Rokkisatu lapsille syntyi tuhansien keikkakilometrien kokemuksella
Muusikko ja kirja-alan ammattilainen Pete Leppänen kirjoitti kokemuksensa rockunelmien tavoittelemisesta valloittavaksi lastenkirjaksi kaikille pikkurokkareille.

Rokki-Pupun vasen korva lerppuu, ja ilkeä Tero Orava nakkelee koulussa käpyjä niskaan. Onneksi on olemassa paras ystävä Rolli-Pöllö ja yhteinen rakkaus rockmusiikkiin!
Pete Leppäsen kirjoittama ja Paula Melan kuvittama Rokki-Pupu ja Rolli-Pöllö – Keikkakuumetta tempaa Pöpelikkölän pikkurokkareitten matkaan kohti unelmia.
Kun maailmankuulu yhtye Kirotut lokit saapuu keikalle Pöpelikkölän koulun diskoon, Rokki ja Rolli tarjoutuvat lämppäriksi. Kaverukset alkavat treenata keikkasettiä kuntoon, mutta pahaksi onneksi Rolli saa kurkkuunsa kaktuksen ja Rokin sikarilaatikkokitara tällin. Joku roikale töhrii keikkajulisteenkin. Kaiken keskellä on vielä selvittävä opettaja Herra Possusen höpötyshetkisistä. Miten keikan käy? Entä mitä Kirottujen lokkien kitaristi Spläsh sujauttaa Rokin käpälään? Matka kohti unelmia ei suju ilman pörhellystä ja keikkakuumetta. Onneksi vanhan Pöllön ja Piano-Myyrän neuvot auttavat kaksikkoa matkalla eteenpäin.
Pete Leppänen tarttui yläkouluikäisenä kitaraan ja lähti tavoittelemaan omia rokkiunelmiaan. Nyt 30 vuotta, kymmenen albumia, satoja keikkoja ja tuhansia keikkakilometrejä myöhemmin kokemukset ovat taipuneet ainutlaatuiseksi lastenkirjaksi Rokki-Pupusta, altavastaajasta ja taivaanrannanmaalarista, ja Rolli-Pöllöstä, pupun huhuilevasta sielunkumppanista. Täysiverinen rokkisatu kertoo vaikeuksien voittamisesta, musiikin riemusta, tekemisen vimmasta ja unelmien tavoittelemisesta. Herkullisten käänteiden lomasta rokkimutsit ja -faijat löytävät musiikkimaailman viittauksia ja kenties muistumia omasta nuoruudestaan.
"Rokki-Pupu svengaa kuin sähköjänis!"
– Pelle Miljoona
Rokkiunelmien jahtaamisen rinnalla Pete Leppänen on kirjoittanut tietokirjoja, ja päivätyönsä hän tekee kustannuspäällikkönä.
Paula Mela on järvenpääläinen kuvittaja, joka tunnetaan nostalgisista ja ilmeikkäistä kuvistaan lukuisissa lastenkirjoissa.
Pete Leppänen: Rokki-Pupu ja Rolli-Pöllö – Keikkakuumetta
Kuvitus Paula Mela
Lasten Keskus 2021
ISBN 978-952-354-537-3
144 s. | Kl L84.2
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Pete Leppänen, Rokki-Pupu & Rolli-Pöllö: Autiokolo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piia LatvalaViestintäpäällikköLasten Keskus, Publiva Oy
Puh:+358 400 999 499piia.latvala@lastenkeskus.fiMinna VatjaMediakoordinaattoriLasten Keskus, Publiva Oy
Puh:0968774543minna.vatja@lastenkeskus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Lasten Keskus tarjoaa iloa ja elämyksiä nuorille lukijoille vauvasta varhaisnuoreen! Meidät tunnetaan erityisesti laadukkaista lastenkirjoista sekä kasvatukseen liittyvästä tietokirjallisuudesta. Julkaisemme lasten tietokirjoja, kuvakirjoja ja tarinakirjoja, monipuolista ammattikirjallisuutta eri ikäkausien parissa työskenteleville kasvattajille sekä oppikirjoja esi- ja alkuopetukseen.
Yhdessä Edukustannuksen ja Kirjapajan kanssa olemme Publiva Oy.
Tervetuloa myös Mollin maailmaan!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lasten Keskus
Molli-lastenkirja ukrainankielisenä suomalaisiin kirjastoihin19.5.2022 08:15:00 EEST | Tiedote
Lasten Keskus lahjoittaa 500 ukrainankielistä Molli-kirjaa kirjastoille eri puolille Suomea.
Uusi kuvakirja auttaa lasta ja vanhempaa kohtaamaan yhdessä läheisen menetyksen ja surun11.5.2022 15:20:00 EEST | Tiedote
Surutalvi-kirja auttaa lasta eläytymään menetykseen liittyviin tunteisiin ja tilanteisiin ja tukee vanhempaa lapsen surun kohtaamisessa ja siitä keskustelemisessa. Kirja auttaa myös valmistautumaan yhdessä hautajaisiin ja muistotilaisuuteen.
Suomen seuratuin nettipoliisi Konstaapeli Daniel neuvoo nyt myös kirjassa22.3.2022 14:00:00 EET | Tiedote
Suosittu nettipoliisi Daniel Kalejaiye, Konstaapeli Daniel, kertoo uutuuskirjassaan nuorille rikoksista ja rangaistuksista ja antaa ajattelemisen aihetta erilaisiin nuorten elämässä ajankohtaisiin tilanteisiin.
Arvid Lydecken -palkinto Reetta Niemelälle fantasiaromaanista Mustan Kuun majatalo14.1.2022 12:01:00 EET | Tiedote
Reetta Niemelän ja Katri Kirkkopellon fantasiaromaani Mustan Kuun majatalo on palkittu Arvid Lydecken -palkinnolla. Vuosittain korkeatasoiselle lastenkirjalle jaettavan palkinnon myöntää Suomen Nuorisokirjailijat ry.
Kevään uutuuskirjoissa Konstaapeli Daniel kertoo rikoksista ja rangaistuksista, valloittava rokkisatu vie tavoittelemaan tähtiä ja suosittu Molli oppii, millaista on olla kipeänä29.11.2021 16:45:00 EET | Tiedote
Lasten Keskuksen kevään 2022 uutuuskirjoissa kohdataan myös surua, opetellaan yksityisyyttä ja harjoitellaan elämään kahdessa kodissa. Lisäksi tutustutaan lohikäärmeisiin ja mietitään, millaista on moninaisuus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme