu: Lapin työllisyyskatsaus pdf-versiona (koottuna myös aiempien katsausten pdf-versiot)
- Työmarkkinatilastot –sivu
- Työmarkkinatilastot –sivu: http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-lappi-tyomarkkinatilastot Työnvälitystilaston keskeiset tiedot (koko maa, ELY-keskuksittain, seutukunnittain ja kunnittain) Tilastokeskuksen StatFin-tilastotietokannassa polkua Työmarkkinat / Työnvälitystilasto (TEM)
Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Yrityksille tukea etätyöhön ja muutoksenhallintaan11.1.2021 08:21:29 EET | Tiedote
Työhyvinvointia digiajassa – Lapin aluepilotin tavoitteena on mm. työelämän uudistaminen, lappilaisen työelämän koordinointi sekä etätyömahdollisuuksien kehittäminen. Hankkeen toteutusaika on 14.12.2020–31.12.2021.
Suukosken uuden sillan rakentaminen alkaa8.1.2021 08:21:27 EET | Tiedote
Suukosken uuden sillan rakentaminen maantiellä 926 Tervolassa aloitetaan maanantaina 11. tammikuuta. Työt käynnistyvät valmistelutöillä ja kiertotien rakentamisella. Kevään aikana vanha silta puretaan ja uuden sillan rakennustyöt aloitetaan heti, kun vanha silta on purettu. Kulkuyhteys Suukosken Keitaalle säilyy rakentamisen aikana, mutta liittymän paikka muuttuu.
Pitkittynyt epävarmuus näkyy työttömyyden kehityksessä22.12.2020 08:30:59 EET | Tiedote
Koronavirukseen liittyvät rajoitustoimet ja pitkittynyt epävarmuus näkyy työttömyyden kehityksessä, ja lähikuukausien kehitystä on entistä vaikeampaa arvioida. Lomautettuja on edelleen poikkeuksellisen paljon. Työttömyys on lisääntynyt eniten Inarissa, Kittilässä ja Kolarissa ja kaupunkikunnista Rovaniemellä. Työvoiman kysyntä jatkuu viime vuotta vaisumpana.
Vitikanpää-Ketavaara kevyen liikenteen väylän rakennustyöt jääneet talvitauolle22.12.2020 08:24:42 EET | Tiedote
Rovaniemellä maantiellä 934 huhtikuussa alkaneet kevyen liikenteen väylän rakennustyöt keskeytyvät talvikauden ajaksi.
Kohti asiakaslähtöisempiä työllisyyspalveluja kuntakokeilun avulla16.12.2020 12:38:00 EET | Tiedote
Työllisyyden kuntakokeilut käynnistyvät 1.3.2021. Lapista mukaan on valittu neljä kuntaa: Rovaniemi, Kemijärvi, Sodankylä ja Tornio. Kuntakokeilun tavoitteena on edistää entistä tehokkaammin työttömien työnhakijoiden työllistymistä ja koulutukseen tai muihin palveluihin pääsyä sekä tuoda uusia ratkaisuja osaavan työvoiman saatavuuteen. TE-toimisto ilmoittaa kuntakokeiluun siirtyville asiakkaille siirrosta henkilökohtaisesti, eikä siirtyminen edellytä asiakkaalta toimenpiteitä.
Jokijäät Lapissa paikoin liikkeellä27.11.2020 14:28:25 EET | Tiedote
Lapissa on heikkojen ja ohuiden jokijäiden päälle satanut viime päivinä lunta painoksi, jonka seurauksena jäät ovat paikoin rikkoontuneet ja lähteneet liikkeelle. Jokien virtaamat ovat ajankohtaan nähden monin paikoin keskimääräistä suurempia, mikä osaltaan edesauttaa jäiden irtoamista.
Valtakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden päivitysinventointia täydennetään24.11.2020 16:23:55 EET | Tiedote
Ympäristöministeriö on täydentänyt esitystään valtakunnallisesti arvokkaiden maisema-alueiden päivitysinventoinniksi. Lapin maakunnassa sijaitsevien maisema-alueiden rajausten esitetään pysyvän samoina kuin vuoden 2016 esityksessä. Lappiin esitetään kuitenkin kolmea uutta maisema-aluetta, jotka nousivat esille kuulemisen yhteydessä. Muutoksista voi lausua 24.11.–31.12.2020.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme