Muskareissa on lämpöä ja läheisyyttä ja pienten iloa

–Jotkut perheet ovat käyneet muskariryhmissä aina uuden vauvan synnyttyä. Jopa seitsemän vuoden muskaritaivalta on kertynyt yhdessä ennen kuin pienin lapsi on perheestä mennyt kouluun, kertoo varhaisiän musiikinopettaja Heli Vapaakallio Espoon tuomiokirkkoseurakunnasta.
–Minulla on ryhmässä yksi isä, joka on useamman vuoden ajan tuonut tyttärensä arkiaamuna muskariin ennen päiväkotiin menoa. Heille tämä on tärkeää yhteistä aikaa, Heli Vapaakallio kertoo.
Lapsen voi tuoda muskariin myös isovanhemmat tai joku muu luottoaikuinen
–Oma lapsenlapseni oli mukana ryhmässä. Oli fantastista seurata tutun pienen vauvan kehitystä. Vauva oppii yllättävän nopeasti kuulemaan tuttuja lauluja, ja iloitsee vaikka marakassien esiin ottamisesta. Ja sekin on hienoa, miten vauva herää seuraamaan muita lapsia, Vapaakallio sanoo.
–Vanhemman ja lapsen vuorovaikutus kehittyy usein hienosti. Vanhempi oppii lukemaan vauvan kehonkieltä ja viestejä. Ryhmän jäsenenä oppii tuntemaan omaa vauvaansa paremmin. Vuorovaikutus muiden lasten vanhempien kanssa on antoisaa, Vapaakallio jatkaa.
–Seurakunnan muskareissa ei ole kiire, vaan niissä on lämpöä ja läheisyyttä. Kirkon ja seurakunnan ovi on helppo avata muskariin tulemisen kautta. Muskareissa käy monenlaisia perheitä hyvin erilaisista taustoista.
Muskareita on kaikissa Espoon suomenkielisissä seurakunnissa. Kaikkiaan niissä käy yhteensä lähes 900 lasta vanhempineen viikoittain.
Erilaisia muskareita eri ikäryhmille
Vauvaryhmissä lapsi käy muskarissa aikuisen kanssa. Muskarissa lauletaan, körötellään, liikutaan, soitetaan, lorutellaan ja kuunnellaan musiikkia. Yksi- ja kaksivuotiaiden lasten muskaritunnin kesto on 30 minuuttia. Sisarusryhmiin 2–5-vuotiaiden voi osallistua useamman tai yhden lapsen kanssa. Näissä kerran kesto on 30–40 minuuttia. Isompien lasten ryhmissä lapsi käy muskarissa yksin, ilman vanhempaa. 3–6-vuotiaiden muskarin kesto on 40 minuuttia.
Kanteleryhmissä harjoitellaan 5-kielisen kanteleen soittoa. Ryhmä sopii parhaiten 6–7-vuotiaille. Lainakannel on mahdollinen joissakin seurakunnissa, jos omaa ei ole mahdollista hankkia.
Tarjolla on myös kuorotoimintaa 5–8-vuotiaille muskari-ikäisille Tuomiokirkkoseurakunnassa, Leppävaarassa ja Tapiolassa. Kuoroja johtavat seurakuntien musiikin ammattilaiset ja ne ovat maksuttomia. Tuomiokirkkoseurakunnassa aloitetaan uutuutena 7–8-vuotiaiden lasten nokkahuiluryhmä ensi syksynä.
Muskarin lukuvuosi ja maksut
Muskarit alkavat syyskaudella viikoilla 33–34 ja kevätkaudella viikolla 2. Lukuvuodessa on 30 toimintaviikkoa, joista 2–4 kertaa voi olla esim. konsertti, juhla tai perhemessu. Maksu on 75 euroa lukukaudelta, josta sisarusalennusta saa -50 %. Mikäli perhe saa jotakin Kelan harkinnanvaraista tukea, ei maksua peritä. Tätä varten löytyy verkossa maksuvapautuslomake, joka toimitetaan muskariopettajalle. Muskariin pääsee mukaan myös kauden aikana, mikäli ryhmissä on tilaa. Muskareihin voi ilmoittautua seurakunnan nettisivujen kautta myös läpi vuoden.
Kuvat: Eija Harju.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heli VapaakallioVarhaisiän musiikinopettajaEspoon tuomiokirkkoseurakunta
Puh:050 432 7527heli.vapaakallio@evl.fiLiisa SoinioMusiikkileikkikoulunopettajaTapiolan seurakunta
Puh:040 539 4049liisa.soinio@evl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä 159 200 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
Kristittyjen kohtalo ja tulevaisuus Palestiinassa, Israelissa ja Lähi-idässä -keskustelutilaisuus Tapiolan kirkossa7.6.2023 08:58:14 EEST | Tiedote
Emerituspiispa Munib Younan ja tutkija, tietokirjailija Timo R. Stewart keskustelevat Tapiolan kirkolla Lähi-idän ihmisoikeustilanteesta ma 12.6. klo 13-16. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Espoon seurakunnilta katastrofiapua hirmumyrskyn uhreille Myanmarissa6.6.2023 09:01:29 EEST | Tiedote
Espoon seurakuntayhtymä myöntää 15 000 euroa katastrofiapua Mocha-hirmumyrskyn uhreille Myanmarissa. Apu toimitaan perille Kirkon Ulkomaanavun kautta.
Drabbade i orkanen Mocha i Myanmar får katatsrofhjälp av Esbo församlingar6.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Esbo församlingar beviljar 15 000 euro till att hjälpa offren i den tropiska orkanen Mocha. Hjälpen kanaliseras via Kyrkans Utlandshjälp, KUH.
Esbo församlingar hjälper drabbade i orkanen Mocha i Myanmar med humanitärt bistånd6.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Esbo församlingar beviljar 15 000 euro till att hjälpa offren i den tropiska orkanen Mocha. Hjälpen kanaliseras via Kyrkans Utlandshjälp, KUH.
Espoon seurakunnissa juhlitaan juhannusta ennätyslaajasti5.6.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Espoon kuudessa seurakunnassa järjestetään juhannuksena tapahtumia, jotka tarjoavat tekemistä kaikenikäisille: suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tapahtumien monipuolisuuteen on panostettu tänä vuonna monikielisyyden lisäksi alueellisesti ja määrällisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme