Lapin ELY-keskus esittää muutoksia Inarin pohjavesialueiden luokituksiin

Luokitusmuutosesitykset perustuvat pohjavesialueilla vuoden 2019–2022 aikana tehtyihin tutkimuksiin, joiden avulla selvitettiin pohjavesialueiden soveltuvuutta yhdyskuntien vedenhankintaan. Tutkimukset sisälsivät muun maussa maaperäkairauksia, virtaamamittauksia, lähdeinventointeja ja maastotarkasteluja. Tutkimusten perusteella esitetään pohjavesialueiden luokitusten nostamisia, rajausmuutoksia, pohjavesialueiden poistamisia luokituksesta sekä yhden uuden pohjavesialueen rajaamista.
Esitetyt muutokset koskevat Inarin kunnan alueella sijaitsevia pohjavesialueita. Luokitusten tarkistamiseen liittyvän kuulemismenettelyn tavoitteena on, että ELY-keskukselle toimitetaan mahdollista tarkempaa tietoa, joka voi vaikuttaa pohjavesialueen rajaukseen tai luokitukseen. Tällaista tietoa voisi esimerkiksi olla pohjavesiolosuhteisiin liittyvä tieto maaperätutkimuksista, pohjaveden pinnantasosta tai virtaussuunnasta.
Huomionarvoista on, että ELY-keskus ei tee pohjavesialueiden rajauksesta tai luokituksesta oikeusvaikutteista hallintopäätöstä, eikä rajauksiin ja luokituksiin näin ollen liity valitusoikeutta. Kuulemisen ensisijainen tavoite onkin yleisestä ympäristötiedon tuottamista koskevasta tiedottamisesta.
Tutustu aineistoon
Luokitusmuutoksia koskevat aineistot ovat nähtävillä 8.2.-14.3.2023. Tutustu asiakirjoihin sähköisesti ymparisto.fi -verkkopalvelussa.
Lausuntoja ja mielipiteitä esitetyistä muutoksista on mahdollisuus esittää Lapin ELY-keskukselle 14.3.2023 mennessä.
Luokitusmuutokset perustuvat lainsäädännön muutokseen
Pohjavesialueiden rajauksesta ja luokittelusta säädetään vesienhoidon ja merenhoidon järjestämisestä annetussa laissa. ELY-keskukset vastaavat pohjavesialueiden kartoituksesta ja luokituksesta sekä pohjavesialuetiedon ylläpidosta. Lain mukaan kaikkia aikaisemmin luokiteltuja pohjavesialueita tarkastellaan niiden suojelutarpeen ja vedenhankinnan käyttöön soveltuvuuden kannalta kuin ne määriteltäisiin ensimmäisen kerran.
Pohjavesialueet luokitellaan vedenhankintaa varten tärkeiksi (1-luokka) tai muiksi vedenhankintaan soveltuviksi pohjavesialueiksi (2-luokka). Lisäksi E-luokkaan (1E, 2E tai E) luokitellaan ne pohjavesialueet, joiden pohjavedestä jokin maa- tai pintavesiekosysteemi on suoraan riippuvainen (esimerkiksi lähteet). Pohjavesialueiden määrittäminen ja luokitus perustuvat alueiden luonnontieteellisiin ja hydrogeologisiin ominaisuuksiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suunnittelija Aleksi Tuunainen puh. 0295 037 041
Hydrogeologi Anne Lindholm puh. 0295 037 021
Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi.
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Rovaniemi: Hallituskatu 3 B (valtion virastotalo)
Kemi: Valtakatu 28
0295 037 000http://www.ely-keskus.fi/lappi
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Kutsu yritysten Kansainvälisty ja kasva! -tilaisuuteen23.3.2023 08:14:48 EET | Tiedote
Miten kasvaa kansainvälisillä markkinoilla? Entä miten hyödyntää rahoitusmahdollisuudet kasvun apuna? Tervetuloa mukaan Kansainvälisty ja kasva! -tilaisuuteen kuulemaan kansainvälistymisloikan toteuttaneita yrityksiä sekä kansainvälistymisen ja rahoituksen asiantuntijoita.
Kevään kelirikkoennuste - osaan Lappia vaikea kelirikko22.3.2023 08:36:30 EET | Tiedote
Kelirikon lopullinen vaikeusaste riippuu kuitenkin vielä paljon kevään säistä. Esimerkiksi kuiva ja aurinkoinen sää sekä yöpakkaset voivat helpottaa tilannetta. Eri teiden ja jopa tieosien välillä voi esiintyä voimakasta paikallista vaihtelua.
Lapin jokien teräsjäät keskimääräistä heikommat tänä vuonna22.3.2023 08:21:46 EET | Tiedote
Lapin jokivesistöissä teräsjäätä on kaikilla mittauspisteillä pitkän ajan keskiarvoa vähemmän. Suurimmat teräsjään paksuudet mitattiin Ivalojoella ja heikoimmat Muonionjoella. Jääpatoriski arvioidaan pieneksi, ja jäänsahaukselle ei tänä keväänä ole tarvetta.
Työttömyyden kehitys Lapissa koko maata positiivisempi21.3.2023 08:25:15 EET | Tiedote
Työttömyys vähenee Lapissa. Työttömien osuus työvoimasta oli helmikuun lopussa 10,3 %. Avoimia työpaikkoja on edelleen runsaasti, vaikka työpaikkojen määrä on vähentynyt viime vuoden helmikuusta.
Lapissa tammikuussa 8 400 työtöntä työnhakijaa21.2.2023 08:26:19 EET | Tiedote
Lomautusten lisääntymisestä huolimatta Lapin työttömyys väheni tammikuussa. Työttömien osuus työvoimasta oli 10,5 %. Työvoiman kysyntä on edelleen aiempiin vuosiin verrattuna vilkasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme