MEDIAKUTSU: Startup-talo Platform6 suuntautuu pandemiatilanteen jälkeiseen maailmaan

Tampereen seudulla on selvitysten mukaan 209 startup-yritystä. Startup-yritykset lisäävät seudun elinvoimaa: tuottavat teknologiakehitystä, palvelujen innovaatioita, työpaikkoja, verotuloja ja myös kansainvälistä elinvoimaa.
Tampereen sydämessä Tullin alueella sijaitseva Platform6 -startup-talo on käynnistänyt toimintaansa lokakuusta 2020 lähtien. Platform6 suuntautuu nyt pandemiatilanteen jälkeiseen maailmaan.
- Platform6 tarjoaa startup-yrityksille apua kaikkiin kasvun vaiheisiin ideoinnista kansainväliseen laajentumiseen. Tämän lisäksi yrityksille on tarjolla muun muassa vertaistukea, verkostoja, strategisia kumppaneita, asiakkaita ja apua rahoituksen hakemiseen, kertoo Alexandra Santos, Platform6:n vetäjä.
Startup-talossa toimii vakituisesti tällä hetkellä yli 40 startup-yritystä ja noin 200 työntekijää, ja se on startup-yhteisön luonnollinen kohtaamispaikka.
Platform6:n toimintaa pyörittää Tampere Startup Hub Oy. Tampereen kaupunki ja Business Tampere tarjoavat taustatukea startup-ekosysteemin rakentamiseksi.
Pandemiatilanteen jälkeiseen maailmaan siirtymistä juhlistetaan järjestämällä virallinen tilaisuus keskiviikkona 17.11.2021. Media on tervetullut vierailemaan.
Median ilmoittautumiset:
Margarita Khartanovich
Platform6, markkinointivastaava
margarita@platform6.fi
17.11.2021 – Platform6 -tilaisuuden ohjelma
Aika: Keskiviikkona 17.11. klo 18.00
Paikka: Platform6 -startup-talo (Åkerlundinkatu 8, 33100 Tampere)
Ohjelma:
Klo 18.00 - Ovet avautuvat, rekisteröinti
Klo 18.00-18.30 – Tervetuloa ja keynote-puheenvuorot
- Alexandra Santos, COO, Platform6
- Anna-Kaisa Ikonen, Tampereen kaupungin pormestari
- Oula Välipakka, Director of Sales and Business Development, Wirepas
- Laura Koivesalo, Founder & CEO, StemSight
Klo 18.30-21.00 Cocktail-tilaisuus, yritysten esittely ja opastettuja kierroksia. DJ Sami.
Tervetuloa!
Yritykset ovat suhtautuneet Platform6:n avaukseen positiivisesti.
- Platform6 on tarjonnut huikean yhteisön, tiedonvaihdon ja vaivattomuuden. Kaikissa käytännön asioissa on saanut apua ja omaa aikaa on jäänyt varsinaiselle liiketoiminnan kehittämiselle. Platform6:n kautta saa myös tietoa kaikesta mielenkiintoisesta mitä startupien ympärillä tapahtuu sekä suoraan tiloissa on usein hyödyllisiä tapahtumia, kertoo Quascientin Juha Riippi.
- Platform6:n suurin merkitys meille on sen yhteisöllinen vaikutus. Olemme hyötyneet vertaistuesta startupien kesken sekä parantuneesta mahdollisuudesta verkottua ja hahmottaa paikallista liiketoimintaympäristöä. Platform6 on myös saattanut meidät suoraan tai tapahtumien välityksellä yhteyksiin alueen korporaatioiden kanssa mahdollisen yhteistyön kartoittamiseksi, lisää Lean Entriesien Heikki Pitkänen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediayhteydet:
Alexandra Santos, COO, Platform6
alexandra@platform6.fi
+358 40 8243635
Tommi UittiStartup-yhteisövastaava, Startup Tampere
Puh:040 587 0592tommi.uitti@businesstampere.comKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Business Tampere on Tampereen kaupunkiseudun elinkeino- ja kehitysyhtiö, jonka tehtävä on edistää investointeja sekä luoda paras ympäristö yritystoiminnalle. Yhtiön toimintaa ohjaa Tampereen kaupunkiseudun elinkeinostrategia. Rakennetaan uutta Tampereen seutua. Yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Tampere
Olli Ikäheimo nimitetty Business Tampereen viestintäjohtajaksi – ”Tampereen seutu on uudistumiskyvyltään ylivoimainen”27.4.2023 12:02:20 EEST | Tiedote
Business Tampere on valinnut LitM Olli Ikäheimon uudeksi viestintäjohtajakseen. Ikäheimo aloittaa tehtävässä 1. kesäkuuta.
Uusi tuotantolaitos kirittää Tampereen laserkeskittymän kasvua maailmanlaajuisille markkinoille21.4.2023 14:21:44 EEST | Tiedote
Tampereella vihittiin tällä viikolla käyttöön lasertuotantolaitos, jossa puolijohde- ja laserteknologian yritykset Vexlum, Picophotonics ja RefleKron kehittävät ja valmistavat uusia ratkaisujaan maailmanlaajuisille lasermarkkinoille.
Tampere mukana kehittämässä kansainvälistä tekoälyn testiympäristöverkostoa29.3.2023 14:52:39 EEST | Tiedote
EU on käynnistänyt merkittävän investoinnin nopeuttaakseen vastuullisen tekoälyn (AI) kehittämistä Euroopassa. Investoinnin tavoitteena on luoda Euroopan laajuinen verkosto testiympäristöjä tekoälykehityksen tueksi.
Antti Toiviainen on nimitetty Film Tampereen ohjelmajohtajaksi24.3.2023 09:24:39 EET | Tiedote
Toiviainen siirtyy tehtävään Film Tampereen kehitysjohtajan roolista. Samalla aiemmin ohjelmajohtajana toiminut Ilkka Rahkonen keskittyy uuteen tehtäväänsä ICS Oy:n (Ilkkas’ Creative Studios) toimitusjohtajana.
AGCOn miljoonainvestointi on Tampereen kaupunkiseudun ylpeydenaihe ja osoitus seudun globaalista kilpailukyvystä31.1.2023 08:44:11 EET | Tiedote
Alkuvuodesta 2019 otsikoihin nousi AGCO-konsernin suunnitelma investoida yhteensä yli sata miljoonaa euroa Nokian Linnavuoressa sijaitsevaan AGCO Powerin moottoritehtaaseen viiden vuoden aikana. Investointien ansiosta Nokian Linnavuoressa on nyt maailman modernein moottoritehdas.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme