Kutsu lehdistötilaisuuteen: Osuuskauppa Keskimaan myynti- ja tulosjulkistus to 23.2.2023

Aika: Torstai 23.2.2023 klo 9.00
Paikka: Sataman Viilu, 2. kerros, Satamakatu 10, Jyväskylä
Tervetuloa Osuuskauppa Keskimaan tulosinfoon torstaina 23.2. klo 9. Tulosinfossa julkistetaan Keskimaan vuoden 2022 myynti- ja tulosluvut sekä käydään läpi vuoden keskeisimpiä tapahtumia. Tilaisuus järjestetään Sataman Viilun 2. kerroksessa.
Toimitusjohtaja Antti Määttä esittelee Keskimaan tuloksen, keskeisiä kehityshankkeita ja investointeja. Lisäksi pureudutaan ruoan hinnan kehitykseen, taustoihin ja vaikutuksiin.
Tulosjulkistuksen lisäksi kerromme tilaisuudessa myymäläverkostoomme liittyvästä investoinnista.
Tilaisuuden lopuksi on mahdollista esittää kysymyksiä.
Ilmoittaudu tilaisuuteen ke 22.2. klo 10:00 mennessä: suvi.elonheimo-tikkanen@sok.fi Voit halutessasi lähettää ilmoittautumisen yhteydessä kysymyksiä myös etukäteen.
Lämpimästi tervetuloa!
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi Elonheimo-Tikkanenjohdon assistentti
Puh:+358 50 548 8208suvi.elonheimo-tikkanen@sok.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 624 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 134 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Keskimaa mukaan Himoksen seuraavaan kehitysvaiheeseen – noin 120 korkeatasoista majoitushuoneistoa ja ravintola länsirinteiden välittömään läheisyyteen15.3.2023 10:00:00 EET | Tiedote
mos-Yhtiöt Oy ja Osuuskauppa Keskimaa ovat solmineet esisopimuksen, jonka mukaan Osuuskauppa Keskimaa ostaa kolme tonttia Himoksen länsirinteiden juurelta. Alueelle suunnitellaan rakennettavaksi noin 120 korkealaatuista majoitushuoneistoa ja ravintola. Lopullinen rakentamispäätös tehdään kustannustason varmistuttua 2023 aikana. Rakentaminen toteutuisi 2024–2025 ja kokonaisuus olisi valmiina laskettelukaudelle 2025–2026.
Original Sokos Hotel Alexandrassa alkaa syksyllä mittava uudistus9.3.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Original Sokos Hotel Alexandra uudistuu Jyväskylän keskustassa. Hotelliuudistuksen aikana hotellin C-osa eli yhteensä 102 hotellihuonetta sekä saunaosasto uudistetaan kokonaisvaltaisesti. Rakentaminen käynnistyy syksyllä ja valmistuu keväällä 2024. Original Sokos Hotel Alexandra on avoinna koko uudistustyön ajan.
S-market Laukaan myymäläuudistus on valmistunut8.3.2023 11:30:00 EET | Tiedote
Syksyllä 2022 alkanut S-market Laukaan kiinteistön laajennus ja myymäläuudistus on valmistunut. Myymälän 350 neliön laajennusosaan on avattu ruoan verkkokaupan noutopiste omalla sisäänkäynnillä. Laajennusosan myötä kaupan taustatiloille on saatu lisätilaa, joten asiakastilat ovat nyt entistä avarammat ja toimivammat niin asiakkaiden kuin henkilökunnankin näkökulmasta.
Keskimaa rakentaa Uuraisille uuden S-marketin23.2.2023 10:01:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa rakentaa Uuraisille uuden noin 1000 neliön suuruisen S-marketin. Liikekiinteistön yhteyteen siirtyy myös ABC-automaattiasema. Rakennusprojekti alkaa keväällä 2023 ja sen on määrä valmistua alkuvuodesta 2024.
Keskimaan markkina-asema vahvistui kaikilla toimialoilla – kiitos asiakkaiden kasvaneen luottamuksen23.2.2023 10:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan liikevaihto nousi ennakoitua enemmän ja myös tulos parani. Erityisesti matkailu- ja ravitsemiskaupan sekä liikennekaupan ripeä palautuminen korona-ajoista vauhditti liikevaihdon kasvua ja tuloksen paranemista. Päivittäistavarakaupassa pidimme kiinni edullisen ruokakorin lupauksesta asiakkaillemme, jonka myötä Keskimaan markkina-asema päivittäistavarakaupassa vahvistui entisestään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme