NordLab on nostanut COVID-19 näytteiden testauskapasiteettia
Pohjois-Suomen laboratoriokeskuksen liikelaitoskuntayhtymä NordLab on nostanut koronavirusdiagnostiikan testauskapasiteettia.

COVID-19 näytteiden analysointi on aloitettu NordLab Kajaanin, Kemin, Kokkolan ja Rovaniemen aluelaboratorioissa tällä viikolla. Näiden laboratorioiden testauskapasiteetti on noin 20-30 näytettä/vrk/laboratorio. Analyysejä tehdään ympäri vuorokauden. Kiireellisissä tapauksissa vastaukset saadaan aikaisempaa nopeammin hoitoyksiköiden käyttöön. Kiireettömät näytteet on pääasiassa keskitetty NordLab Oulun aluelaboratorioon.
NordLabin COVID-19 näytteiden testauskapasiteetti on omana tuotantona 400 testiä/vrk. Lisäksi 150 testiä/vrk analysoidaan alihankintana, joten kokonaiskapasiteetti on 550 testiä/vrk.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuija Männistö, NordLab, johtava lääkäri, p. 040 635 6432, tuija.mannisto@nordlab.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
NordLab (Pohjois-Suomen laboratoriokeskuksen liikelaitoskuntayhtymä) tuottaa terveydenhuollon laboratoriopalveluja Kainuun, Keski-Pohjanmaan, Lapin, Länsi-Pohjan ja Pohjois-Pohjanmaan alueilla yli 60 toimipisteessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (PPSHP)
OYSissa todettu koronatartunta neljällä potilaalla22.4.2021 13:01:12 EEST | Tiedote
Oulun yliopistollisessa sairaalassa on todettu koronatartunta neljällä osastohoidossa olevalla potilaalla.
Kirjastot ja museot voivat avata ovensa Pohjois-Pohjanmaalla20.4.2021 15:47:58 EEST | Tiedote
Muut koronasuositukset säilyvät toistaiseksi ennallaan, 10 hengen kokoontumisrajoituksia jatketaan 9.5. asti.
OYSissa on turvallista asioida16.4.2021 08:54:47 EEST | Tiedote
Oulun yliopistolliseen sairaalaan on turvallista tulla hoitoon koronatilanteesta riippumatta. On tärkeää, ettei esimerkiksi sydän- ja verisuonisairauksiin tai diabetekseen liittyvää hoidon tarpeen arviointia ja hoitoa erikoissairaanhoidossa viivytetä.
OYS Konsti etsii ratkaisuja erityistukea tarvitseville15.4.2021 12:00:36 EEST | Tiedote
Kehitysvammahuollon vaativien erityispalvelujen osaamiskeskus on nyt OYS Konsti. Osaamiskeskuksen nimi kuvaa osaamiskeskuksen toimintaa, joka luo asiakkaille parhaita konsteja omaan elämään.
Nuorisotiloja suositellaan Pohjois-Pohjanmaalla avattavaksi 13.4.2021 16:13:22 EEST | Tiedote
Muita suosituksia ja rajoituksia puretaan kevään ja kesän mittaan vähitellen ja hallitusti.
PPSHP:n infrapalvelujohtajaksi Ollipekka Huotari9.4.2021 10:32:52 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin (PPSHP) hallitus valitsi kokouksessaan uudeksi infrapalvelujohtajaksi Ollipekka Huotarin. Huotari on koulutukseltaan diplomi-insinööri, ja hän työskentelee tällä hetkellä koulutuskuntayhtymä OSAOn kiinteistöjohtajana.
STM myönsi poikkeusluvan OYS 2030 -ohjelman toiselle vaiheelle8.4.2021 15:02:39 EEST | Tiedote
Toisessa vaiheessa rakennettava C-rakennus täydentää uuden yliopistosairaalan kokonaisuuden
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme