Laulavat hoitajat ottavat kantaa hoitotyön arkeen
Näyttelijä-laulaja ja erikoissairaanhoitaja Ari-Matti Hedman sekä laulava kirjailija ja erikoissairaanhoitaja Kari Häkkinen kuvaavat uutuuskirjassaan Avaimet taskussa - sattumia sairaalassa hoitotyön arkea. Jo 1980-luvulla sairaanhoitajan uransa aloittaneet ammattilaiset ovat nähneet työn monet puolet, ja ottavat kirjassa kantaa alan kehittämiseen. Keskiössä on potilas: mitä asioita tulisi tehdä toisin, jotta ihminen saisi tarvitsemansa avun. Hoitajien lakko työskentelyolosuhteiden ja palkkauksen parantamiseksi on kirjailijoiden mukaan perusteltu.

Avaimet taskussa -kirjassa Hedman ja Häkkinen käyvät vuoropuhelua kahdesta eri näkökulmasta: Hedman on psykiatrian ja mielenterveystyön erikoissairaanhoitaja, Häkkinen on toiminut sairaanhoitajana niin leikkausosastoilla kuin psykiatrisessa sairaalassa. Kirjan lähtökohtana on ollut yhtäältä nostaa esiin sosiaali- ja terveydenhuoltoalan epäkohtia ja toisaalta kannustaa - kuten kirjailijat toteavat - voimiensa äärirajoilla ponnistelevia kollegoita.
Hedman ja Häkkinen ottavat kirjassaan kantaa sekä hoitajien työoloihin että palkkaukseen. Kirja on kirjoitettu ennen tällä hetkellä käynnissä olevaa lakkoa, mutta teksti on ajatonta. Siinä tulee esiin niin työn raskaus, usein asioiden hoitamista hidastava byrokratia kuin työn arvokkuus ja auttamisen ammattilaisten korkea työmoraali.
Avaimet taskussa - sattumia sairaalassa sopii luettavaksi opiskelijoille, hoitajana työskenteleville, sosiaali- ja terveysalan toimijoille ja poliittisille päättäjille sekä tavallisille ihmisille - potilaille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna HasuReuna Publishing House Oy / Kustannuspäällikkö
Puh:040 5483 608johanna.hasu@reunakirja.fiOlli SarpoReuna Publishing House Oy / Toimitusjohtaja
Puh:040 9010 411olli.sarpo@reunakirja.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Reuna Publishing House Oy on 2022 Kouvolan Myllykoskella perustettu kustantamo. Jatkamme Reuna-kustantamon perinnettä ja vaalimme reunalaista henkeä. Reunan tapa toimia on avoin ja yhteisöllinen. Edellä mainittujen lisäksi arvojamme ovat rohkeus, iloisuus, moniarvoisuus ja sosiaalinen oikeudenmukaisuus. Joukossamme on yli 100 kirjailijaa, jotka osallistuvat kirjoittamisen lisäksi toimintaan monin tavoin. Julkaisemme koti- ja ulkomaista kauno- ja tietokirjallisuutta. Emme julkaise sarjakuvia, uskonnollista kirjallisuutta emmekä oppikirjoja.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Reuna Publishing House
Kirjailijayhteisö auttaa sanan säilällä22.4.2022 09:58:05 EEST | Tiedote
Ukrainan humanitaarinen kriisi herätti kirjailijoissa tarpeen auttaa hädässä olevia lapsia kirjoittamalla. Reuna-kustantamossa ennätysnopeasti, rakkaudella ja yhteistyöllä toteutettu Taiteella tukea Ukrainaan -kirja on nyt tullut painosta. Kaikki kirjoittajat sekä kansisuunnittelija, taittaja Jaana Rautio lahjoittivat työpanoksensa. Myös painotalo Petra Ofsetas lähti mukaan kampanjaan. Kirjan tuotot ohjataan Pelastakaa Lapset ry:n kautta Ukrainaan.
Reunan kevään uutuuskirjat esittelyssä Helsingissä7.4.2022 12:07:31 EEST | Tiedote
Kirjailijoiden omistama kustantamo Reuna Publishing House Oy:n kirjakarusellissa esitellään kaikki kevään 2022 uutuuskirjat. Karuselli pyörähtää käyntiin tiistaina 19.4. klo 17.30. Paikkana on BistroK (musiikkiteatteri Kapsäkin yhteydessä).
Ilmastokriisin hinta - Lomborgin kirjan suomennoksen julkistus 20.4. klo 1325.3.2022 12:53:36 EET | Kutsu
Kirjan julkistustilaisuus Hotelli Scandic Simonkentän Espa-salissa keskiviikkona 20.4. klo 13.00! Ilmastonmuutos on totta – mutta viekö se huomiomme pois suuremmista ongelmista? Tanskalaisen kirjailijan ja ajatuspaja Copenhagen Consensuksen johtajan Bjørn Lomborgin selkeä teos Väärä hälytys – Lämpeneminen ei tuhoa meitä on ilmestynyt suomeksi! Teos on nyt siis käytettävissä suomalaisen ilmastokeskustelun välineeksi – erityisesti ilmastonmuutoksen haittojen torjunnasta päätettäessä.
Reunayhteisön sinikeltaiset jamit23.3.2022 13:56:45 EET | Tiedote
Reuna Publishing House Oy on lahjoittanut kevään 2022 aikana satoja kirjoja paikallisiin oppilaitoksiin, palvelutaloihin, järjestöille, yhteisöille sekä muille toimijoille. Kirjalahjoituskampanja huipentuu tapahtumapäivään ja jameihin Ukrainan lasten auttamiseksi. Reunan kirjakauppa ja Reuna Publishing House ystävineen järjestävät taidetapahtumapäivän Ukrainan lasten hyväksi lauantaina 2.4. klo 14–18 Kulttuuritalo Wanhalla Rautakaupalla Myllykoskella. Päivän tuotto lahjoitetaan Ukrainaan Pelastakaa lapset -järjestön kautta.
Olli Sarpon mestarinovelli voitti Rata-kilpailun27.7.2021 08:10:35 EEST | Tiedote
Kymi Libri -kirjamessuilla julkistettiin 24.7. Rata-kirjoituskilpailun voittajat. Olli Sarpon novelli Rakastaja liikutti tuomariston ja messuyleisön. Muille palkintosijoille ylsivät Maija Nyström novellilla Tasku ja Rauno Riekki runoelmalla Aleksis Kivi nousi Malmilta junaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme