Pohjois-Savon kiertotalouden kehittämiseen viisi kärkeä

Pohjois-Savosta löytyy jo kiertotalouden edelläkävijäyrityksiä ja kiertotaloudessa nähdään olevan paljon mahdollisuuksia. Työn vauhdittamiseksi on tunnistettu viisi kehittämisen kärkeä ja niiden alle 51 toimenpidettä.
Yksi kehittämisen kärjistä on yritysten tuki- ja yhteistyöverkoston rakentaminen, jossa keskeistä on tiedon jakaminen, yhteistyökumppaneiden löytäminen sekä yhteisön motivointi.
"Seuraavaksi toimenpiteiden priorisointia tehdään Pohjois-Savon ilmastotyön koordinointiryhmässä, joka kokoontuu säännöllisesti maakuntajohtajan johdolla. On todella tärkeää, että useampi organisaatio ottaisi esitetyt toimenpiteet osaksi arkipäivän toimintaa ja laatisi oman toimintasuunnitelman kiertotalouden edistämiseksi", Hiilineutraali Pohjois-Savo -hankkeen projektipäällikkö Saara Karkulahti kannustaa.
Mahdollisuuksia yrityksille ja yhteisöille
Pohjois-Savon kiertotaloustoiminnan kehittämisessä on tunnistettu viisi kehittämisen kärkeä:
- Datapohjainen kiertotalouden edistäminen
- Biokaasuliiketoiminta
- Yritysten tuki- ja yhteistyöverkoston rakentaminen
- Kiertotaloustoiminnan osallistava alueellinen kehittäminen
- Kunnat ja hallinnolliset toimijat kiertotalouden mahdollistajina
Käytännössä nämä tarkoittavat entistä tiiviimpää yhteistyötä alueen toimijoiden kesken. Biokaasuliiketoiminnassa tulisi kartoittaa vielä hyödyntämättömien biomassojen kysyntää. Tämä tukisi maatalouden kiertotaloutta ja biokaasuliiketoiminnan sijoittumista alueelle.
Yhteistyöverkoston rakentamisessa tarvitaan erityisesti yritystoimijoiden törmäyttämistä, jotta materiaalivirtoja voidaan yhdistää ja kuljettaa tehokkaammin. Yritysten ja koulutusorganisaatioiden vuoropuhelun lisäämistä tarvitaan, jotta vahvistuu ymmärrys kiertotalouden osaamistarpeista. Kuntien ja hallinnollisten toimijoiden rooli korostuu esimerkiksi lupaprosessien nopeuttamisella ja kiertotalouskokeilujen tukemisella.
Kehittämisen kärkien alle on koottu 51 toimenpidettä, joilla työtä vauhditetaan. Kehittämisen kärjet ja toimenpide-ehdotukset tunnistettiin vuoden 2022 lopulla valmistuneessa Ramboll Finland Oy:n selvityksessä, joka tilattiin Hiilineutraali Pohjois-Savo -hankkeessa.
Pohjois-Savon kiertotalouskokeilut tuovat konkretiaa
Vuoden alusta on käynnistetty kolme yritysten kiertotalouskokeilua.
Elävä säätiön avoimessa ideakilpailussa haetaan poistotekstiilille toteuttamiskelpoisia ideoita ja kartoitetaan materiaalin jatkokäyttökohteita. Samalla rakennetaan kumppanuusverkostoa, joka pystyisi jatkossa hyödyntämään poistotekstiiliä alueella.
Jätekukko järjestää Kuopion ja Siilinjärven taajama-alueilla biokimppakiertueen, jossa palvelu tuodaan kotiovelle auttaen biojätekimpan perustamisessa yhdessä lähinaapureiden kanssa.
OC-System Oy testaa kokeilussaan menetelmää, jossa jauhemaalauslinjan suuri kaasulämmitteinen uuni korvataan nopealla lämmitysteknologialla. Maalausprosessin nopeutumisen lisäksi haetaan ratkaisuja vähentää hiilidioksidipäästöjä sekä parantaa työoloja tuotantotiloissa.
Kiertotaloudesta keskustellaan 17.3.2023 Kuopiossa Pohjois-Savon ilmastofoorumissa
Kiertotalouden tapahtumapäivää vietetään perjantaina 17.3.2023 Kuopiossa Scandic hotellissa Väinölänniemen kupeessa. Tapahtumaan voi osallistua myös striimin kautta.
Pohjois-Savon ilmastofoorumia on järjestetty keväästä 2020 saakka. Tämän kevään foorumi on suunnattu yrityksille, jotka haluavat vauhdittaa kiertotaloutta omassa toiminnassaan sekä toimijoille, jotka haluavat tukea yritysten kiertotaloustyötä. Ohjelmassa on puheenvuoroja, kiertotalouskokeilujen esimerkkejä, paneelikeskustelu, klinikoita ja verkostoitumista.
Tilaisuudessa puhuvat Pia Erkinheimo Ilmastorahastosta, Riku Sinervo Sitrasta sekä Rauno Sairinen Itä-Suomen yliopistosta. Paneelikeskustelun Pohjois-Savon kiertotalouspotentiaalista juontaa Päivi Kinnunen VTT:stä.
Tilaisuuden järjestävät yhteistyössä Pohjois-Savon ELY-keskus, Itä-Suomen yliopisto, Savonia-ammattikorkeakoulu ja Savon koulutuskuntayhtymä.
Koko ohjelma ja ilmoittautumiset Pohjois-Savon ilmastotyön verkkosivuilla: https://hiilineutraalipohjoissavo.fi/pohjois-savon-ilmastofoorumi-kiertotaloudella-kilpailukykya/
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Pohjoissavolaisia ilmastotekoja –videosarjan jakso Kiertotaloudella kilpailukykyä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara Karkulahti, Hiilineutraali Pohjois-Savo -hankkeen projektipäällikkö
Pohjois-Savon ELY-keskus
050 390 2765
Tapio Kettunen, ilmastoasiantuntija
Pohjois-Savon ELY-keskus
0295 026 710
etunimi.sukunimi(at)ely-keskus.fi
Kuvat

Linkit
- Pohjoissavolaisia ilmastotekoja –videosarjan 2. jaksossa vieraillaan Vieremällä tutustumassa Ponssen kiertotalousfilosofiaan ja muihin vieremäläisiin käytännön toimiin
- Pohjois-Savon kiertotalouspotentiaaliselvityksen aineiston laaja taustaraportti (pdf)
- Pohjois-Savon kiertotalouspotentiaaliselvityksen aineiston tiivis esittelymateriaali (pdf)
- Pohjois-Savon kiertotalouspotentiaaliselvityksen aineiston tiivistelmäraportti (pdf)
Tietoja julkaisijasta

PL 2000, Kallanranta 11
70101 Kuopio
0295 026 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo
Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Savon ELY-keskus
Pohjois-Savon vesitilannekatsaus 30.3.202330.3.2023 13:48:39 EEST | Tiedote
Kallaveden vedenpinta Itkonniemen asteikolla on N2000+ 82,05. Nyt taso on 14 cm yli ajankohdan pitkäaikaiskeskiarvon ja vedenpinta on laskenut 3 cm maaliskuun aikana. Nyt pinnan taso on laskennallisesti 4 cm korkeampi verrattuna siihen tasoon, missä Kallaveden vedenpinta olisi säännöstelemättömässä luonnontilassa. Pohjois-Savon ELY-keskus aloittaa tänään lisäjuoksutuksen Naapuskosken säännöstelypadosta kevättulvan madaltamiseksi, koska Kallaveden säännöstelykäytännön perusideana on kaventaa tulvahuippujen ja alimpien vedenkorkeuksien välistä vaihtelua. Tämän hetken tulvaennuste pinnan nousulle on noin 60 cm. Iisalmen reitillä vesistöjen pinnat ovat säännöstelylupien mukaisissa kesäkorkeuksissa ja juoksutus on ollut viime viikkoina pientä. Yksittäiset lämpimät päivät eivät vielä ole näkyneet vesistöjen virtaamissa. Nyt maastoon kertynyt lumimäärä näyttää siltä, että Iisalmen reitin säännöstelyluvissa olevat harkinnanvaraiset kevät juoksutukset pintojen alentamiseksi ennen tulvien alkua
Lisäjuoksutus alkaa Naapuskoskella24.3.2023 14:41:54 EET | Tiedote
Kallaveden lisäjuoksutus Leppävirralla sijaitsevasta Naapuskosken säännöstelypadosta alkaa viikolla 13 viimeistään torstaina 30.3.2023. Jäät heikkenevät Hartikansalon itäpuolisissa salmissa virtauksen lisääntyessä. Kanava on Konnuksen kanavan kautta kulkevan syväväylän kanssa vaihtoehtoinen vesireitti Saviveden ja Kallaveden välillä.
Tommi Huttunen Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksen ylijohtajaksi23.3.2023 14:54:46 EET | Tiedote
Valtioneuvosto nimitti Tommi Huttusen Pohjois-Savon ELY-keskuksen ylijohtajaksi 1.4.2023-31.12.2024 väliseksi ajaksi.
Pohjois-Savossa oli helmikuussa 11 769 työtöntä työnhakijaa21.3.2023 08:19:03 EET | Tiedote
Työttömiä oli 228 työtöntä enemmän kuin vuosi sitten.
ELY-keskus etsii ennallistamiseen soveltuvia soita Pohjois-Savossa16.3.2023 11:42:36 EET | Tiedote
Ennallistettaviksi kohteiksi toivotaan erityisesti reheviä soita, kuten lettoja ja korpia, sekä muita lajistollisesti arvokkaita kohteita, joissa luontotyypin ominaispiirteet ovat edelleen havaittavissa. ELY-keskus ennallistaa soita ensisijaisesti suojelemattomilla yksityismailla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme