Quattroservices vankisti tilauskantaansa – hyvä työllisyys kaksi vuotta eteenpäin

Quattroservices Oy keskittyy tärkeisiin talotekniikkaprojekteihin, joissa se on joko valitun palvelualueen toimittaja tai kokonaistalotekniikan toimittaja. Quattroservicesin päätoimipiste on Espoossa, ja lisäksi sillä on toimistot Hämeenlinnassa ja Tampereella. Quattroservices on talotekniikkakonserni QMG:n suurin tytäryhtiö.
Vuonna 2021–22 valmistuneita Quattroservicesin infrahankkeita ovat Helsinki-Vantaan T2-terminaalin sekä Länsimetron sähköurakoinnit. Länsimetron uuden vaiheen liikenne käynnistyi 3.12. Lentoasemalla yhtiö jatkaa vanhan terminaalin talotekniikan saneerauksessa.
28 miljoonan euron sähköurakka Jorvissa
Quattroservices on viime aikoina voittanut mittavia sairaalahankkeita. Jorvin uuden 50 000 m2 laajuisen sairaalan projektissa Espoossa yhtiö vastaa allianssissa sähköurakoinnista. Sähköurakoinnin osuus projektista on noin 28 miljoonaa euroa. Uusi sairaala valmistuu vuosien 2025–2026 vaihteessa. Sairaalan allianssia johtaa SRV.
– Uskon, että tärkeä menestystekijä meille on laaja osaamisemme allianssihankkeista ja toiminnasta niissä. Allianssien avulla suomalaiset suurhankkeet saadaan talotekniikan osalta taitavasti maaliin, arvioi Quattroservices Oy:n toimitusjohtaja Kimmo Lehtonen.
Quattroservices on mukana myös Laakson sairaalan allianssissa sähkö- ja LVI-urakoinnissa sekä Naistenklinikan uudistuksessa Helsingissä. Laakson sairaalan projekti on kehitysvaiheessa ja Naistensairaala toteutusvaiheessa.
Monivuotisia talotekniikkaprojekteja ja Finlandia-talon uniikki saneeraus
Koulut, oppilaitokset ja muut julkiset rakennukset ovat myös tärkeä osaamisalue Quattroservicesille. Helsingin yliopiston ja kaupungin Kumpulan kampus (luonnontiedelukio) -hankkeessa ovat menossa talotekniikan toimintakokeet. Quattroservices on valittu kokonaistalotekniikkatoimittajaksi Helsingin Maatullin koulun hankkeessa. Finlandia-talon ainutlaatuisessa suurremontissa Quattroservicesin tehtävänä on sähköurakka, joka valmistuu kesällä 2024.
Hämeenlinnan Quattroservicesin paikallinen yksikkö on valittu Kanta-Hämeen keskussairaalan sähköurakointiin ns. ”kuuman sairaalan” osalle. Kyseessä on vaativin osa sairaalasta, mm. leikkaussalien sähköistys. Tampereen yksikön talotekniikkaprojektikohteita ovat muun muassa Nokian hyvinvointikeskus, Tampereen teknillisen oppilaitos sekä Sammon koulu Tampereella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kimmo Lehtonen, toimitusjohtaja, Quattroservices Oy, 040 902 1223, kimmo.lehtonen@quattoservices.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Quattroservices Oy
Quattroservices on talotekniikan ammattilainen, joka hallitsee vaativat projektit. Tarjoamme talotekniikkaa joko kokonais- tai osaurakkana. Meillä on kattava kokemus teknisesti vaativista ja kooltaan laajoista urakoista – sekä valtakunnan ykköskohteista. Hallitsemme sekä uusimman kiinteistöteknologian että vanhojen kiinteistöjen talotekniikan. Quattroservices toimii Uudenmaan lisäksi Pirkanmaalla sekä Kanta-Hämeessä. Oman 150 ammattilaisen organisaatiomme apuna on kattava kumppaniverkosto. Kuulumme QMG-konserniin.
QMG-konserniin kuuluu yhteensä yli 35 yritystä, jotka tarjoavat talotekniikkaurakointia ja -projekteja sekä huoltoa ja palveluita. Konsernin liikevaihto oli vuonna 2021 noin 201 miljoonaa euroa ja sen henkilöstöön kuuluu 1300 alan ammattilaista. QMG:n pääomistaja on KLAR Partners. www.qmg.fi/yhtiot/quattroservices-oy
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Quattro Mikenti Group
QMG Partners ja Digisys yhdistävät turvatekniikan älykkäät palvelut ja asennukset1.3.2023 12:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikan asennus- ja huoltopalveluita laajasti tarjoava QMG Partners Oy ja turvatekniikan digitalisaation asiantuntija Digisys Oy ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka yhdistää turvatekniikan asiantuntijapalvelut, asennukset ja huollon.
QMG kasvattaa Pohjois-Pohjanmaan sähköarsenaaliaan vihreän siirtymän ja teollisuusinvestointien takia28.2.2023 08:45:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG ostaa Pyhäjoella ja Raahessa toimivan Rannikon Sähköpisteen. Kauppa on osa QMG:n strategista ohjelmaa vahvistaa sähköurakoinnin palveluitaan.
QMG laajenee Pohjanmaalla ostamalla Vaasan Sähköpalvelun15.2.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG ostaa liiketoimintakaupalla Vaasan Sähköpalvelun, joka tunnetaan Pohjanmaalla vahvana sähköurakoinnin ja turvatekniikan sekä uusien energiaratkaisujen osaajana.
QMG ostaa KT Paloturvapalvelut ja vahvistaa turvallisuuspalveluitaan9.1.2023 08:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG ostaa tuusulalaisen KT Paloturvapalvelut, joka tarjoaa paloturvapalveluita pääkaupunkiseudulla ja Etelä-Suomessa sekä projekteissa ja sopimusasiakkaille valtakunnallisesti.
QMG kasvattaa palveluitaan Kaakkois-Suomessa LVI-urakoitsija Espitin kanssa3.1.2023 09:00:00 EET | Tiedote
Talotekniikkakonserni QMG saa taas uuden tytäryhtiön kartalleen, kun se ostaa Puumalassa, Lappeenrannassa ja Imatralla toimivan Espitin. Yrittäjä Esa Pitkonen jatkaa yhtiön vetäjänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme