Mikkelissä pohdittiin ratkaisuja työvoiman saatavuuden parantamiseksi, kun Paikkoja auki, etsitään tekijät! -kiertue saapui Etelä-Savoon
Työministeri Haataisen käynnistämän Työvoimatiekartta-hankkeen yhtenä tavoitteena oli avata työvoiman saatavuuden ongelmakohtia kattavasti koko Suomen alueella. Hankkeessa on saatu arvokasta dataa siitä, millä aloilla on pulaa työvoimasta, millä aloilla kohtaanto-ongelmaa ja millä aloilla puolestaan työntekijöistä on ylitarjontaa. Hankkeessa tuotettu data antaa hyvän pohjan työvoimapulan ratkaisujen löytämiseen.
“Me tarvitsemme lisää osaavia työntekijöitä työvoimapula-aloille, jotta yhteiskunnan kantokyky kestää etenkin väestön ikääntyessä. Osaavat työntekijät ovat myös edellytyksenä yritysten kasvulle ja investoinneille. Työvoimapula täytyy ratkoa tässä ja nyt, ja siihen tarvitaan kaikkien panosta”, Haatainen painottaa.
Mitä työvoimatiekartta kertoo Etelä-Savon työvoimatilanteesta?
Etelä-Savossa työvoiman kysyntä on korkea verrattuna Suomen keskiarvoon eli avoimia työpaikkoja on maakunnassa paljon. Etelä-Savossa on eniten pulaa sosiaali- ja terveysalan työntekijöistä. Alalla on matala työttömyys, mutta samaan aikaan työpaikkoja on auki paljon. Lisäksi pulaa on elintarviketeollisuuden prosessityöntekijöistä sekä hitsaajista ja koneistajista.
Kohtaanto-ongelmia, jolloin sekä avoimia paikkoja että työttömiä työnhakijoita on ammatissa tavallista enemmän, on Etelä-Savossa eniten matkailu-, ravitsemus- ja majoitusalalla. Kohtaanto-ongelmia on myös myynnin ja markkinoinnin erityisasiantuntijan sekä ICT-osaajan ammateissa.
“Etelä-Savossa näyttäisi siltä, että datan perusteella kohtaannon haasteet liittyvät aloihin, joilla on matala palkkataso. Lisäksi epätyypillisten työsuhteiden (muita kuin kokopäivätyötä tekevien kokoaikaisia työsuhteita esim. osa-aikatyö ja työvoiman vuokraukseen perustuva työ) lisääntyminen vaikuttaisi olevan sidoksissa kohtaanto-ongelman kasvuun”, kertoo työ- ja elinkeinoministeriön erityisasiantuntija Juho Peltonen.
Eniten ylitarjontaa Etelä-Savossa on seuraavissa ammateissa: yleissihteerit, myyjät, kirvesmiehet, talonrakentajat ja kuorma-autonkuljettajat.
Koulutuksella ja työperusteisella maahanmuutolla helpotusta työvoimapulaan
Yksi keino osaavien työntekijöiden saamiseen on koulutus. Etelä-Savon oppilaitoksissa opiskelee tukevaisuuden osaajia, joiden toivotaan työllistyvän maakuntaan valmistumisen jälkeen. Ylitarjonta-ammateista työvoimapula-aloille siirtymistä voidaan tukea lyhyemmillä koulutusjaksoilla, joiden ei tarvitse tähdätä tutkintoon vaan työllistymisen kannalta keskeisten taitojen opetteluun.
“Hankkeessa on käynyt selväksi, että meidän pitää miettiä uudestaan, miten työvoima saadaan riittämään. Esimerkiksi ylitarjonta-ammateista työvoimapula-aloille siirtyminen, kansainvälinen rekrytointi ja jo Suomessa olevien maahanmuuttajien työllistäminen ovat keinoja, joilla työvoimapulaa saadaan helpotettua”, Haatainen kiteyttää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johtaja Hannu Mars, Etelä-Savon ELY-keskus, hannu.mars(at)ely-keskus.fi, p. 0295 024 271
Johtaja Hanna Makkula, Etelä-Savon TE-toimisto, hanna.makkula(at)te-toimisto.fi, p. 0295 044 004
Kuvat
Linkit
- Paikkoja auki, etsitään tekijät! -ELY-tilaisuus avaa Työvoimatiekartta-hankkeen tuloksia työvoiman saatavuuden parantamiseksi (sttinfo.fi)
- Työvoiman saatavuus, työvoimapula ja kohtaanto-ongelmat 2022 -raportti (valtioneuvosto.fi), Etelä-Savon tiedot alkaen s.117
- Työvoimatiekartat helpottavat työvoimapulan ratkaisemista (tem.fi)
Tietoja julkaisijasta

Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli
0295 024 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-etela-savo
Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus
Lomautukset heikensivät työllisyyttä Etelä-Savossa21.3.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Etelä-Savossa oli helmikuun lopussa työnvälityksessä työnhakijoita 10 800, eli vajaa 1 200 henkilöä vuodentakaista vähemmän. Avoimilla työmarkkinoilla työssä olevia työnhakijoita oli noin 2 000. Heistä yli tuhat on osa-aikatyössä, näistä 72 % naisia.
Etelä-Savon alueidenkäytön palkinto Hirvensalmen kunnalle17.3.2023 09:45:51 EET | Tiedote
Etelä-Savon ELY-keskus palkitsi laadukkaasta alueidenkäytön työstä Hirvensalmen kunnan viranhaltijoita. Palkinnon saivat kunnan rakennustarkastaja Petri Luukkonen ja tekninen johtaja Asko Viljanen.
Järvien jääpeite paksuuntunut hieman Etelä-Savossa – Voit auttaa jäätilanteen seuraamista ilmoittamalla oman havaintosi verkossa13.3.2023 12:13:30 EET | Tiedote
Etelä-Savon järvien jäät ovat paksuuntuneet 0–5 cm. Jäänpaksuudet ovat nyt 35–45 cm riippuen mittauskohteesta. Lämpötilan vaihtelut voivat vaikuttaa jään laatuun. Savonlinnan seudun jäätilannetta pyritään kartoittamaan kattavammin kansalaisten havaintojen avulla.
Etelä-Savon ilmastotiekartta on loppusuoralla – Nyt on tekojen aika7.3.2023 09:57:14 EET | Tiedote
Etelä-Savon maakunnallinen ilmastotiekartta on viimeistelyä vaille valmis. Tiekarttaa on Etelä-Savon ELY-keskuksen koordinoimana rakennettu vuoden 2022 alusta ja valmis ilmastotiekartta julkaistaan toukokuussa. Tiekarttaa voidaan käyttää mm. vihreän siirtymän hankkeiden perusteena. Tiekartta on parhaillaan sidosryhmien, kuten kuntien, kommentoitavana.
Yritysten investointeihin sekä työllisyyden ja osaamisen kehittämiseen haettavana rahoitusta 177 miljoonaa euroa Itä-Suomessa2.3.2023 08:30:07 EET | Tiedote
Valtioneuvosto osoitti 16.2.2023 tekemällään päätöksellä rakennerahastojen myöntövaltuutta Etelä-Savoon 47 miljoonaa euroa, Pohjois-Karjalaan 54 miljoonaa euroa ja Pohjois-Savoon 76 miljoonaa euroa, yhteensä 177 miljoonaa euroa. Etelä-Savon ELY-keskus on avannut ja avaa useita hakuja yrityksille, kuntatoimijoille, elinkeinoyhtiöille ja kehittäjille investointien, työllisyyden, osaamisen ja kehittämisen vauhdittamiseksi Itä-Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme